5p
A tegnap esti koalíciós válságcsúcs eredménytelen volt Németországban, a bajor CSU álláspontja továbbra is kemény. Hónapokkal a létrejötte után erősen fenyeget a koalíció szétesése. Merkel kancellárnak mindenképpen tető alá kéne hoznia néhány menekültegyezményt a fontosabb európai országokkal, megcsinálja?
Angela Merkel és Horst Seehofer német belügyminiszter, a kormányülés kezdete előtt a berlini kancellári hivatalban 2018. június 13-án. (MTI/EPA/Markus Heine)

Kedden késő este a német koalíciós pártok krízistanácskozást tartottak a menekültügyben kialakult helyzet és más ellentétek miatt, ám ez nem vezetett eredményre. Egyedül a gyerekek után adandó építkezési támogatás (Baukindergeld) ügyében tudtak dűlőre jutni, így az a nyilatkozatuk, hogy “a koalíció továbbra is cselekvőképes”, nem tűnik túl megalapozottnak.

A német lapok sem túl optimisták, az egyik legnagyobb, a Frankfurter Allgemeine honlapja azt emelte ki, hogy a CSU (A bajor kereszténydemokrata párt) továbbra is különutas politikával fenyegetőzik.

Horst Seehofer belügyminiszter korábbi hasonló kijelentéseit most Alexander Dobrindt pártvezető is megerősítette, és ma úgy nyilatkozott, hogy megvárják, Angela Merkel kancellár a csütörtök-pénteki EU-csúcson el tudja-e érni egyes migránscsoportok visszafordítását a német határról. Ha ez nem történik meg, a CSU különutakra lép.

Törvényes vagy nem törvényes?

A CSU azt szeretné elérni, méghozzá már egy-két héten belül bevezetné, hogy visszafordítsák a határról azokat a menekülteket, amelyeket egy másik EU-s országban már regisztráltak. Így ezen személyek menekültügyi eljárását azokban az országokban kellene lefolytatni, nem Németországban. Merkel és a CDU, valamint az SPD is összeurópai megoldást szorgalmaz.

Dobrindttól megkérdezték, hogy ezzel a CSU a kancellárral szemben helyezkedik-e el, erre azt felelte: “El sem tudom képzelni, mit kell azon kritizálni, ha a szövetségi belügyminiszter a határokon alkalmazza az érvényes jogot.”

Benne van ugyanis a levegőben, hogy a kancellár elbocsátja a belügyminisztert, ha az ellenkezik  vele. A jogászok, sőt bírák a háttérben azonban erősen vitatkoznak azon, hogy egy ilyen lépés megfelel-e az európai jognak egyáltalán, vagy sem.

Ultimátumot adtak

Dobrint nem mutatkozik hajlandónak, hogy több időt adjon Merkelnek. Azt mondja, már három éve várnak az európai megoldásra. Ma egyébként a koalíciós pártok frakciói tovább egyeztetnek, vasárnap pedig összeül a CDU és a CSU vezetése.

Milyen opciói maradnak még Merkelnek? – tette fel a kérdést a Süddeutsche Zeitung egy videóban (német nyelven kicsit lejjebb). Merkel eddig nem tudott európai szintű megoldást tető alá hozni, és már nincs is sok esélye rá, amióta Olaszországban populista és bevándorlásellenes politikai erők győztek.

Külön-külön kéne megállapodni

Így most azzal próbálkozik, hogy egyenkénti különmegállapodásokat kössön fő partnereivel, mint Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Ausztria, Görögország. Például az EU-Törökország menekültpaktumhoz hasonlóan. Az egyes országok köteleznék magukat a már náluk regisztrált menekültek “megtartására”, ezért cserébe Németország további menekülteket fogadna be.

Ezért cserébe azonban Merkelnek ajánlania kéne valamit, ami vonzó a többiek számára. Törökország esetében ez mintegy hatmilliárd euró volt, vízumkönnyítések és az EU-csatlakozási tárgyalások könnyítésének ígérete. De európai országoknak ilyet aligha lehet ígérni.

Teljesen átrendezheti a térképet

Az egyik variáció, hogy Merkelnek nem sikerül tető alá hozni ilyen megállapodásokat, Seehofer bevezeti a határszigorítást, Merkel ezt nem tűri, és a koalíció szétesik. Németország ismét kormány nélkül marad, mint szeptember végétől kora tavaszig.

Valószínűtlen az is, hogy a már meghiúsult CDU-FDP-Zöldek koalíciót tető alá tudna hozni. Így új választások jöhetnek, ahol a CDU és a CSU már nem szövetségesek, hanem riválisok, a CDU is indulhat Bajorországban, a CSU pedig országosan. Ez alaposan átrendezheti az eddigi politikai térképet, mindegyik résztvevő vesztesen jöhet ki belőle.

Megoldja vagy elgyengül

A második verzió szerint Merkel “megoldja”, a CDU és a CSU megegyezik. A kancellár megcsinálja az említett különmegállapodásokat a főbb országokkal. Így győztesen kerül ki, de Seehofer is verheti a mellét, hogy az ő fellépésének köszönhető az eredmény. Mindenki nyer.

Egy harmadik verzió köztes: Merkel megállapodásokat köt, de nem igazán erőseket, a CSU-nak megfelelőeket. Így támadási felületeket hagy, amikre Seehofernek ugrania kell, különben hitelét veszti. Ebből is lehet koalíció-szakadás.

Nem tesz jót nekik a vita

Vagy pedig Merkel enged, bevezetik a határszigorítást, és Merkel kancellár maradhat, de sokkal gyengébb lesz, mint előtte. Esetleg bizalmatlansági szavazással megbuktatják.

A CSU-ra egyébként októberben bajorországi parlamenti választások várnak, sokan ezzel magyarázzák a mostani “keménykedését”. A közvélemény-kutatások szerint azonban a német koalíció tagjainak népszerűsége éppen a vita miatt esik, a szélsőjobboldali AfD-é pedig emelkedik.

Nem is olyan nagy a különbség?

De az sem biztos, hogy lehetetlen a megegyezés a CDU és a CSU között. Horst Seehofer nemrég azt mondta, hogy a célt illetően egyetértés van közte és Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke között: mindketten el akarják kerülni, hogy belépjenek Németországba olyan menedékkérők, akik egy másik európai uniós (EU-) tagországban már benyújtották menedékjogi kérelmüket. Csak a kancellár európai szinten szeretné rendezni a kérdést, Seehofer pedig azt szeretné, hogy a szövetségi rendőrség intézkedjen a határon. (Erről itt írtunk.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG