4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Brexit lefolyásának legvalószínűbbnek tartott forgatókönyve alapján csökkentette növekedési előrejelzését az IMF.
Kép forrása: EPA

Az IMF kedden publikált és a Brexit legkedvezőbb lefolyását feltételező alap (baseline) forgatókönyve a Nagy-Britannia és az EU kapcsolatát terhelő bizonytalansági tényezők fokozatos oldódásával számol számottevő kereskedelmi akadályok felépülése nélkül. A forgatókönyv nem feltételezi sem komolyabb pénzpiaci zavarok sem politikai dominó-hatás bekövetkezését.

Nem omlunk össze a britek miatt

A tanulmány megjegyzi, hogy a két másik forgatókönyv, a lehúzó hatású (downside) és a súlyos lefolyású (severe) megvalósulásának valószínűsége az eddigi tapasztalatok, az eddig bekövetkezett piaci és politikai fejlemények alapján rohamosan csökken.

Az IMF a Brexit legkedvezőbb lefolyását feltételezve világgazdasági növekedési előrejelzését 0,1 százalékponttal csökkentette az április prognózishoz képest, 2016-ra 3,1 százalékra, 2017-re vonatkozóan pedig 3,4 százalékra.

Brexit-témában készült cikkeinket itt lehet megnézni! >>>

A legnagyobb hátrány még ebben a forgatókönyvben is Nagy-Britanniát éri: az idei GDP-növekedést 0,2 százalékponttal, a jövő évit 0,9 százalékponttal terheli meg. A brit GDP-növekedés az idén 1,7 százalék, 2017-ben 1,3 százalék lesz.

Az Egyesült Államok idei GDP-növekedési előrejelzését 0,2 százalékponttal lejjebb módosította mostani előrejelzésében az IMF, de nem a Brexit, hanem a vártnál gyengébb év eleji gazdasági teljesítmény miatt. Az idei évre 2,2 százalékos, 2017-re pedig 2,5 százalékos növekedést jelez az IMF.

Az euróövezetre csak mérsékelt hatással lesz a Brexit, az idei GDP-növekedési előrejelzést az IMF a régió vártnál jobb év eleji teljesítményét nyugtázva 0,1 százalékponttal 1,6 százalékra emelte meg, a 2017-est viszont 0,2 százalékponttal 1,4 százalékra csökkentette.

A német GDP-növekedés az idén 1,6 százalék lesz, 0,1 százalékponttal magasabb az áprilisi prognózisban jelzettnél, a 2017-es pedig 0,4 százalékponttal alacsonyabb, 1,2 százalék.

A fejlett gazdaságok együtt az idei növekedésnek az áprilisi prognózishoz képest 0,1 százalékpontos, a 2017-esnek pedig 0,2 százalékpontos negatív korrekciójával az idén is és jövőre is 1,8 százalékkal növekednek.

A fejlődő régiók növekedési előrejelzését viszont nem módosította az IMF, az idén 4,1 százalék, 2017-ben pedig 4,6 százalék lesz.

Oroszország GDP-növekedése 2016-ban 0,6 százalékponttal, 2017-ben pedig 0,2 százalékponttal lesz magasabb az áprilisban jelzettnél, azaz 2016-ban 1,2 százalék csökkenés, majd 2017-ben 1,0 százalék növekedés.

Kína GDP-növekedését az IMF 2016-ra a kormány gazdaságösztönző intézkedéseinek köszönhetően 0,1 százalékponttal felfelé 6,6 százalékra módosította, a 2017-es 6,2 százalékon pedig nem változtatott. A kínai gazdaság közvetlenül nem, legfeljebb csak az Európai Unió teljesítményének közvetítésével érezheti meg a Brexit esetleges hatását - mutat rá az IMF tanulmánya.

A világkereskedelmi forgalom az idén 2,7 százalékkal, jövőre 3,9 százalékkal növekszik, 0,4 százalékponttal kisebb, illetve 0,1 százalékponttal nagyobb ütemben az április prognózisban jelzettnél.

Mi lenne, ha?

A "downside" forgatókönyv az alap-forgatókönyvnél jóval komolyabb pénzpiaci zavarokkal, valamint az üzleti és fogyasztói bizalom jelentősebb romlásával számol mind az Egyesült Királyságban, mind globálisan egészen 2017 első feléig. Az áprilisi WEO-prognózishoz képest mindez a fogyasztás és a beruházások növekedésének számottevő lassulását vonná maga után.

Az IMF legkevésbé valószínűnek tartott "severe" forgatókönyve súlyos pénzügyi zavarokkal számol az EU-ban, elsősorban is annak magját alkotó nagy nemzetgazdaságokban, illetve a brit pénzügyi szolgáltatások nagy részének az áttelepülését feltételezi az euróvöezetbe. Az eredmény Nagy Britanniában recesszió, globális szinten pedig a növekedésnek az alap-forgatókönyvben vázolthoz képest jóval nagyobb mértékű lassulása lenne.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG