Horst Seehofer - Forrás: de.wikipedia.org |
Semmi jele kompromisszumkészségnek, kicsordult a pohár (hordó), kiéleződött a hatalmi harc Merkel és Seehofer között, soha nem volt még Merkel idejében ekkora összekülönbözés – ilyen címekkel foglalták össze a német hírportálok, ami csütörtökön a német belpolitikában történt. Volt, aki már a nehezen összehozott koalíció lehetséges felbomlását emlegette.
A nézeteltérések a menekültügyben robbantak ki, a bajor CSU ragaszkodik a gyors, nemzeti szintű megoldáshoz, akár úgy is, hogy a CDU-val, az össznémet kereszténydemokrata párttal való szakítást kockáztatja. Alexander Dobrindt CSU-vezér kijelentette, hogy pártja támogatná az európai szintű megoldást, de nem várhat tovább erre.
Horst Seehofer (CSU) új belügyminiszter “mestertervének” gyors végrehajtását támogatják, ennek sarkalatos pontja, amin most leginkább vita folyik, hogy a német határról vissza kell fordítani azokat a menekülteket, akiket már egy másik EU-s országban regisztráltak. “Hogy ismét rendet teremtsünk a határainknál” – mondta Dobrint a Faz.net szerint.
Komoly a helyzet
Kitérően válaszolt arra a kérdésre, hogy küszöbön áll-e a frakció szakadása, de rendkívül komolynak nevezte a helyzetet. A menekültkérdést a párt elnöksége elé terjesztenék a közeljövőben, ezzel gyakorlatilag ultimátumot intéztek Angela Merkel kancellárhoz.
Merkel és Seehofer szerda este eredménytelen tárgyalások után állt fel az asztaltól, nem világos, hogy a közeljövőben újra összeülnek-e. Csütörtökön a CDU és a CSU képviselői külön-külön tárgyalták meg a helyzetet.
Merkel külföldön kilincsel
A konzervatív Faz.net egy veterán német politikust idézve emlékeztet arra, hogy 1976-ban az akkori kereszténydemokrata koalíció felbomlása súlyos politikai válságot okozott Németországban. Ha most is ilyen történne, háromnegyed évvel a választások és az elhúzódó koalíciós tárgyalások után Németországnak megint nem lenne kormánya.
Angela Merkel kancellár az EU-csúcsig hátralevő két hétben a többi EU-s ország vezetőivel szeretne tanácskozni, hogy kidolgozzanak valamilyen megoldást. A kancellár mindenképpen EU-s megoldást szeretne, bilaterális, államközi megállapodásokkal. A CSU a jelek szerint még ezt sem hajlandó kivárni, már hétfőn összeülne. A CDU-n belül viszont Merkel terve széleskörű támogatást élvez.
Visszacsinálni 2015-öt
A CSU azokat is visszafordítaná a határról, akiknek nincsenek papírjaik. Abban viszont a CDU beadta derekát, hogy azonnal küldjék el a határról azokat, akiknek a menekültkérelmét már elutasították.
Merkel közel három évvel ezelőtt, az emlékezetes menekültroham idején döntött úgy, hogy a menekültek akkor is beléphetnek Németországba, ha már másutt regisztrálták őket. Holott az európai szabályok eredetileg a visszafordításukat írnák elő. Most ezt akarja Seehofer és pártja visszacsinálni.
A két párt és a két vezető politikus már körülbelül egy hete civakodik ezen – írja a Tagesspiegel.de. Szerintük soha nem volt még Merkel kancellárkodása alatt ekkora nézeteltérés a koalíción belül.