Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök, Angela Merkel német kancellár, Pedró Sanchez spanyol és Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök (b-j) az informális uniós migrációs és menekültügyi munkaértekezleten Brüsszelben (Fotó forrása: MTI/EPA/Olivier Hoslet) |
Merkel szerint mindenkinek egyformán ki kell vennie a részét a migrációs válság megoldását célzó erőfeszítésekből. A német kancellár elmondta, hogy az egynapos rendkívüli munkaértekezleten sok kérdésben volt egyetértés, de voltak nézetkülönbségek is. A kancellár kijelentette: a menekültek nem választhatják meg azt, hogy melyik országban folyamodnak menedékjogért. Utalt arra is, hogy ki kell szélesíteni az unió határvédelmi ügynökségének a mandátumát és az ügynökséget meg kell erősíteni.
Kevesebb menekült és határvédelem
Merkel szerint fontos az is, hogy megállapodást kössenek Líbiával és más származási országokkal is, amelyre példaként az Európai Uniós és Törökország között létrejött migrációs egyezményt említette. Mint elmondta, a tanácskozás résztvevői mindannyian egyetértettek abban, hogy csökkenteni kell az illegális migrációt és fontosnak nevezték a határok védelmét is.
Nem lehet az, hogy egyes frontországok egyedül maradnak az elsődleges migráció kezelésével, amíg mások csak a másodlagos (az unión belüli) migráció feladatainak megoldásával foglalkoznak. "Mindenki részéről erőfeszítésekre van szükség a megoldás érdekében. Akik erre hajlandóak, azokkal közösen kell keresni és megtalálni a megoldást" - mondta német kancellár.
Emmanuel Macron francia elnök a találkozó követően kijelentette, van az európai megoldás, ugyanakkor egyes országokban politikai nyomás mutatkozik a migrációs kérdésekkel kapcsolatban. Az olasz miniszterelnök álláspontja egybehangzó volt más résztvevők véleményével. "A találkozó elvetette azokat megoldásokat, amelyek nincsenek összhangban az értékeinkkel" - mondta a francia államfő.
Sebastian Kurz osztrák kancellára szerint pozitív elmozdulást értek el a külső határok védelmét illetően és nagyon sokan támogatták azt a korábban, már 2015-ben felvetett osztrák javaslatot, amely szerint a Földközi-tengeren megmentett migránsokat nem az Európai Unióba, hanem azon kívüli országokba kell vinni.
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök a tanácskozás után azt mondta: a vita során sikerült megtalálni a helyes irányt a migrációs kérdések megoldása érdekében
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök fontos lépésnek nevezte az egyes tagországi álláspontok megvitatását és reménykeltőnek nevezte, hogy több kérdésben volt egyetértés, mint véleménykülönbség.
Joseph Muscat máltai miniszterelnök előremutatónak nevezte a találkozót, amelyen - mint mondta - konkrét gyakorlati megoldások is körvonalazódtak a migráció kérdésének kezelésére. Reméli, hogy az elméletek után cselekvésről eshet szó a hét második felében tervezett uniós csúcstalálkozón.
Charles Michel belga kormányfő szerint a minicsúcs résztvevői komoly haladást értek el a közös megoldás megtalálása érdekében.
Orbánék nem mentek el
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke informális migrációs és menekültügyi munkaértekezletet hívott össze szerdán Brüsszelbe azért, hogy európai megoldásokat keressenek a migráció kérdésére az uniós állam- és kormányfők most csütörtökön kezdődő rendes csúcstalálkozója előtt.
Ahogy arról korábban tudni lehetett, a hétvégi minicsúcsra Ausztria, Bulgária, Görögország, Málta, Németország, Olaszország, illetve Spanyolország vezetői kaptak meghívást, később azonban Belgium, Dánia, Finnország, Hollandia, Horvátország, Luxemburg, Svédország és Szlovénia is jelezte részvételi szándékát.
A visegrádi államok múlt csütörtökön közölték, hogy nem kívánnak részt venni a találkozón. Orbán Viktor miniszterelnök pénteken azt mondta, a menekültkérdésről szóló miniszterelnöki szintű kormányzati megbeszéléseket szerinte csak a Tusk vezette Európai Tanács hívhatna össze, most mégis a Bizottság hívott össze egy minicsúcsot, amihez semmi joga. Megerősítette: a mini-csúcstalálkozóra a V4-ek nem mennek el, nem kívánunk részt venni rajta. (Ez egyébként óriási szerencse, mert nem is hívtak meg rá minket.) A jövő héten lesz az "igazi" uniós csúcstalálkozó - mondta Orbán.