A Fed a jelenlegi pénzpiaci turbulenciára és a nem teljesen egyértelmű amerikai konjunkturális kilátásokra való tekintettel valószínűleg nem kezdi meg a monetáris szigorítást a csütörtökön esedékes szeptemberi ülésén - mondta a ZEW (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung GmbH) gazdasági kutatóintézet igazgatója Clemens Fuest a német dpa hírügynökségnek.
Decemberre tolják
Véleményét a Commerzbank szakértői is osztják. "Janet Yellen Fed-elnök valószínűleg decemberre tolja ki a bejelentést. Elemzők már kevesebb, mint 30 százalék valószínűséget adnak egy szeptemberi kamatemelésnek" - írja a Commerzbank heti elemzése, megjegyezve, hogy az elkövetkező hetekben azonban a Fed minden bizonnyal elkezdi felkészíteni a piacokat a decemberi kamatemelésre.
Ha máshogy döntenek
Amennyiben mégis kamatemelésre kerül sor, azt az Európai Központi Bank (EKB) valószínűleg nem fogja hasonló lépéssel követni - mondta Clemens Fuest. Európában csak meglehetősen vontatottan javul a konjunktúra, az EKB ezért kitart monetáris lazító intézkedései mellett, ez pedig nem egyeztethető össze az alapkamat megemelésével. "Egy kamatemelés annyit jelentene, mint egyszerre lépni a gázra és a fékre, az EKB pedig semmi ilyesmit nem fog tenni" - fogalmazott.
A ZWE igazgatója szerint ha az Egyesült Államokban meg is kezdődik a kamatemelési ciklus, az csak nagyon lassan és kis lépésekben folytatódik majd. Az eladósodottság megnőtt ugyanis az Egyesült Államokban és sok befektető tart közepes értékű papírokat portfoliójában. "Egy nagyobb kamatemelés és az azzal járó pénzpiaci reakciók veszélybe sodorhatnák az amerikai fellendülést" - mutatott rá.
Mi lesz még a jövő héten? |
Az elmúlt években a német gazdaság elsősorban a feltörekvő piacokon terjeszkedett, ahol mostanában erőteljesen recessziós folyamatok tapasztalhatók. Az amerikai piac viszont egyre jobb növekedési kilátásokkal kecsegteti a német ipart. Nehezebbé válhat viszont a német vállalatok helyzete Kínában. Jelenleg Kína bruttó hazai termékének mintegy felét forgatja vissza beruházásokra, ami tarthatatlan - mutatott rá Clemens Fuest. A normálisnak tekinthető szint 20-25 százalék - mondta.
Ha Kína gyengélkedik, Németország is megérzi
Kína jelenleg a beruházásokra és tőkebefektetésekre támaszkodó gazdaságát fogyasztás-orientált, fejlődésében innovációs impulzusokra hagyatkozó nemzetgazdasággá kívánja átalakítani. "Egy ilyen strukturális váltás viszont nagy kihívást jelent és egyáltalán nem lehetünk biztosak benne, hogy sikerülni is fog Kínának" - fejtette ki.
Ha Kínának nem megy igazán jól, azt a német gazdaság sokkal jobban megérzi, mint más európai országok. "Aggodalomra azonban semmi ok, a német gazdaság kellőképpen diverzifikált ahhoz, hogy ezt feldolgozza" - fejtette ki a dpa hírügynökségnek adott interjúban Clemens Fuest, a ZEW gazdasági kutató intézet igazgatója.