Merkel és Erdogan |
Izzanak az indulatok Angela Merkel mai törökországi látogatása körül, a török ellenzék például azt veti a szemére, hogy besegít Erdogan elnök két hónap múlva esedékes, elnöki rendszerről szóló népszavazásának kampányában. A német ellenzék szerint pedig megcsúfolja ezzel a demokráciát, a török demokratákat, és kemény fellépést követelnek Erdogannal szemben. Mások a menekültügyi megállapodás sorsáért aggódnak.
A török ellenzék azért is aggódik, hogy megismétlődik a történelem, mert 2015. októberében is Erdogannál járt a német kancellár, aki nem sokkal később, november elején abszolút többséget szerzett a választásokon. Attól tartanak, ha Erdogan az április eleji népszavazást is megnyeri, akkor nem lesz több szabad választás Törökországban.
Kiadatási botrány rontja a hangulatot
Merkel másfél év alatt ötször volt Törökországban Erdogannál, de a júliusi puccskísérlet óta ez az első – emlékeztet rá a Der Spiegel Online. A két államfő közötti beszélgetés állítólag a migrációról és a terrorizmus elleni harcról fog szólni. Ezen kívül Merkelnek meg kell védenie országát azon vádak ellen, hogy segít a „gülenista terroristáknak”, nem adják ki ugyanis a törököknek Németországban menedékjogot kért török katonatisztek egy 40 fősre becsült csoportját és a betiltott PKK kurd párt aktivistáit.
Ha még ez sem lenne elég, a törökök követelik a német Tornado felderítő repülőgépek által a NATO-együttműködés keretében, török támaszpontról felszállva szíriai és iraki területekről, az Iszlám Államról készült fényképeit. Nemleges válasz esetén a németeket az fenyegeti, hogy az incirliki támaszpont tervezett modernizálását nem hajthatják végre – írja a Tagesschau.de.
Feszültség Görögországgal is
Németország egyrészt a demokrácia leépítése miatt hűvösebb viszonyt ápol Törökországgal az utóbbi hónapokban, mint korábban, másrészt viszont a menekültáradat megfékezésében rá van utalva a törökökre. További nagy gond, hogy Törökország és Görögország között is kiéleződtek a feszültségek, a két ország vezetői csúnya szópárbajokat vívnak.
Martin Schulz, a német szocialisták (SPD) kancellárjelöltje azt mondta, az, hogy Törökország fogadja be a legtöbb menekültet, még nem igazolja a jogállam korlátozását. A Zöldek szerint a török parlament nemrég az elnöki rendszerrel megszavazta a demokrácia és saját maga felszámolását is. Még a kereszténydemokrata belügyminiszter, Thomas de Maizière (CDU) is aggódott a demokrácia és a török bíróságokkal való bánásmód miatt.
A törökök mást mondanak
Választási kampányba besegíteni? Érdekes, mit mond erről a másik fél. A török Hürriyet Daily News felemlegeti, hogy a német kancellár ősszel (valószínűleg szeptember 24-én) kemény választási kihívás előtt áll. Ezért nagy szüksége van arra, hogy a Törökországgal kötött menekültügyi megállapodást megújíthassa. Még ma este továbbutazik majd Máltára, ahol az EU képviselői a menekültkérdésről tárgyalnak majd.
A török hírportál szerint Merkel ma Ahmet Davutoğlu miniszterelnökkel tárgyalt a menekültkérdésről, és ismét felmerült, hogy az eredeti menekültügyi megállapodásnak megfelelően a törökök megkapják az EU-ba utazáshoz a vízummentességet. Ehhez azonban Törökországban még teljesítenie kell bizonyos feltételeket, főleg a terror elleni jogszabályok túl szigorúak. A vízumügyi megállapodást eredetileg 2016 végéig tervezték lezárni.
A török cikk is hosszasan sorolja a két ország közötti nézeteltéréseket, a felderítő repülőgépek által készített fotóktól a Németországban menedéket kért törökökig és ott befogadott újságírókig.