Április 20. és 30. között helyszíni ellenőrzést végeztek az orosz állategészségügyi hatóság ellenőrei Magyarországon. 16 vállalatot vizsgáltak, ezek között vörös húsokkal, baromfival foglalkozó cégek mellett tejipari vállalat is szerepelt.
A vizsgálat eredményeit az orosz ellenőrök 1-2 hónapon belül véglegesítik, addig arról nem nyilatkoznak. A vizsgálatokat ugyanakkor eredményesnek tartották az orosz szakértők, mert a magyar hatóságok minden segítséget megadtak az ellenőrzések elvégzéséhez - közölte Bognár Lajos, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-biztonságért felelős helyettes államtitkára, országos főállatorvos.
Nem is tudunk / akarunk kibújni az embargó alól?
A szaktárca korábbi tájékoztatása szerint a mostani helyszíni ellenőrzés a 2014 februárjában lezajlott magyarországi audithoz hasonlóan technikai jellegű, az embargót nem érinti. Az ellenőrzés célja az volt, hogy amennyiben az orosz fél enyhít az Európai Unióra bevezetett embargón, az enyhítést követően az auditált cégek azonnal szállíthassanak Oroszországba az engedélyezett termékkörökben.
Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter mindenesetre még egy márciusi nyilatkozatában úgy fogalmazott: Oroszország keresi annak lehetőségét, hogy enyhítsen az élelmiszerembargón Görögország és Magyarország esetében.
Színjáték az egész?
Oroszország tavaly augusztus 8-án rendelt el behozatali tilalmat az Európai Unió tagállamaiból, illetve Norvégiából, Kanadából, az Egyesült Államokból és Ausztráliából származó élelmiszerekre, köztük gyümölcsökre és halakra.
Az embargó valódi oka természetesen nem élelmiszerbiztonsági probléma, hanem válasz a nyugati országok Oroszországot sújtó gazdasági embargójára, amivel a (hivatalosan máig el nem ismert) ukrajnai beavatkozás és a Krím elcsatolása miatt büntetik Oroszországot. Ennek tükrében nehéz felmérni, hogy mi a gyakorlati jelentősége az állategészségügyi ellenőrzéseknek: nyilvánvalóan ahogy korábban, úgy most sincs semmi probléma a magyar termékek minőségével.