Negatív maradt az éves infláció
Az adatot csütörtök délelőtt tette közzé a KSH, bár a Nemzetgazdasági Minisztérium kissé "elspoilerezte": már szerda délután A magyar reformok működnek: infláció nélkül Magyarországon címmel küldtek ki meghívót a sajtó munkatársainak. Komoly meglepetés persze nincs az éves adatban, a jegybank legutóbbi inflációs előrejelzése sem változtatott ugyanis a 0,0 százalékos éves várakozáson, ennél jelen állás szerint 0,1 százalékponttal lett alacsonyabb a tényadat.
A havi adatot telibe találták
A londoni elemzői konszenzus decemberre 0,9 százalékos emelkedés volt. A szakértők szerint a forint gyengülése mellett elsősorban bázishatások miatt gyorsulhatott az áremelkedés 2015 végén: a 2014 végi rezsicsökkentés hatása befolyásolhatta az adatot.
Az olajárak meredek csökkenése ugyanakkor inkább a januári inflációban lesz majd tetten érhető. Alapesetben 2,1 százalék körüli inflációt várnak 2016-ra Magyarországon a londoniak, ha azonban az olajár tovább esik és tartósan alacsony marad, ennél alacsonyabb lesz az éves infláció is.
1 hónap alatt, 2015. novemberhez viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,3%-kal csökkentek.
A számok mögött: a maginfláció beragadt
Az alap- vagy maginflációs mutató célja, hogy a fogyasztóiár-index különböző egyszeri hatásoktól való megtisztításával (pl.: időjárás, világpiaci ármozgás, stb.) feltárja az infláció ún. kemény magjának, az alapinflációnak az alakulását. Számítása a fogyasztóiár-indexből történik, kihagyva a következő tételeket:
- nem feldolgozott élelmiszerek
- háztartási energia
- járműüzemanyagok
- TB által támogatott gyógyszerek
- hatósági áras szolgáltatások
A hipermarketekben drágább lett az élelmiszer
A Privátbankár.hu Árkosár-felmérésének legfrissebb eredményei szerint az év elején is tovább folytatódott a tavaly novemberben indult trend: bár kisebb ütemben, de tovább emelkedtek az árak. Többet kellett fizetnünk a hiperekben, mint egy hónappal és egy évvel ezelőtt. Részletek >>
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
Decemberben az élelmiszerek ára 2,2%-kal emelkedett, a szeszes italok, dohányáruk átlagosan 3,8, a tartós fogyasztási cikkek 1,7, a szolgáltatások 1,5%-kal drágultak. Az üzemanyagárak 8,9 százalékkal csökkentek 2014 decemberéhez képest.
A legjobban a KSH grafikonján látszik, minek hogy változott az ára: ami a vastag fekete vonalon belül van, az olcsóbb lett, ami azon kívül, az drágább: