A Financial Times körképe szerint Frankfurt az éllovas a londoni City pénzügyi szolgáltatásai központjában honos bankok átcsábításáért. A frankfurti pénzügyi szolgáltatásai szektor érdekvédelmi szervezetének vezérigazgatója a következő öt évben tízezer londoni banki állás áttelepítésével számol. Hubertus Väth hozzátette: Frankfurt már komoly megkereséseket kapott az öt legnagyobb amerikai bankcsoport közül háromtól, valamint svájci, japán, koreai és indiai bankoktól is. Ezek a cégek már eldöntötték, vagy most készítik elő döntésüket arról, hogy Frankfurtba hoznak létre telephelyeket.
A londoni lap szerint bár a Londonban honos amerikai nagybankok közül a JP Morgan, a Morgan Stanley és a Bank of America-Merrill Lynch listáján szerepel Frankfurt, mint lehetséges európai helyszín, a bankok terveit jobban ismerő források szerint elképzelhető, hogy ezek a cégek több EU-országban helyezik majd a Londonból áttelepítendő tevékenységeket.
Írország is esélyes
Az elemzés szerint a Brexit szavazás után Dublin is nagy reményeket fűzött ahhoz, hogy sikerül átcsábítania bankokat Londonból, és más citybeli pénzügyi szolgáltatók foglalkoznak is azzal a gondolattal, hogy az ír fővárosba telepítsenek egyes tevékenységeket. Ezek közé tartozik a Bank of America-Merrill Lynch, a Royal Bank of Scotland, a Barclays és a Morgan Stanley.
Írország ugyanakkor jelentős vonzerőt gyakorol az alapkezelőkre is. A dublini központú befektetési társaságok által kezelt tőke 2003-ban 500 milliárd euró, tavaly már 3800 milliárd euró volt. A londoni pénzügyi elemzők borúlátóan ítélik meg a City kilátásait, mivel a brit kormány tervei alapján nagy-Britannia teljesen elszakadna az Európai Unió egységes belső piacától.
Komoly visszaesésre számíthatnak
Az elemzők szerint ezzel fennáll a veszélye, hogy a londoni bankok elveszthetik szolgáltatásnyújtási engedélyeiket az euróövezetben. Erről a legátfogóbb tanulmányt az Oliver Wyman globális vállalati tanácsadó cég állította össze. A legrosszabb forgatókönyv esetén az EU-s piachoz kötődő citybeli üzleti aktivitás csaknem 50 százalékkal zuhanna, ami akár 20 milliárd font bevételkiesést és több mint 30 ezer munkahely megszűnését okozná a londoni pénzügyi szolgáltatási szektorban.
A modellszámítások szerint ez azonban csak a közvetlen hatás lenne, a tovagyűrűző másodlagos hatások miatt még további 14-18 milliárd font bevétel és 34-40 ezer munkahely kerülhet veszélybe. A legrosszabb forgatókönyv szélsőértékhatása így akár 38 milliárd font (csaknem 14 ezer milliárd forint) bevételkieséssel és 75 ezer munkahely megszűnésével is járhat a Cityben az Oliver Wyman londoni elemzői szerint.
Bár jelenleg Frankfurt a legnépszerűbb választás, az ír főváros is egyre esélyesebb. Írország eddig is nagyon vonzotta a cégeket, most a brit kilépésnek is nagy nyertese lehet. Az ír szabályozás hasonló a brithez, és Dublin lesz az egyetlen komolyabb angol nyelvű nagyváros az EU-ban. A bankok tervezett költözésével kapcsolatban részletesebben itt olvashatsz.