A világsajtót bejárta a hír, hogy Észak-Korea múlt szombaton újabb sikertelen rakétakísérletet hajtott végre. Megdöbbentő ennek kapcsán a dél-koreai kormányzat órákkal ezelőtt közlése, miszerint a rakétát szándékosan robbantotta föl az északi rezsim 71 kilométeres magasságban, hogy egy újfajta nukleáris fegyver fejlesztését teszteljék. Ez összevág az észak-koreai hírügynökség hétfői közlésével, hogy országuk „fejleszti a nukleáris elrettentési eszközöket, a sokoldalú nehézségek ellenére is”.
Édes szavak, stratégiai bombázók
Szintén hétfőn az amerikai elnök kijelentette, hogy „megfelelő feltételek esetén... megtiszteltetésnek venné”, ha személyesen találkozhatna Kim Dzsong Unnal. Mindez akkor hangzik el, amikor országaik nukleáris csapással fenyegetik egymást. Sean Spicer fehér házi szóvivő szerint viszont „még nem érettek meg a feltételek” a tárgyalásra és Észak-Koreának csökkentenie kell a provokatív lépéseket, valamint vissza kell fognia a harcias retorikáját.
Trump gesztusával szemben állnak a katonai beavatkozás gyors ütemű előkészületei. Az elnök szavaival szinte egyidejűleg két B-1B Lancer típusú stratégiai bombázó szállt föl Guam szigetéről és Dél-Koreában hajtott végre bombázási gyakorlatot. Az ajánlat tehát egyfajta ultimátumnak is fölfogható: vagy elfogadod a tárgyalási feltételeket, vagy háborúval szembesülsz.
Washingtoni eltökéltség
Káncz Csaba |
A USS Carl Vilson anyahajó által vezetett amerikai, dél-koreai és japán hajóraj, valamint egy amerikai nukleáris tengeralattjáró már a koreai félszigetet övező vizeken tartózkodik. Trump kedvence televíziós csatornájának, a Fox News-nak adott keddi interjújában leszögezte, hogy nem hajlandó beszélni katonai terveinek részleteiről Észak-Koreával kapcsolatban. Hozzátette viszont, hogy a Szíria elleni cirkálórakétás támadása is mutatja, mennyire eltökélt tud lenni adott esetben.
Washington más frontokon is nyomást gyakorol Phenjanra. Trump elnök az elmúlt hetekben tárgyalt telefonon a thaiföldi, a Fülöp-szigeteki és a szingapúri elnökkel a feszültségről, egyben meghívta őket a Fehér Házba. Az ausztrál miniszterelnökkel a hét második felében találkozik Trump.
Engedelmeskedve a szövetségesek nyomásának, India a minap bejelentette, hogy befagyaszt minden észak-koreai pénzügyi eszközt az országban. Új-Delhi megtiltotta az észak-koreai utakat is és különös figyelmet fordít minden észak-koreai hajó átvizsgálására. Ezentúl észak-koreai katonatisztek sem gyakorlatozhatnak India területén.
Bolton elkotyogta a terveket?
Közben az USA volt ENSZ nagykövete, a vezető neokonzervatív héja John Bolton kifejtette egy friss interjújában, hogy az amerikai háborús előkészületek nem is Észak-Koreának szólnak, hanem a valódi cél Kína meggyengítése. Bolton - aki egy időben Trump jelöltje is volt a külügyminiszteri pozícióra - azt javasolja, hogy Washington fogadtassa el a koreai egyesítést Pekinggel, mindezt Dél-Korea vezetése alatt. Ennek alternatívája egy megelőző amerikai csapás, amely rosszabb kimenetel lenne Peking számára: „rezsim-összeomlás, óriási menekült-áradat és amerikai zászlók a Jalu folyónál (a kínai határon)”.
Bolton nagyszájú okoskodása csak megerősíti a kínai kommunisták félelmeit, miszerint Washington hisztériája Phenjannal kapcsolatban azt a célt szolgálja, hogy egy háborúval megakadályozzák Kína felemelkedését. Pekingben attól tartanak, hogy Washington továbbra is fenn akarja tartani hegemóniáját Ázsiában és meg akarja akadályozni Kína felemelkedését, mint stratégiai és gazdasági riválist. Nem tekinthető véletlennek, hogy Peking tegnap éles hangon követelte az amerikai THAAD rakétatelepítés azonnali leállítását Dél-Koreában.
Káncz Csaba jegyzete