4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Továbbra is pattanásig feszült a helyzet a Koreai félszigeten. Washington a regionális szövetségeseket is győzködi, India már lépéseket tett Észak-Korea ellen. A volt amerikai ENSZ-nagykövet egy elképesztő interjújában nyílt fenyegetőzéssel válaszút elé állítja Pekinget.

A világsajtót bejárta a hír, hogy Észak-Korea múlt szombaton újabb sikertelen rakétakísérletet hajtott végre. Megdöbbentő ennek kapcsán a dél-koreai kormányzat órákkal ezelőtt közlése, miszerint a rakétát szándékosan robbantotta föl az északi rezsim 71 kilométeres magasságban, hogy egy újfajta nukleáris fegyver fejlesztését teszteljék. Ez összevág az észak-koreai hírügynökség hétfői közlésével, hogy országuk „fejleszti a nukleáris elrettentési eszközöket, a sokoldalú nehézségek ellenére is”.

Édes szavak, stratégiai bombázók

Szintén hétfőn az amerikai elnök kijelentette, hogy „megfelelő feltételek esetén... megtiszteltetésnek venné”, ha személyesen találkozhatna Kim Dzsong Unnal. Mindez akkor hangzik el, amikor országaik nukleáris csapással fenyegetik egymást. Sean Spicer fehér házi szóvivő szerint viszont „még nem érettek meg a feltételek” a tárgyalásra és Észak-Koreának csökkentenie kell a provokatív lépéseket, valamint vissza kell fognia a harcias retorikáját.

Trump gesztusával szemben állnak a katonai beavatkozás gyors ütemű előkészületei. Az elnök szavaival szinte egyidejűleg két B-1B Lancer típusú stratégiai bombázó szállt föl Guam szigetéről és Dél-Koreában hajtott végre bombázási gyakorlatot. Az ajánlat tehát egyfajta ultimátumnak is fölfogható: vagy elfogadod a tárgyalási feltételeket, vagy háborúval szembesülsz.

Washingtoni eltökéltség

Káncz Csaba

A USS Carl Vilson anyahajó által vezetett amerikai, dél-koreai és japán hajóraj, valamint egy amerikai nukleáris tengeralattjáró már a koreai félszigetet övező vizeken tartózkodik. Trump kedvence televíziós csatornájának, a Fox News-nak adott keddi interjújában leszögezte, hogy nem hajlandó beszélni katonai terveinek részleteiről Észak-Koreával kapcsolatban. Hozzátette viszont, hogy a Szíria elleni cirkálórakétás támadása is mutatja, mennyire eltökélt tud lenni adott esetben.

Washington más frontokon is nyomást gyakorol Phenjanra. Trump elnök az elmúlt hetekben tárgyalt telefonon a thaiföldi, a Fülöp-szigeteki és a szingapúri elnökkel a feszültségről, egyben meghívta őket a Fehér Házba. Az ausztrál miniszterelnökkel a hét második felében találkozik Trump.

Engedelmeskedve a szövetségesek nyomásának, India a minap bejelentette, hogy befagyaszt minden észak-koreai pénzügyi eszközt az országban. Új-Delhi megtiltotta az észak-koreai utakat is és különös figyelmet fordít minden észak-koreai hajó átvizsgálására. Ezentúl észak-koreai katonatisztek sem gyakorlatozhatnak India területén.

Bolton elkotyogta a terveket?

Közben az USA volt ENSZ nagykövete, a vezető neokonzervatív héja John Bolton kifejtette egy friss interjújában, hogy az amerikai háborús előkészületek nem is Észak-Koreának szólnak, hanem a valódi cél Kína meggyengítése. Bolton - aki egy időben Trump jelöltje is volt a külügyminiszteri pozícióra - azt javasolja, hogy Washington fogadtassa el a koreai egyesítést Pekinggel, mindezt Dél-Korea vezetése alatt. Ennek alternatívája egy megelőző amerikai csapás, amely rosszabb kimenetel lenne Peking számára: „rezsim-összeomlás, óriási menekült-áradat és amerikai zászlók a Jalu folyónál (a kínai határon)”.

Bolton nagyszájú okoskodása csak megerősíti a kínai kommunisták félelmeit, miszerint Washington hisztériája Phenjannal kapcsolatban azt a célt szolgálja, hogy egy háborúval megakadályozzák Kína felemelkedését. Pekingben attól tartanak, hogy Washington továbbra is fenn akarja tartani hegemóniáját Ázsiában és meg akarja akadályozni Kína felemelkedését, mint stratégiai és gazdasági riválist. Nem tekinthető véletlennek, hogy Peking tegnap éles hangon követelte az amerikai THAAD rakétatelepítés azonnali leállítását Dél-Koreában.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG