Mariano Rajoy spanyol kormányfő eddig is ügyesen lobbizott. Fotó: europa.eu |
Az Európai Bizottság Franciaországnak és Spanyolországnak további két-két évet, Hollandiának pedig további egy évet ad az eddig elvárt - országonként eddig is eltérő - határidőn felül ahhoz, hogy az általános követelménynek megfelelő három százalékos szintre szorítsák le költségvetési hiányukat.
Olli Rehn, a Bizottság gazdasági-pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, a határidő-kiterjesztés nyomán Franciaországnak 2015-ig, Spanyolországnak 2016-ig, Hollandiának pedig 2014-ig bezárólag kell az előírt deficithatáron belülre kerülnie.
Franciaország esetében az idén 3,9, jövőre 4,2 százalékos deficitet vár a brüsszeli bizottság, ami lényegesen borúlátóbb a párizsi kormány feltételezéseinél. Spanyolország (2013: -6,5%, 2014: -7%) helyzetét külön nehezíti, hogy ott a túl nagy deficiten felül kiugróan magas a munkanélküliségi ráta is (26%-on tetőzhet). Hollandia vonatkozásában mind idén, mind jövőre 3,6 százalékos a brüsszeli deficitprognózis, az eddigi gazdaságpolitika változatlanságát feltételezve. Spanyolországban idén annak ellenére volt a deficit 10% felett, hogy az ország hajtotta végre a GDP arányában az OECD-tagok közül a legnagyobb méretű megszorítást. Mariano Rajoy eddig is ügyesen lobbizott Brüsszelben, már tavaly év elején is kiharcolta, hogy Madridnak magasabb deficitcélt kelljen teljesítenie (ez végül nem jött össze).
A szomszéd is haladékot kaphat
Rehn elmondta: Szlovénia esetében is mérlegelik az esetleges határidő-meghosszabbítást. Szintén "határesetnek" nevezte a bizottsági alelnök Lengyelország helyzetét. Szlovéniában idén jóval 5 százalék felett lehet a hiány, 2014-ben is csak 4,9 százalékra tudják majd azt leszorítani. Varsóban sem tervezik, hogy meghúzzák a nadrágszíjat, idén és jövőre is 4 százalék körül lehet a lengyel hiány, miközben a gazdasági kilátások nem túl rózsásak. A lengyel gazdaság volt az egyetlen az EU-ban, mely a válság alatt nem esett recesszióban, a varsói kormány a törékeny növekedési kilátásokat egyelőre nem fogja veszélyeztetni nagyobb megszorítócsomagokkal.