4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közös dokumentumot adhat ki a V4-ek a pozsonyi EU-csúcs után és négy pontban kérhetik az EU-t a változtatásra. Orbán Viktor a szigorúbb határvédelemért küzd majd és azért, hogy inkább a védekezésen, ne a kárenyhítésen dolgozzon Brüsszel. Azt nem árulta el, mi lesz a népszavazás utáni napon, de már kitalálta a következő lépést.

A pozsonyi csúcs miatt felvételről, vágatlanul adta ma be az Orbán Viktorral tegnap készült interjút a Kossuth Rádió: fókuszban természetesen a menekültválság.

Pozsony nem lesz Brüsszel?

Belevágunk egy vitába, a terv nem az, hogy lezárjuk - mondta Orbán, aki szerint a csúcstalálkozó célja az, hogy szembenézzen az EU a démonaival. Orbán szerint jó, ha egyáltalán a jövőév végére lezárják a Brexitről és a menekültválságról szóló vitát.

Ha választani kell, akkor hazánk szempontjából a menekültválság megoldásával kezdődő sorrend lenne a jobb: ahogy jön a tél, úgy fog a tengeri útvonalakról a szárazföldre átterelődni a menekültforgalom, ami extra terheket helyez a magyar határra.

Orbán szerint elég közel vannak ahhoz a V4-ek, hogy közös dokumentumot terjesszenek a csúcs végén az Európai Tanács elé a korábban egyeztetett négy pontról, konkrétan:

  • szigorú EU-s költségvetést,
  • közös európai hadsereget akarnak,
  • tagállami szinten kezelni a menekültválságot,
  • és azt, hogy Brüsszel végre találja meg eredeti célját.

A miniszterelnök szerint már csak annyi hiányzik, hogy a V4-ek ezeket hivatalosan ki is mondják,  amire jó alkalom lehet egy közösen kiadott dokumentum a csúcs végén.

Szorosabb uniós együttműködést? Egy frászt!

A menekültválsággal kapcsolatban Orbán Viktor elmondta, eddig bármilyen baj bukkant fel az unióban, előjöttek a bürokraták és azt mondták: csak a szorosabb európai együttműködés lehet a megoldás. A menekültválságnál ez nem jött be. A magyar kormány három hónapot várt, hogy legyen egy közös uniós megoldás, de ennek híján a saját kezébe vette az irányítást és belekezdett a határvédelem megszervezésébe.

Ezt egyébként kezdi belátni az EU is - mármint a schengeni határok védelmének fontosságát. Erre akart rávilágítani Orbán is a bolgár-török határon, és Donald Tusk is nyitottabb volt a szigorúbb határvédelem kérdésében. A baj csak az Orbán szerint, hogy a nyugati politikusok más politikai iskolán nevelkedtek és naivak: eddig minden felmerülő problémát el lehetett intézni minimális változtatással, de a mostani krízis arra sarkall, hogy alapjaiban gondolják át a rendszert. "Jó szándékú emberek vannak Brüsszelben, csak naivak" - véli a miniszterelnök.

Nyitod az ajtót és özönlenek

Értetlenül áll a németek döntése előtt, miszerint a bevándorlóknak mikrohiteleket adnak az ilyen-olyan bürokratikus papírmunkák (papírok beszerzése, fordíttatása, stb.) elvégzéséhez, hiszen ezzel csak rontanak a helyzeten és azt az üzenetet küldik, hogy lehet jönni, adunk pénzt a semmire.

Olyan a mostani helyzet, mint az árvíz - ebben a miniszterelnök úgy véli, van tapasztalata. A megoldás szerinte a jó kérdésfeltevés, amely így hangzik: van esély, hogy megállítsuk?

  • Ha van, akkor a védekezésre kell erőforrás
  • ha nincs, akkor meg a károk rendezésére.

Orbán szerint ezt az emberáradatot meg lehet állítani, így erre kell koncentrálni, Brüsszel szerint meg már úgyis mindegy. "Vagy bízik az ember a sikerében, vagy nihilista és nem hisz benne" - reagált a németek "kárenyhítésére".

Települések, kötelező kvóta, október 3.

A kormányfő elmagyarázta, három döntés kell ahhoz, hogy valami kötelező legyen az EU-ban: az Európai Tanácstól, az Európai Parlamenttől és az Európai Bizottságtól kell egy igen. Most még csak a Bizottság volt szó erről, most ennek a döntésnek mennek elébe az EU-s csúcson. Orbán nem tart attól, hogy Salgótarján, Zugló vagy Szeged majd menekülteket telepít be, mert erről a választók döntenek, nem a városvezetés.

Arra, hogy mi történik a népszavazás utáni napon csak annyit mondott: van terve, de előbb a szavazáson legyünk túl.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adatot magyarázhat az Orbán-kormány a választások előtt
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 08:31
2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor erre biztosan kitérne a hitéből: 400 milliárd euró közös pénzt fordíthatna fegyverkezésre az Unió
Litván Dániel | 2024. május 8. 05:39
Ott pihen többszáz milliárd euró egy közös alapban, amit nem nagyon használ most semmire az Európai Unió, miközben rengeteg pénz kellene Ukrajnának, illetve az uniós védelmi iparnak. A megoldás adja magát, de nem mindenki fog ebbe beleegyezni, viszont a magyar kormánynak például nincs is közvetlen beleszólása a kérdésbe.
Makro / Külgazdaság Mennyibe kerül a nudli? A magyarok jövőjét is megmutathatja az elöregedő japánok szerencsétlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 10:33
Csiki-csuki helyzetbe kerültek a japánok a jen gyengülése miatt. Ez növeli az inflációt, ezért kevesebbet költenek az emberek, miközben gazdaságuk enélkül is a nulla növekedéssel bajlódik.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír, felpörgött a német külkereskedelem
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:59
Márciusban az export és az import várakozáson felüli növekedése mellett emelkedett ugyan, de a várakozásoktól elmaradt a német külkereskedelemi többlet a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Tanárfizetések: egy magyar vagy cseh pedagógus kap többet?
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:43
A visegrádi országcsoporthoz tartozó többi három ország közül Csehországban és Szlovákiában sokkal jobban keresnek a tanárok, mint magyarországi kollégáik, és a kormány nem kezeli le őket.
Makro / Külgazdaság A magyar élelmiszerboltok vitték a prímet
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 08:30
Főként az élelmiszer-kiskereskedelem bővülése húzta a márciusi növekedést. 
Makro / Külgazdaság Kiakadtak és befejezték a munkát az olasz közmédia dolgozói
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 08:22
Sztrájkba kezdek az olasz közmédia újságírói, mert úgy érzik, hogy a regnáló kormány azon ügyködik, hogy a saját szócsövévé tegye munkahelyüket, ami nem fér bele szakmai önbecsülésükbe.
Makro / Külgazdaság Ráhoznák a frászt Putyinra Trump emberei?
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 07:22
Doland Trump novemberi választási győzelme esetén a regnáló Biden-adminisztrációnál is keményebben lépne fel Oroszországgal szemben egy elemző szerint.
Makro / Külgazdaság Kínai gyarmat lesz Magyarország?
Vég Márton | 2024. május 6. 15:11
Nincsenek beruházások, elfogyott a pénz az önkormányzatoknál, így a polgármesterek nem tudnak mivel kampányolni, mégis nagy csata várható a választásokon. Minek jön ide a kínai elnök? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG