Orbán Viktor külföldi hírügynökségek tudósítóinak nyilatkozva ugyanakkor elismerte, hogy vannak még vitatott kérdések, de a tárgyalások jól haladnak. A hitelkeret nagyságáról még nem volt szó, de 15 milliárd euró körüli összegre lehet számítani. A kormányfő szerint az összegnek nincs is nagy jelentősége, mivel elővigyázatossági megállapodásról van szó. Ez azt jelenti, hogy a készenléti hitelnél kevesebb megkötéssel járó hitelkeretet szeretne elérni a kormányzat.
A hitelmegállapodás elővigyázatossági jellegét az ajánlásokat megfogalmazó uniós tárgyalási dokumentum is rögzíti. Ezt már megkaptuk, jelenleg a magyar válaszon dolgoznak. Ugyanakkor a megállapodás egyik akadálya lehet a jegybanki tranzakciós adó, ami az Európai Központi Bank szerint veszélyezteti a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét. Orbán Viktor azonban bizakodó és úgy látja, hogy bár vannak nézetkülönbségek, de mind a magyar, mind a másik oldalon van szándék a megegyezésre. A miniszterelnök megjegyezte azt is, hogy semmi nem veszélyezteti a kormány munkahelyvédelmi programját, még az IMF-megállapodás sem.
A szakértők szkeptikusak
Ugyanakkor a munkahelyvédelmi akcióterv forrása továbbra is vitapont lehet a hiteltárgyalásokon, így a gyors, őszi megállapodás csak akkor valószínű, ha a kormány más területeken kompromisszumot köt a nemzetközi szervezetekkel. Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője szerint a strukturális intézkedések és a makrogazdasági pálya kapcsán vannak ellentétek a kormány és az IMF, illetve az Unió között, valamint annak kapcsán is, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv forrásai rendelkezésre állnak-e. A szakértő jelezte: abból, hogy a kormány kommunikációjából az látszik, meg lehet találni a gyors utat a megállapodáshoz, az sejthető, hogy valamilyen más területen kiadáscsökkentésre vagy egyéb bevételnövelésre készül.
Tóth Gergely, a Buda-Cash elemzője szerint a jövő évi költségvetés fő számainak tarthatóságával kapcsolatban megfogalmazódtak kételyek nemcsak a Költségvetési Tanács, hanem az IMF részéről is, és a munkahelyvédelmi akcióterv 300 milliárd forintos forrása is kétséges; legalábbis a piacok szerint. A szakember is úgy gondolja, Orbán Viktor gyors megállapodásra utaló szavai mögött az húzódhat meg, hogy a miniszterelnök már tudja, milyen más területen köt kompromisszumot a kormány.
A kormányfői nyilatkozat megjelenése után nem sokkal egy forintot erősödött a hazai valuta az euróval szemben. Az okokat Dobsa Csaba, a Buda-Cash Brókerház devizapiaci szakértője foglalta össze a GazdaságTV-nek.