MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
Ahogy arról már korábban írtunk, a legutóbbi brüsszeli csúcson ismét nem történt előremozdulás a menekültügy megoldásában, Magyarország továbbra is támadja a kötelező kvóta bevezetését. A résztvevő országok ugyanis „nagyon különböző malmokban őrölnek”, ennél fogva a kérdéshez való hozzáállásuk is rendkívül különbözik, ezt mondta el Orbán Viktor a Kossuth rádió 180 perc című adásában.
Az olasz oldalról érkező kritikákra, valamint Matteo Renzi azon szavaira, mely szerint meg kéne vonni Magyarországtól az uniós támogatást a miniszterelnök elmondta: nem vitatja, hogy Renzi tiszteletreméltó és hozzáértő politikus, Olaszország azonban nem tartja be a schengeni egyezménnyel járó határvédelmet. Az itt ténykedő parti őrség, valamint a Frontex munkatársairól szólva Orbán Viktor azt mondta: az itt dolgozó mintegy 1500 ember nem a határt védi, hanem „beutaztató ügynökök”, akik útlevélvizsgálattal és ujjlenyomatvétellel próbálják gyorsítani a menekültek beáramlását, ahelyett, hogy feltartóztatnák őket.
Letelepedési kötvény: semmi köze az Alaptörvényhez
A Jobbik korábban ahhoz a feltételhez kötötte az alkotmánymódosítás támogatását, hogy Orbán Viktor megszünteti a letelepedési kötvényt. A miniszterelnök továbbra is tartja magát ahhoz az állásponthoz, hogy a kormány nem hagyja magát ilyen módon zsarolni, a módosítás „nem kapcsolható össze a kötvénnyel vagy pártpolitikai ügyekkel”. 2012 óta sokat változott a gazdaság, egyszerűen már nincs szükség ilyen eszközökre, hogy életben tartsuk a növekedést, ez szól a kötvény kivezetése mellett.
Utánam az özönvíz?
Arra a kérdésre, hogy milyen lehetséges forgatókönyvei vannak a kormánynak a módosítási javaslat elfogadása, illetve elutasítása esetén, Orbán Viktor elmondta: a javaslatot mindenképp beterjesztik a parlament elé, ezek után „mindenkinek a lelke rajta”, hogy hogyan alakulnak a dolgok.
Amennyiben megszavazzák, úgy Brüsszellel szemben két forgatókönyv állhat elő: vagy sikerül decemberben a szlovák miniszter segítségével feloldani a patthelyzetet, és a kvótakérdés végre lekerül az asztalról, ellenkező esetben viszont Magyarországnak immár alkotmányos fegyvere is lesz a kötelező kvóta megtorpedózására – mivel ezt az alaptörvényben foglaltak ellenére „próbálná lenyomni a torkunkon” Brüsszel, így bíróságra vinnék az ügyet.