Az elnök, aki egyesít? Van der Bellen megnyerte a választást. EPA/CHRISTIAN BRUNA |
Az új osztrák elnök 72 éves, közgazdászprofesszor, korábban több éven át vezette a zöldeket. |
Az Osztrák Szabadságpárt jelöltje, Norbert Hofer még egy aprócska előnnyel várhatta a levélszavazatok összeszámlálását, de a zöldek által támogatott, egyébként hivatalosan független Van der Bellen átvette a vezetést és behúzta a győzelmet a levélben érkezett szavazatok összeszámlálása után – írja a BBC.
Az euroszkeptikus, menekültekkel szembeni félelmekkel kampányoló Hofer jellemzően a vidéki területeken volt erős, olyannyira, hogy Van der Bellen a tíz osztrák nagyvárosban kilencben komoly arányú győzelmet tudott behúzni.
Van der Bellen különösen a női választók és a diplomások közt volt igazán sikeres, itt a szavazatok több mint hatvan százalékát be tudta gyűjteni a BBC adatai szerint.
Nagy volt a tét
Ausztriában az elnöki poszt félig ceremoniális csak, mivel az elnök indokoltan feloszlathatja a Nemzeti Tanácsot, azaz a parlament alsóházát, kikényszerítve ezzel az általános választásokat.
Alexander Van der Bellen és Norbert Hofer korábbi televíziós vitájuk előtt. Fotó: MTI/EPA/Lisi Niesner |
Bár a minisztereket a kancellár nevezi, az esküt továbbra is az elnöknek teszik le a kormánytagok, akinek ezt ceremoniálisan el is kell fogadnia. Hofer egyik botrányt okozó kijelentése az volt, hogy egy hidzsábot viselő női minisztert semmiképpen sem esketne fel, mivel az az elnyomás jelképe. Az egyébként Ausztria Donald Trumpjának is nevezett Hofer jelenleg a parlament alsóházát vezeti.
Hofer elismerte
A szélsőjobbos jelölt közösségi oldalán rövid posztban ismerte el a vereségét. Úgy fogalmazott, hogy szívesen lett volna Ausztria elnöke, de a szavazók máshogy döntöttek. Mint mondta, a kampányát nem vereségként éli meg, hanem befektetésként a jövőbe.