5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a magyar kormány folyamatosan a migránsveszéllyel kampányol, addig az Európát elérő menedékkérők száma évek óta csökken, és töredékére olvadt a Magyarországon menedékkérelmet benyújtó személyek száma is. A bevándorlók túlnyomó többsége továbbra is elkerüli hazánkat. Érdekesség ugyanakkor, hogy a migránsellenes kampány ellenére mi vagyunk az egyik legbefogadóbb ország a térségben.
Menedékkérők a spanyolországi Cadizban. EPA/A. CARRASCO RAGEL

Nagyságrendekkel csökkent 2015 óta a Magyarországon beadott menedékkérelmek száma, derül ki az Eurostat közelmúltban frissített adatsorából.

Már csak pár ezer menedékkérő érkezett  

Míg 2015-ben – egymillió lakosra vetítve – 17 722 menedékkérelmet nyújtottak be itthon, addig 2016-ban 2875-öt, tavaly pedig 318-at. Három évvel ezelőtt tehát 56-szor, tavalyelőtt pedig kilencszer több migráns adott be kérelmet hazánkban, mint 2017-ben.

A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal adatai szerint tavaly összesen 3397 (negyedéves átlagban 850) menedékkérelmet nyújtottak be hazánkban. Az idei első negyedévben 342 menedékkérőt regisztráltak - ők főleg Afganisztánból és Irakból érkeztek -, azaz a mutató tovább csökkent.

A hátsó harmadban vagyunk

Metodológia

Az Eurostat az adatokat a tagállamok belügyminisztériumaitól és a hozzá kapcsolódó szervektől kapta, és az első alkalommal benyújtott kérelmeket vette figyelembe. A beadott és a pozitívan elbírált menedékkérelmek számát csak fenntartásokkal lehet összehasonlítani, mivel az elbírálás áthúzódhat a következő évre. A menekültstátusz megadásának definíciója országonként különbözhet. Az uniós statisztikai hivatal egyébként már tavasszal is közölt egy adatsort a témában, ezt frissítette november 19-én.

Ezen a téren Magyarország az uniós rangsor hátsó harmadában, a 20. helyen áll az Eurostat szerint: a magyarországinál kevesebb menedékkérelmet – egymillió lakosra vetítve – csak Szlovákiában (28), Portugáliában (99), Lengyelországban (79), Csehországban (108), Észtországban (137), Lettországban (183), Litvániában (184) és Horvátországban (213) adtak be 2017-ben.

Ez – magyar szempontból – jelentős javulás ahhoz képest, hogy a menekültválság csúcspontján, 2015-ben még Magyarország vezette az uniós rangsort.

Tavaly a legtöbb kérelmet egyébként az uniós belépőpontnak számító Görögországban, valamint Cipruson és Luxemburgban regisztrálták.   

A térség egyik legbefogadóbb országa vagyunk

Az első fokon pozitívan elbírált menedékkérelmek száma – egymillió lakosra vetítve – 132 volt Magyarországon tavaly. (Összesen tehát mintegy 1300 menekültet fogadtunk be.) Ezzel az EU-ban a 17., Közép- és Kelet-Európában pedig a negyedik legbefogadóbb ország vagyunk.

A térségünkben Szlovákia, Szlovénia, Románia, Lengyelország, Horvátország, Csehország, Észtország és Litvánia  is kevesebb – sok esetben nagyságrendekkel kevesebb – menekültet fogadott be hozzánk képest a lakosságszámhoz mérten, és csupán Ausztria (2864), Bulgária (240) és Lettország (136) előz meg minket.

Az uniós rangsort egyébként Németország vezeti (3164 pozitívan elbírált menedékkérelem egymillió lakosonként) Ausztria és Svédország előtt.

A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal adatai szerint az idei első negyedévben a menekültügyi hatóság 232 főt ismert el oltalmazottként, 35 főt menekültként, 12-t pedig befogadottként. 326 kérelmet viszont elutasított, 103 esetben pedig megszüntette az eljárást. Tavaly a hatóság 1110 főnek adott oltalmazotti, 106-nak menekült-, 75-nek pedig befogadotti státust.

Egyre kevesebben jönnek Európába

Évek óta mérséklődik az Európát elérő migránsok száma is: 2015-ben több mint egymillió, 2016-ban 390 ezer, 2017-ben 187 ezer, idén pedig – az elmúlt hónapokban regisztrált növekedés ellenére – még kevesebb,  124 ezer menedékkérő jött Európába.

A csökkenés elsősorban az EU és Törökország közötti 2016-os egyezménynek, valamint az uniós tagországok és az érintett afrikai államok közötti kétoldalú megállapodásoknak köszönhető.  

Arról pedig már korábban is írtunk, hogy az idei első fél évben naponta alig több mint egy menedékkérő próbálta illegálisan átlépni a magyar határt.

Mi áll a háttérben?

Mindennek két olvasata van: az egyik, hogy a magyar határkerítés és a kormány migránsellenes politikája megtette a hatását, azaz a bevándorlók, menekültek túlnyomó többsége nem jut be az országba, vagy eleve elkerüli Magyarországot.

A másik magyarázat a hozzánk érkező menedékkérők számának csökkenésére, hogy az Európát elérő emberek száma is jelentősen visszaesett. Akik pedig mégis eljutnak a kontinensre, azok most sem Magyarországra, hanem Nyugat- vagy Észak-Európába akarnak menni. Azaz a magyar kormány egy olyan veszélytől akarja megvédeni az embereket, amely Magyarország vonatkozásában gyakorlatilag nem létezik.

Annak eldöntését, hogy a két narratíva közül melyik áll közelebb a valósághoz, az olvasókra bízzuk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG