5p
Tegnap egy amerikai vadászgép lelőtte az orosz támogatású szír kormányhadsereg egy gépét, miután az amerikai támogatású erőket támadott, bár lehet, hogy összekeverte őket az Iszlám Állam erőivel. Oroszország erre határt húzott, hol tekint célpontnak nem barátinak tekintett légijárműveket. Szövevényes a szíriai helyzet, de most is megpróbáljuk kibogozni.

Kik és hol?

Szíriában jelenleg több kisebb mellett négy nagy csoport gyakorol hatalmat az ország területén: Aszad elnök kormánya (a térképen rózsaszín területek), az Iszlám Állam (szürke), a kurd-arab koalíció (sárga), és az Aszad ellen lázadó szunnita arab csoportok (zöld), ez utóbbiak elszórtan helyezkednek el az ország területén. Aszad elnök hadseregét az oroszok támogatják, célja, hogy egykor uralt országából minél többet visszaszerezzen. Az oroszok célja az egésszel vélhetően saját presztízsük növelése, hisz ez az első komoly akciójuk az egykori Szovjetunió határain kívül annak megszűnése óta.

A Szíriát uraló erők területei. Forrás: liveumap.com

A kurd-arab koalíció úgy jött létre, hogy a Szíria északi részén élő kurdok egyedül, de amerikai támogatással küzdöttek az Iszlám Állam ellen. Igen sikeresek voltak, így a kurd területeken túllépve az arab területekről is elkezdték kiűzni az Iszlám Államot, és idővel az ott élő szunnita arabok csatlakoztak hozzájuk, így jött létre az SDF nevű koalíció. Fő feladatuk most Rakka városának felszabadítása, ezzel egész jól haladnak.

A lázadó csoportok elszórtan helyezkednek el, az utóbbi időben már csak egy volt köztük, amelyik határos volt az Iszlám Állammal, az iraki határ déli része mentén. Őket ugyancsak Amerika támogatta a harcban, még egy kiképzőbázist is létrehozott itt, melyet a szír kormányerők nemrég támadtak, ekkor volt az előző, a mostanihoz hasonló incidens. A területet azonban a szír kormányerők elvágták az Iszlám Államtól és kijutottak az iraki határra, így jelentőségük lecsökkent.

Rég várt művelet

Az eddigi viszonylagos nyugalom most azért borult fel, mert a szír kormányerők erős orosz támogatással pár hete megkezdték azt, amit a világ az orosz beavatkozás kezdete óta vár tőlük: nekimentek az Iszlám Államnak. Hatékonyan harcolnak, nagy területeket foglalnak vissza, és ennek során Rakkától nyugatra nemrég elérték a kurd-arab koalíció területét, amely az Eufrátesz folyótól délre fekszik. Az alsó térképen látható nagy rózsaszín terület nemrég még az Iszlám Államé volt, az elmúlt hetekben szerezték meg Aszadék. Most tovább folytatják az előrenyomulást kelet felé, de velük párhuzamosan ugyanezt teszi az kurd-arab koalíció is, és közben egymást is taszigálják, összegabalyodnak, így jött létre a tegnapi incidens is.

Forrás: liveumap.com

Egy adott falu elfoglalásánál keletkezett zavar, valószínűleg mindkét erő egyszerre akarta elfoglalni, így nem is tudták, ki van ott éppen. Így nehéz kideríteni, hogy a szír kormánygép dzsihádistáknak nézte-e a kurdokat, mindenesetre rájuk támadt, az amerikai védelem pedig rögtön intézkedett, és lelőtte a gépet. A pilóta szerencsére életben maradt, jó eséllyel vissza is juthat saját erőihez. Oroszország mindenesetre közölte, hogy az Eufráteszen túl minden célpont lehet a levegőben, de azt nem mondta, hogy mindent le is lő.

Keveredés

Két probléma merül fel: az egyik, hogy a kurd-arab erők az Eufrátesztől délre egy jelentős területet ellenőriznek, és ezt azért foglalták el, hogy az ott lévő víztároló és annak gátjai a birtokukba kerüljenek, mielőtt megkezdik Rakka ostromát. Ellenkező esetben fennállt volna a veszély, hogy az Iszlám Állam elárasztja a várost, amikor látja, hogy fel kell azt adnia. A másik, hogy a két versengő erő közti határvonal amúgy is nehezen húzható meg, esetlegesen alakul, így lehetetlen eldönteni, kinek a repülői hol operálhatnak.

Mindenesetre eddig volt egy orosz-amerikai egyezség egymás légi műveleteinek összehangolásáról, ezt most felmondták, a de a múltban ilyen esetekben hamar visszaállították. Eszük ágában sincs egymással komolyabb konfliktusba keveredni, csak hát épp egymással ellenséges erők mögött állnak.

Versenyfutás

Ami az adott helyet illeti, nem kizárt, hogy versenyfutás van a két erő között az Iszlám Államtól visszavett területeken. A verseny célja Rakka városa lehet, melynek ostromát hosszas előkészítés után amerikai nyomásra kezdték meg a kurd vezetésű erők, és lehet, hogy nem szeretnék, ha a babérokat ezek után részben Aszad aratná le.

Ő pedig esetleg pont ezt szeretné, bár kétségtelen, hogy már sokkal előbb megindulhatott volna ezeken a területeken, még akkor, amikor a kurdok a közelben sem voltak. Valamiért csak most lett sürgős neki vagy az őt támogató Oroszországnak az Iszlám Állam kipaterolása Szíriából. Egy biztos: ahogy eddig is, most is gondosan ügyelni fog a két szuperhatalom arra, hogy egymással semmilyen komoly konfliktusba ne keveredjenek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
Makro / Külgazdaság Elviheti a lottóötöst Orbán Viktor dél-amerikai barátja?
Litván Dániel | 2024. május 15. 05:43
Hatalmas kincs rejlik az argentin föld alatt, az új elnök külföldi tőkét bevonva pörgetné fel a termelést olyan szintre, hogy a világpiacon is komoly játékost csináljon országából. Vannak azért akadályok is a nagyszabású tervek útjában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG