Mi lesz a következő lépés? |
A gépek közt több Su-24 és Su-25 is van, ezek elsősorban földi célokra jók. Ezzel jelentősen megnőtt a korábban ott állomásozó orosz légiflotta nagysága. Minden gép van levegő-levegő rakéta is, ami különösen azért érdekes, mert az Oroszország által támogatott Aszad szíriai ellenfelei közt senki sem rendelkezik komolyabb légierővel, csak az amerikaiak által vezetett, az Iszlám Államot támadó koalíció – írja az Economist.
De több tank és páncélos csapatszállító is látszik a műholdképes fotókon. Katonák is érkeztek a latakiai orosz bázisra, a hírek szerint már körülbelül kétezren vannak.
Miért így, és miért most?
Több válasz is létezik arra, hogy miért most készül Oroszország beavatkozni. Egyrészt a nyáron az IÁ több csatát is nyert, visszaszorítva a szír elnököt egy határ melletti kisebb területre, ezzel félővé vált, hogy teljesen átveszik a hatalmat az országban. Ez Moszkvának nagyon komoly gond lenne, tekintve, hogy Tartuszban van az utolsó olyan orosz fennhatóságú katonai bázis, egy kikötő, ami nem esik a Szovjetunió régi területére. Egyes hírszerzési jelentések szerint a kikötőt jelenleg is bővítik, hogy a legnagyobb orosz hadihajók is beférjenek szükség esetén.
Amerikának szól az üzenet
A második, legalább ilyen fontos indok a politikai és diplomáciai helyezkedés. Vlagyimir Putyin a hírek szerint hétfőn találkozik Barack Obama amerikai elnökkel, emiatt Oroszország nagyon erőteljesen két dolgot akar a világ felé mutatni: egyrészt, hogy nem tűrik a puccskísérleteket, másrészt, hogy mindent megtesznek azért, hogy megvédjék a szövetségeiket. Aszadot persze a későbbiekben lehet, hogy beáldozzák a nagyhatalmi érdekekért, de Putyin mindenképpen egy olyan pontból akar tárgyalni, ahol van a kezében valami.
Az orosz beavatkozás egyúttal üzenet Amerika felé, hogy együtt harcolnak a nyugati világgal az Iszlám Állam és a dzsihadista terror ellen, amitől egyébként közel-keleti érdekeltségei miatt Oroszországnak jobban is kell tartania, mint az Egyesült Államoknak. Ha egy hasonló összefogást ténylegesen sikerülne összehozni, az megerősítené Oroszország helyzetét a világpolitikában, és az Ukrajnával kapcsolatos feszültségeket is kicsit enyhítené. Röviden összefoglalva a helyzetet: Vlagyimir Putyin szeretne most az egyszer a „jófiú” lenni.