4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szakadatlanul éleződik a szíriai helyzet: a polgárháborúba beavatkozó két szuperhatalom pár hete még közös parancsnokság alatt akart harcolni, most pedig már a legdurvább fenyegetések hangzanak el köztük. Elmérgesedett a helyzet, Aleppóban pedig szünetel a bombázás, hogy aztán kiéheztetéssel vegyék be a várost.

Múlt héten még azon töprengtek az amerikai elnök tanácsadói, hogyan ellensúlyozhatnák Aleppó felkelők által uralt részének oroszok által támogatott brutális ostromát. Felmerült, hogy ha nem is pont ott, de katonailag fellépnének Aszad erői ellen. A Bloomberg szerint az orosz védelmi minisztérium jelezte, hogy ha ilyen történik, saját maga elleni támadásnak veszi, és légelhárítási rendszere minden azonosítatlan tárgyat azonnal megsemmisít, amely az Aszad által uralt területek fölött megjelenik.

Rég volt ilyen

Ilyen fenyegetést Oroszországtól utoljára akkor lehetett hallani, amikor Amerika és szövetségesei az Ukrajnának nyújtandó katonai segítségről gondolkoztak. Akkor Putyin azt mondta, ha túlmennek egy bizonyos ponton, kénytelen lesz megelőzésképp Varsóra és Bukarestre atomcsapást mérni. Ez hatott is, egyrészt Ukrajnában visszavonultak a nyugati erők, másrészt viszont a NATO elkezdte kiépíteni a megfenyített országok fölötti vaskupolát.

Ezt megelőzően csak a hidegháborúban voltak ilyen fenyíegetések, de akkor ki sem kellett mondani őket, hisz nyíltan a katonai stratégia része volt, hogy ha mondjuk a kettévágott Németországban egymás szférájába hatolnának, azonnali atomcsapás lenne a következmény, legfeljebb abban reménykedtek, hogy ez korlátozott lesz és csak Európa színe-java esik neki áldozatul, Amerika és Oroszország központi területei megúszhatják.  Végül a józan ész mindig felülkerekedett, ódzkodtak a felek a provokációktól, ellenben más kontinenseken annál jobban kiélték magukat, amikor egy-egy távoli országban megpróbáltak baráti rendszereket hatalomra juttatni.

Nagyra nőtt az orosz hatalom

Ez most igen durva fenyegetés, és azért tér el minden eddigitől, mert azt mutatja, hogy Oroszország hatalma akkora lett, hogy Amerika tehetetlen vele szemben Szíriában. Innentől kezdve Aszad területei olyanok, mint az egykori NDK, azzal a különbséggel, hogy annak voltak Jaltában meghúzott határai, míg Aszad rendszere orosz segítséggel újabb területeket szerezhet. Hacsak Amerika nem húzza meg a saját érdekszféráját ugyanígy, egy hasonló fenyegetéssel.

Addig viszont könnyen teljesülhet az elsődlegesen kitűzött szír-orosz cél: Aleppó teljes lerohanása. A város felkelők által tartott részét két hete szakadatlanul bombázták hordóbombákkal, bunkerrombolókkal, gyújtóbombákkal és napalmmal, miközben a területen rengeteg civil tartózkodik. akik földalatti lyukakban próbálnak meghúzódni. Ilyen, a polgári lakosságra fittyet hányó, mindent elpusztító bombázás leginkább Vietnamra és a második világháborúra emlékeztet, az utóbbi években sokkal inkább vigyáztak arra, hogy célzott, és lehetőleg csak az ellenség katonáit és infrastruktúráját pusztító támadások történjenek. Eddig Szíriában az oroszok is vigyáztak erre, de Aleppónál mintha elengedték volna vérszomjas láncoskutyájukat, Aszadot.

Aleppónak lőttek

Most a bombázásokat beszüntették, és ultimátumot kaptak a bent rekedtek, hogy szabadon távozzanak, vagy jön a kiéheztetés, majd a lyukról lyukra folyó kifüstölés. Ilyen már volt Damaszkuszban is, amelyik a forradalom egyik bölcsője volt, és annak idején Csecsenföldön is hasonló volt a módszer, igaz, ott az ellenfél sem válogatott túlságosan az eszközökben.

A diplomáciai próbálkozások közben folynak, de így nem sok értelmük van, bár nem zárható ki, hogy ha Aleppó egésze megvan, akkor Aszad és Oroszország egyaránt belemenne valamilyen ténylegesen működő tűzszünetbe. Most Oroszországot nagyon bírálják a drezdai típusú bombázásért, mire ő azzal reagál, hogy az amerikaiak hibája, hogy nem tudták szétválasztani az általuk támogatott mérsékelt lázadókat a terroristáktól, ezért most mindenkire lőnek. Ez persze nem mentség a polgári lakosságot ugyanúgy tizedelő pusztításra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint a Kádár-korszak jutott eszünkbe az Orbán-kormányról – A hét videója
Dobos Zoltán - Gáspár András - Izsó Márton | 2024. május 10. 18:44
Ez volt az inflációs hullám alja? Vagy lehet még alacsonyabb? Az élelmiszerláncok és benzinkutak után kit akar majd megrendszabályozni Orbán Viktor kormánya? Ki tehet az elmúlt három év gigantikus mértékű pénzromlásáról? A hét videója sorozatban a legfrissebb KSH-adatokat elemzi Dobos Zoltán újságíró és Gáspár András lapigazgató.
Makro / Külgazdaság Bitang drága ez a hitel, mégis viszik, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 12:51
Dörzsölhetik a markukat a bankok: bár csak minimális mértékben csökkentették az elmúlt év során a személyi hitelek kamatait, tavaszra történelmi rekordra futott az ügyfelek által igényelt kölcsönösszeg. 
Makro / Külgazdaság Kilőtt a brit gazdaság: 0,6 százalékos növekedésnek örülhetnek
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 10:38
A friss GDP adat alapján Nagy-Britanniában véget ért a tavalyi év második felében kialakult technikai recesszió. A növekedés ráadásul a vártnál jóval gyorsabb volt az idei első negyedévben.
Makro / Külgazdaság Az infláció visszatért a növekedés útjára: 3,7 százalék áprilisban
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 08:30
Az infláció mértéke megegyezett az elemzők várakozásaival, de a csökkenő tendenciának vége. Értéke meghaladta a 3,6 százalékos márciusi értéket.
Makro / Külgazdaság Kína stratégiai partnerséget kötött Magyarországgal
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 20:42
Stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot írt alá Hszi Csin-ping kínai elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök, mely befektetői megállapodást, mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportjáról szóló megállapodást és nukleáris együttműködésről szóló megállapodást is tartalmaz. A két vezető ezt közös sajtótájékoztatóján jelentette be.
Makro / Külgazdaság Nem okozott meglepetést a brit jegybank
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 13:58
Londonban döntöttek az alapkamatról.
Makro / Külgazdaság Délután nagy bejelentésre készül Orbán Viktor és Hszi Csin-ping
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 11:12
Csütörtök délután minden kiderül.
Makro / Külgazdaság Kételyeket ébreszt a kínaiak magyarországi terjeszkedése
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:46
A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:25
Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 3-án záródott héten - ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG