Mint ismert, Mariano Rajoy spanyol elnök nemrég háromnapos ultimátumot adott a katalánoknak, mondják meg, hogy kikiáltották-e a függetlenségüket, vagy sem. A héten Carles Puigdemont katalán elnök válaszolt is a spanyol elnök ultimátumára. A katalánok lényegében visszazsarolták a spanyolokat, hogy ha továbbra is elnyomják és lekezelik őket, kinyilvánítják függetlenségüket. Részletek >>>>
Megsértették az alkotmányt
A katalánok válasza után aztán rögvest bejelentették a spanyolok: a kormány szombaton rendkívüli ülést tart, amelyen végleges döntés születik arról, hogy végül pontosan milyen intézkedéseket terjeszt be a parlament felső házának, a szenátusnak, hivatkozva az alkotmány 155-ös cikkére. Ez a passzus ad lehetőséget az államnak, hogy alkotmánysértés esetén beavatkozzon az autonóm közösségekben.
(Fotó: Assemblea National Catalana) |
Sajtóértesülések szerint a szenátus elnöksége még ma összeül, hogy meghatározza a javaslatcsomag tárgyalásának menetét. Nem hivatalos információk szerint október 27-én vagy október 30-án kerülhet sor a szavazásra a szenátusban.
Az intézkedések elfogadásához a képviselők abszolút többségének támogatása szükséges, ezzel a spanyol kormánypárt egymaga rendelkezik.
Az eldiario.es úgy tudja, a javaslatcsomagban a "lehető legkisebb mértékű" beavatkozás szándéka szerepel, amelynek célja a választási folyamat biztosítása. Így az intézkedések nem érintenék a például a katalán közszolgáltatások működését. Az ideiglenes állami beavatkozás részeként tovább fokoznák a pénzügyi kontrollt, így a spanyol pénzügyminisztérium felügyelete alá kerülne a helyi adók beszedése is. Az oktatás területén olyan intézkedéseket javasolnának, amelyek garantálják, hogy a szavazóhelyiségeknek kijelölt oktatási intézmények kinyissanak a választás napján, továbbá átmenetileg a spanyol belügyminisztérium felügyelete alá kerülhet a katalán rendőrség, hogy így garantálják a közrendet. |
Előrehozott választás jöhet
Januárban előrehozott választásokat tarthatnak, ugyanis úgy tudni, a spanyol kormány megállapodott az ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárttal. A szocialista politikus Carmen Calvo elmondása szerint az alkotmány 155-ös cikkelyének aktiválása nem az autonómia felfüggesztését jelentené, hanem a törvényesség és az alkotmányos rend helyreállítását a területen, hozzátéve: a katalán elnöknek magának van ideje kiírni a választásokat, mielőtt a javaslatot keresztülverik a spanyol felsőházon, ahol kvázi ultimátummá válna.
Spanyolország ügye
Nagyon óvatosak voltunk, minden intézkedést megpróbáltunk, hogy ne kerüljünk nehéz helyzetbe, de amikor megsértik a törvényt és a jogállamiságot, nincs más lehetőség – mondta pénteken Mariano Rajoy Brüsszelben az uniós vezetők csúcstalálkozója után.
A spanyol kormányfő szerint minden Katalóniában tervezett intézkedést a mai rendkívüli kormányülés után jelent be a kabinet, azokról megállapodtak az ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárttal (PSOE) és a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középutas párttal.
Mariano Rajoy azt is elmondta Brüsszelben, hogy helyesnek tartja, hogy az EU-csúcson nem került napirendre Katalónia, mert az Spanyolország ügye. De az EU-s vezetők is kijelentették, senki nem fogja támogatni a katalán kormányt. Részletek >>>>
Rajoy szerint senkit sem lephet meg, hogy az Európai Unió Spanyolország mellett van, mivel alapelveivel ellentétes, ami Katalóniában történik. Példaként említette, hogy a katalán parlament hetek óta nem ülésezik, így az ellenzéki képviselőknek nincs lehetőségük véleményük kifejtésére, és a helyi kormány beszámoltatására.