A katalán kormány feje, Artur Mas ma külföldi újságírók előtt beszélt arról, hogy valószínűleg nem tudják finanszírozni magukat az egész évben a madridi központi kormányzat pénzügyi segítsége nélkül. A katalán kormányfő meglehetősen egyértelmű és vehemens üzenetet fogalmazott meg Madridnak: "nem érdekel, hogyan csinálják, de a hónap végéig rendeznünk kell a tartozásainkat, a gazdaságunkat pedig nem lehet helyreállítani, ha nem fizetjük ki a számláinkat".
Katalónia adósbesorolását májusban vágta meg az S&P, mely így egy lépésre van a bóvli kategóriától.
Artur Mast nem érdekli, hogyan csinálja Madrid, csak csinálja. Fotó: directe.cat |
Közben az andalúz tartományi vezetés bejelentette, hogy a kiigazító csomagjának részleteit később ismerteti, előbb a szakszervezetekkel tárgyal a közalkalmazotti bérek csökkentéséről.
Újabb dominó?
A bejelentés azért is drámai, mert az órákban folyik tárgyalás a negyedik legnagyobb pénzintézet, a Bankia szanálási tervéről - nem kizárt, hogy a bankóriásnak 15 milliárd eurós csomagra is szüksége lehet. A tárgyalások idejére a bankpapírok kereskedését fel is függesztették a madridi tőzsdén. A befektetők a spanyol bankrendszer stabilitása miatt aggódtak eddig - a kormány is belátta, nagy a baj. Spanyol kormányzati körök szerint a kabinet bármekkora pénzt beáldoz azért, hogy a Bankia nem menjen csődbe - attól tartanak, dominó módjára dőlnének be a mérlegükben toxikus eszközökkel megterhelt spanyol bankok.
A kormány új típusú kötvényekkel próbálkozott volna
A valenciai tartományt vezető Generalitat közben bejelentette, idén 830 millió eurós, jövőre 200 milliós kiigazítást hajt végre. A legérzékenyebben ez a közszférában dolgozókat érinti, 7555 emberből 4000-et rúgnak ki az átszervezések után. |
A tartományok gazdálkodása és főleg adóssága azonban újabb dominót indíthat el - miközben a spanyol kormány deklarált célja, hogy tartsa a megemelt hiánypályát.
A 17 spanyol autonóm régiónak saját egészségügyi és oktatási költségvetése van, és túlköltekezésüknek lényeges szerepe volt abban, hogy a központi büdzsé deficitje tavaly elérte a 8,5 százalékot.
A madridi kormány ezért korábban azt fontolgatta, hogy 30 milliárd euró értékben "hispanobonos" néven új típusú kötvényeket bocsátanak ki, amelyek az autonóm régiók által igen kedvezőtlen feltételek mellett piacra vitt kötvények helyébe lépnének. Valencia - melyet már az S&P a bóvli kategóriába vágott - legutóbb csak úgy tudott 500 millió eurónyi kötvényt elhelyezni a piacon, hogy 5 százalékpontos felárat fizet a spanyol államkötvények hozamához képest.