Trócsányi László. Kép forrása: MTI, Mohai Balázs |
Trócsányi László az Országgyűlés európai ügyek bizottsága előtt beszélt hétfőn, éves meghallgatásán. Az igazságügyi miniszter az MTI tudósítása szerint úgy fogalmazott: "nem teljesen megnyugtató" Magyarország együttműködése az Európai Bizottsággal. A brüsszeli testület rendkívül rövid válaszadási határidőket jelöl meg a magyar kormánynak bizonyos kérdésekben, miközben átpolitizáltság jellemző a kiemelt ügyekben. A szaktárca ennek ellenére magas színvonalú válaszokat ad - jelentette ki.
Magyar bosszú: szándékosan késünk a válaszadással, de semmi bünti nem jár a késésért
Az lehet, hogy a válaszaink magas színvonalúak, ahogy Trócsányi miniszter állítja, de biztos nem érnek oda időben Brüsszelbe - és ez szándékos. Korábban Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter egy kormányinfón engedett betekintést a Brüsszel és Budapest között zajló csörtébe.
Egyszerre három bírósági eljárás indult ellenünk Nemrég az Európai Bírósághoz fordult az Európai Bizottság, a harmadik szakaszba léptetve ezzel egyszerre a civil törvény, a felsőoktatási jogszabály-módosítás és a menekültkvóták elutasítása miatt Magyarország ellen megindított kötelezettségszegési eljárásokat. |
Lázár akkor úgy fogalmazott: az Európai Bizottság kettős mércét alkalmaz velünk szemben: politikailag szenzitív, vitás ügyekben teljesíthetetlen határidőket állít velünk szemben. Míg más országok hónapokat kapnak, mi 30 napot. Lázár azt is elmondta: annak ellenére, hogy elkészültek az illetékesek a válasszal, a kettős mérce elleni tiltakozás miatt nem küldi el azt határidőre a Bizottságnak.
És hogy ez valós kardcsörtetés vagy csak sima cicaharc? Nem nehéz eldönteni: arra a kérdésre, hogy egy ilyen késésének milyen következménye lesz, Lázár János azt felelte: semmilyen.
Politikailag szeretnének minket elmeszelni
Trócsányi igazságügyi miniszter hétfői meghallgatásán úgy fogalmazott: miközben nagy ügyek körül "hisztéria van", a többi téma zömének esetében teljesen normális ügymenet zajlik. Az EB-től érkező politikai nyomásgyakorlás Trócsányi László szerint felveti a jóhiszemű eljárás, a védekezéshez való jog és a kettős mérce kérdését. "Politikailag szeretnének minket elmeszelni" - fogalmazott a miniszter.
Halálra ítélnék a 150 ezres magyar közösséget - most nem epeömlés, amit a Velencei Bizottság mond
Az ukrán oktatási törvény módosítása kapcsán Trócsányi László azt hangsúlyozta azt MTI tudósítása szerint, hogy fenn kell tartani a nyomásgyakorlást a jogszabály módosításának érdekében, mert különben a 150 ezres magyar közösség "ténylegesen halálra van ítélve". Mint mondta, a törvénynek "oroszellenessége van", de szintén sérti a magyarok, románok, görögök érdekeit, majd kitért arra, hogy a Velencei Bizottság állásfoglalása szerint konzultáció nélkül fogadták el a jogszabályt, amely lényeges jogcsökkentést jelent. "Nem biztos, hogy ez a megoldás a legitim cél eléréséhez" - jegyezte meg.
A Velencei Bizottság állásfoglalásait egyébként nem mindig fogadja el ilyen könnyen a kormány: amikor a CEU-ügyben adtak ki nyilatkozatot, akkor Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, a Velencei Bizottság összekeveri a politikát a joggal. Magyarország elismeri a jogi okfejtést, de a “politikai epeömlést” nem.