Varga Mihály pénzügyminiszter és Nyikolaj Koszov, a Nemzetközi Beruházási Bank elnöke (Fotó: MTI/Pénzügyminisztérium) |
Az utóbbi napokban politikai vihart kavart a hír, miszerint a sokak által az orosz hírszerzés fedőszervének tekintett Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) a székhelyét Moszkvából Budapestre helyezi át. Az intézményből még az első Orbán-kormány lépett ki 2000-ben, a bank akkoriban „nem kellően átlátható tevékenysége” miatt. Ezzel szemben a harmadik Orbán-kormány, már a paksi bővítési megállapodást követően, 2014-ben döntött arról, hogy újracsatlakozik az addigra egyértelműen orosz dominanciájú multibankhoz.
Mint azóta nyilvánosságra került, az IIB-nek a magyar állam bérel majd irodát, székházukba rendőr sem léphet be, és minden vezetője – így az elnök, Nyikolaj Koszov – diplomáciai mentességet élvez. Nos, legfőbb ideje, hogy górcső alá vegyük a Koszov családot.
Az anya, Jelena Koszova
2014-ben a hírhedt TASSZ hírügynökség számolt be arról, hogy 89 éves korában titokban eltemették a 20. század egyik leghíresebb orosz kémnőjét. Jelena Koszova 1949-ben érkezett New Yorkba, az ENSZ-nek dolgozva kettős életet élt és aktívan vett részt amerikai katonai titkok megszerzésében, különös tekintettel az atombombára. 1947 és 1950 között a KGB rezidensként tevékenykedő Vlagyimir Barkovszkij (fedőneve Dan, illetve Jerry) volt a tartótisztje New Yorkban.
Barkovszkij az amerikai atomtitok ellopásáért végzett kiemelkedő tevékenységéért 1996-ban kapta meg az Oroszország Hőse kitüntetést. Fontos ennek kapcsán kiemelni, hogy az amerikai elhárítás és nagypolitika akkoriban nem vette félvállról az atomtitok ellopását és 1953 nyarán a műveletben részt vevő amerikai Rosenberg-házaspárt villamosszékbe küldte.
Káncz Csaba |
Érdekes történelmi mozzanat, hogy Koszova a TASSZ interjúban megbízható forrásokra hivatkozva számol be arról, hogy Washington 1949-re már elkészítette terveit egy nukleáris háborúra a Szovjetunió ellen és a bombát már áprilisban be akarta vetni. Ennek azért mintha egy kicsit ellentmondana, hogy Moszkva csak pár hónappal később, 1949 augusztusában végezte el első, Washingtonnak szánt figyelmeztető atomrobbantását.
A férj és apa, Nyikolaj Koszov
Az interjúból kiderül az is, hogy Jelena az 1970-es évek elején Budapestre költözött férjével. Nyikolaj Koszov vezérőrnagyot ugyanis kinevezték a KGB magyarországi főnökévé és a család aztán 12 évig élt a magyar fővárosban. A KGB rezidens irodája egyébként annak idején a Belügyminisztérium Roosevelt téri székházában az első emeleten volt, közvetlenül a ’magyar’ államtitkár szobája mellett. Érdekes kis részlet, hogy Jelena Koszova saját bevallása szerint Budapesten szobrászkodást tanult négy éven keresztül, a Munka Vörös Zászló Érdemrendjével kitüntetett Olcsay-Kiss Zoltánnál.
A fiúk, Nyikolaj Koszov
A házaspárnak 1955-ben született meg egyetlen gyermeke, akit az apja után Nyikolajnak neveztek el. A fiú – igazi kádergyerekhez méltóan – a Moszkvai Nemzetközi Tanulmányok Állami Intézetének (MGIMO) elvégzése után azonnal a külügyminisztérium kötelékébe került. A 15 éves külügyi (avagy diplomata fedéssel végzett hírszerzői) pályafutása alatt – főként Dublinban és Londonban szolgálva – a tanácsosi rangig vitte.
Az ifjú Koszov aztán 1993-ban kezd el vezető beosztásokat betölteni orosz állami cégeknél és 2012 szeptemberében a személyesen Putyin által újjáélesztett IIB-nél azonnal kinevezik igazgatósági elnöknek. Fontos kiemelni, hogy oknyomozó portálok szerint Koszov aktív pénzmosást folytat világszerte, az úgynevezett Panama-akták hat offshore cégének adatait szivárogtatta ki az elmúlt években.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)