Vlagyimir Putyin hivatalban levő államfő beszédet mond támogatói előtt a moszkvai Kreml melletti Manézs téren 2018. március 18-án, az orosz elnökválasztás estéjén. Forrás: MTI/AP/Alekszandr Zemlianicsenko |
Vasárnap lezajlott az elnökválasztás Oroszországban, ahol nem annyira meglepő módon Vlagyimir Putyin nyerte el a tisztséget. A 65 éves politikusnak 2024-ben jár le a mandátuma, ugyanakkor elvetette azt az újságírói feltételezést, hogy 2030 után visszatérne a politikába és száz éves koráig megtartaná az elnöki széket. A kormányalakításról egyelőre nem ígért semmit, pusztán annyit, hogy vizsgálja a lehetséges összetételt, részleteket azonban csak a május 7-i elnöki beiktatás után lehet majd tudni.
A választás egyébként szokatlanul nagy arányban döntötte Putyin javára a mérleget, az első körös eredmények szerint (amikor még csak a voksok 76 százalékát összesítették) Putyin a szavazatok 71 százalékát szerezte meg, míg a kommunisták által indított Pavel Grugyinyin 12,3, a liberális demokrata Vlagyimir Zsirinivszkij 6, a Polgári Kezdeményezés színeiben indult Kszenyija Szobcsak pedig 1,5 százalékot kapott. A többi négy jelölt 1 százalék alatt teljesített.
A második helyre szorult Grugyinyin saját meglátása szerint a mostani volt a „legmocskosabb választás a posztszovjet térségben a jelen időben". Feltételezése szerint Moszkvában volt, aki 2-3-szor is szavazott, a Központi Választási Bizottság és az orosz belügyminisztérium közlése szerint azonban nem voltak komoly szabálysértésről szóló panaszok.
Együttműködnek a Szkirpal ügyben, de lesz feszültség
A mostani választásokon egyébként meglehetősen nagy volt a részvétel, a VCIOM állami közvélemény-kutató intézet igazgatója, Valerij Fjodorov szerint ennek hátterében az "Oroszország elleni új támadások", köztük az úgynevezett Szkripal-ügy állhat. Ezek ugyanis"megerősítették az oroszok eltökéltségét, még azok is elmentek szavazni, akik eredetileg nem akartak, hogy megmutassák a Nyugatnak, hogy fölösleges Oroszország megfélemlítésével próbálkozni".
A Szkripal-ügy kapcsán egyébként Putyin biztosította Londont arról, hogy készek együttműködni az eset felgöngyölítésében. Az orosz elnök saját bevallása szerint a médiából értesült arról, hogy Szergej Szkripal volt orosz kettős ügynököt és lányát megmérgezték Angliában. Korábban London Moszkvát vádolta meg a gyilkossági kísérlettel, emiatt a két ország szankciók egész sorát zúdította egymásra, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n.
Vlagyimir Putyin ugyanakkor kiemelte: "az első dolog, ami az ember eszébe jut az az, hogy ha ez harci méreganyag lenne, akkor az emberek természetesen a helyszínen meghaltak volna, ez nyilvánvaló tény, ennek tudatában kell lenni. Oroszországnak nincsenek ilyen eszközei, mi az összes vegyi fegyverünket megsemmisítettük nemzetközi ellenőrzés alatt", fűzte hozzá.