Manfred Weber. EPA/PATRICK SEEGER |
A portugál Demokratikus és Szociális Centrum-Néppárt (CDS-PP) is indítványozta a Fidesz kizárását vagy felfüggesztését a konzervatív erőket tömörítő Európai Néppártból (EPP), adta hírül a Politico brüsszeli hírportál.
„Bomlaszt a Fidesz”
A CDS-PP ezt azzal indokolta, hogy a Fidesz "nyilvánvalóan, szándékosan bomlasztja az EPP egységét és közös céljait". Szerintük túl nagyok a nézetkülönbségek ahhoz, hogy fenntartható legyen a jelenlegi állapot.
A Fidesz kizárását és egy vita lefolytatását kezdeményezi a holland Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) is. Az EPP elnökének, Joseph Daulnak küldött levelükben azzal érvelnek, hogy a magyar kormánypárt számos lépése nem fér össze a pártcsalád ideológiájával, programjával és álláspontjával.
„A Fidesszel folytatott informális eszmecseréknek nincs már meg a kívánt hatásuk"
- idézte Rutger Ploumot, a CDA elnökét az MTI.
Egymás után tiltakoznak
Előző nap ezzel a kéréssel fordult Joseph Daulhoz a vallon konzervatív Humanista Demokratikus Centrum (CDH), a flamand kereszténydemokraták (CD&V) és a luxemburgi Keresztényszociális Néppárt (CSV) is.
Múlt héten pedig két svéd konzervatív tagszervezet, a Mérsékelt Párt és a kereszténydemokrata párt nyújtott be hasonló indítványt a magyar kormány legújabb plakátkampánya és a jogállamiság magyarországi helyzete miatt.
A kifogásolt plakáton Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, mögötte pedig Soros György amerikai milliárdos látható – mindketten nevetnek. A plakát szövege így szól: „Önnek is joga van tudni, mire készül Brüsszel.” A kormány szerint migránsokkal akarják elárasztani Európát.
Az EPP alapokmányának értelmében legalább öt különböző országból hét tagpárt kezdeményezheti bármely másik tag kizárását. Ez a feltétel a jelek szerint teljesült.
A németek is kiakadtak
Eközben a német EU-ügyekért felelős államminiszter a kormánypropaganda eddigi mélypontjának nevezte a plakátkampányt. Michael Roth az RTL Klubnak azt mondta, hogy tekintélyelvű törekvéseket lát a magyar kormány politikája mögött. Az interjút egyébként a magyarországi német nagykövetség is megosztotta Facebook-oldalán.
Michael Roth korábban is rendszeresen bírálta a magyar kormányt. Tavaly év végén egy cikkben például azt írta: Magyarországon veszélyben van a demokrácia, ezért a jogállamiság betartásához kell kötni az uniós pénzek kifizetését.
Annegret Kramp-Karrenbauer, a CDU új elnöke pedig nemrég azzal fenyegette meg a magyar kormányfőt, hogy megszakítja a Fidesszel a rendszeres párbeszédet.
Weber is bírált
Manfred Weber, az EPP európai parlamenti (EP) frakcióvezetője és EP-választási csúcsjelöltje szintén megszólalt az ügyben a héten. Egy lapinterjúban azt mondta: szolidaritást vár a magyar miniszterelnöktől a pártcsaládban. Azzal kapcsolatban, hogy a magyar kampány Jean-Claude Junckert is célba veszi, kifejtette:
"Nem lehet, hogy egy párt az EPP-n belül ennyire keményen lépjen fel a saját, EPP-s bizottsági elnökkel szemben".
Weber a migrációval kapcsolatban megjegyezte: az EPP az az erő Európában, amely gondoskodik az EU külső határának védelméről. Ugyanakkor szerinte biztosítani kell a lehetőséget arra, hogy továbbra is segítsünk a védelemre szoruló embereknek, korlátozott időre és előre meghatározott létszámú csoportokban, "például az ENSZ áttelepítési programjainak keretében."