Magyarország jelenleg a leggyorsabban növekvő európai uniós tagállam, bár a végleges és teljes adatsorok közzététele után lehet, hogy valamelyik ország letaszítja majd az első helyről. A visegrádi országok között Magyarország az élre ugrott. Növekedési kilátásainkat azonban behatárolják a külföldi hatások – mondta el Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője (a képen balra).
Az euróövezet kilábalása megtorpant, olyan geopolitikai okok miatt, mint az ukrán válság, de komoly, tartós recesszióval nem számolnak. Németországban a legutóbbi megtorpanás valószínűleg csak átmeneti volt, a ZEW index csökkenő trendje megállhat.
Kapuzárási pánik lesz év végén
Itthon megtorpantak, de még mindig kedvezőek a bizalmi mutatók – mondta Suppan. A beruházások gyors ütemben növekednek Magyarországon, ráadásul döntően a versenyszféra a húzóerő. Nem csak Mercedes és Audi, rengeteg más beruházás is van jelenleg Magyarországon – tette hozzá. Arra számít, hogy az utolsó negyedévben a növekedési Hitelprogram is fel fog gyorsulni, a végén lesz még egy „kapuzárási pánik”.
A beruházások továbbra is növekedni fognak, az EU-beruházások, amelyek a 2013-ban zárult ciklushoz taroznak, 2015-ben zárulnak le. Arra számítanak, hogy jövőre, illetve a következő 1-2 évben élénkülés lesz a lakásberuházások piacán is, valamint a kereskedelmi ingatlanok terén.
Minden növekszik, főleg az ipar
Az idei gazdasági növekedési prognózisát a bank 3,1 százalékról 3,5 százalékra emelte a jó második negyedéves adat miatt. A növekedés dinamikája jövőre 2,4 helyett 2,9 százalék lehet, elsősorban amiatt, hogy a ,devizahiteles mentőcsomag a fogyasztást élénkíti. Az ipar bővülésének dinamikája a beruházások miatt maradhat magas. „Minden ágazat növekszik, az ipar a húzóerő”, a két számjegyű növekedés az év végéig kitarthat az iparban – véli Suppan.
Az export és az import már túlszárnyalja a 2008-as válság előtti szintet, a közösségi fogyasztás is meghaladja azt. A fogyasztás és a beruházások még nem érték el azt, várhatóan még pár évig eltarthat, amíg ez bekövetkezik, a 2016-os év előtt egyik téren sem számítanak a 2008-as szint elérésére. A beruházások mélypontja 2012-ben volt, idén már meghaladhatja a 20 százalékot a beruházási hányad (a szezonálisan és naptárhatástól megtisztított adatsor).
Randán néz ki a dél-afrikai rand is
Az infláció szeptemberben a bázishatások miatt még negatív lehet, jövőre azonban már két százalék körüli értékek várhatók, de a három százalékos inflációs célt nem látják veszélyeztetve. Továbbra is az élelmiszerek és a rezsiköltségek húzzák lefelé, a gyenge forint tolja felfelé a mutatót – mondta el Suppan.
Ami a forintárfolyamot illeti, jövő év közepén az MNB a Takarékbank szerint kamatot emelhet, az euró/forint árfolyam pedig 307,50 forint lehet 2015 végén, 312,0 idén Szilveszterkor. Az alacsony kamat biztosan gyengíti a forintot, de a nemzetközi trendek sokkal nagyobb arányban befolyásolják az árfolyamot. Az elemző szerint sokszor több mint 90 százalékban is a nemzetközi hatások érvényesülnek, erre bizonyságul a forint és a dél-afrikai rand együttmozgását mutatta be. Ezzel együtt is a forint stabilabbá vált a feltörekvő piaci devizákkal szemben, de a régiónkon belül lemaradt. Ezt az államadósságunk magas szintje okozhatta.
Nem indokolt a gyengülő forint
Sok más feltörekvő országban negatív vagy nulla közeli a reálkamat, mivel magas az infláció. Nálunk még a jelenlegi alacsony kamatszinten is pozitív a rövid távú reálkamat. Magyarországon a stabilan pozitív folyó fizetési mérleg nem indokolja a forint leértékelődését, más feltörekvő országokban, ahol fizetésimérleg-hiány van, viszont igen, indokolt a deviza leértékelődése és indokolt a magas alapkamat is – hangzott el.
Fundamentálisan nem indokolt a forint leértékelődése – vonta le a végkövetkeztetést Suppan Gergely. Az államadósság gyorsabb leépülése 2015-től várható. A Takarékbank elemzői elmondták, hogy tudatában vannak annak, hogy optimistának számítanak a gazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozásaikban. Nem ők az egyetlenek – tették hozzá.
Középpontban a mezőgazdaság
A Takarékbank a jövőben fokozottan szeretne a mezőgazdaságra koncentrálni. A mezőgazdaság felértékelődése világjelenség – mondta el Fórián Zoltán, a bank új Agrár Központjának vezető agrárszakértője (a képen jobbra). Szerinte 2020-ig a mezőgazdaság kibocsátása 20 százalékkal fog növekedni.