Csaba László szerint azonban most, hogy az EU megállapodott a görög hitelezőkkel, és a hitelezők benyelték az adósságot, amiről mindenki azt mondta, hogy nem fog megtörténni, egy új helyzet alakult ki. Ha nincs görög válság, akkor portugál és olasz bizonytalanság sincs, és mindenki észreveszi, hogy az amerikai gazdaság növekszik, mint ahogy a német, az orosz és brazil is. Ez jelentősen könnyebbé teszi a mi helyzetünket is - véli a közgazdász.
Az IMF a sírásó Az IMF a sírásó szerepét tölti be mindig, ez Magyarország esetében annyit jelent, hogy búcsút inthetünk a matolcsyzmusnak. 2011 nyarán eszméltek a piacok, hogy a kormányok valójában nem tesznek semmit az adósságok leépítéséért, ekkor indultak el azok a folyamatok, ami miatt az IMF-hez kell fordulnunk - mondta egy februári előadásában Csaba László. |
Arra a felvetésre, hogy a piacról az IMF-hitelhez képest lényegesen drágábban tudja finanszírozni hiányát az ország, úgy válaszolt: a piacok most nettó 2,25 százalékpontos reálhozammal (infláció fölötti hozammal) adnak hitelt, ami nem olyan nagyon sok; költség és hozam tekintetében Magyarország a legvonzóbb befektetési célpontok közé tartozik a világon.
A legjobb az lenne, ha gyorsan rendeznénk a nézeteltéréseinket az EU-val - véli a szakember. Akkor is, ha végül nem kérünk tőlük pénzt. Pont a rendezett viszonnyal tudnánk azt elérni, hogy ne legyen szükségünk egy hitelcsomagra. "Az, hogy az országban legyen valamiféle kiszámíthatóság, és megszűnjön Magyarország hülyegyerek-pozíciója az Európai Unióban, az nem az IMF/EU-hitel miatt kell, hanem önmagában" - fogalmazott Csaba László.
A közgazdász elmondása szerint egy szűk körű beszélgetésen Orbán Viktornak is kifejtette nézeteit. Meglátása szerint a kormányfő jelenleg "fele-fele" arányban hajlik a megállapodásra illetve a megállapodás visszautasáítására.
A legfontosabb, hogy visszatérjen a bizalom, hogy tiszteletben tartsák a magántulajdont, hogy kiszámítható legyen a törvénykezés. Tehát a kiszámíthatóság, az átláthatóság és a stabilitás mindennél fontosabb. Erre építve kellene egy középtávú költségvetési program, ami fenntartható pályára állítaná a költségvetést - mondta az Indexnek Csaba László.