A legutóbbi hasonló találkozóra akkor került sor, mikor a forint történelmi mélypontra került az euróval szemben. Akkor a miniszterelnök a gazdasági tárca vezetőjével együtt arra kérte Simor Andrást, hogy tekintse át, a növekedés beindításához milyen módon tudna hozzátenni a jegybank a maga eszközeivel, és hogy miként tud szerepet vállalni a jegybank a hazai fizetőeszköz stabilizálásában.
Januárban is összeültek már egyszer. Fotó: Kovács Tamás/MTI |
A mostani találkozón a januárival ellentétben nem vett részt Varga Mihály, aki azóta tárca nélküli miniszterként az IMF-megállapodás tetőaláhozásáért felel - ez azért is érdekes, mert sajtóhírek szerint Varga "prémiuma" egy sikeres megállapodás után Simor András megüresedett széke lehet.
A találkozón valószínűleg szóba kerülhetett, hogy a külföldi tulajdonban álló bankok anyacégei a mérlegalkalmazkodás végett irdatlan mennyiségű forráskivonásba kezdtek - Orbán Viktor ezt mindenképpen szeretné megállítani. A jegybank stabilitási jelentésében leírtakat a PSZÁF ma közzétett kockázati jelentése is megerősíti, kiemelve, hogy ugyan a bankrendszer egyelőre stabil Magyarországon, de sok kockázatot rejt magában - elsősorban országspecifikus okok miatt.
Januárban Matolcsy azt kérte Simortól, hogy az MNB fontolja meg olyan intézkedések bevezetését, amivel az angolszász bankok is éltek korábban. A jegybank végül márciusban két kisebb programot is indított a vállalati hitelezés felrázására - de azok nem arattak zajos sikert.