A jegybank szezonálisan kiigazított adatai alapján a folyó fizetési mérleg többlete a negyedik negyedévben 306 millió euró volt. Az áruforgalmi egyenleg az előző negyedévhez viszonyítva csökkent, kiigazított értéke 849 millió euró volt. Az export szezonálisan igazítva az előző negyedévhez képest jobban csökkent, mint az import, az export 18 846 millió eurót, az import 18 273 millió eurót ért el.
A szolgáltatások szezonálisan kiigazított bevételi többlete a negyedik negyedévben 798 millió euró volt. A bevételeket és a kiadásokat tekintve a szolgáltatásokon belül az idegenforgalmi bevételek 984 millió eurót, a kiadások 446 millió eurót értek el, hasonló szintet, mint az előző negyedévek adatai. A negyedik negyedévben az idegenforgalmon kívüli szolgáltatások bevétele 2803 millió euró, a kiadása 2564 millió euró volt, az előző negyedévinél némileg alacsonyabb értékekkel.
A szezonális hatásoktól megtisztított jövedelmek egyenlege -1642 millió euró volt, a hiány mértéke tovább nőtt a negyedik negyedévben is. 2011-re vonatkozóan a részvény- és egyéb részesedések becsült jövedelme csak kismértékben módosult.
994 millió euró transzfer érkezett az EU-ból
Az EU-val kapcsolatos eredményszemléletű adatokat tekintve szezonális kiigazítás nélkül a folyó transzferek bevételi többlete 417 millió euró, míg a tőketranszferként elszámolt tranzakciók bevételi többlete 684 millió euró volt. Az EU folyó-és tőketranszfereket együttesen igazítjuk, a negyedik negyedéves kiigazított érték 994 millió euró.
A közvetlentőke-befektetéseken belül a negyedik negyedévben a magyarok befektetései, összességében 2749 millió euróval, míg a külföldiek magyarországi befektetései 3989 millió euróval nőttek. Ebben a negyedévben kiugró mértékű volt az átfolyó tőke jelenség a normál vállalati körben, ami eddig nagyobb mértékben csak a speciális célú vállalatoknál volt jellemző. Ez azt jelenti, hogy a magyarországi vállalatok tőkét vagy hitelt kapnak a vállalatcsoport egyik tagjától, és ezt rövid időn belül tovább adják a vállalatcsoport egy másik külföldi tagjának. A negyedik negyedévben a külföldiek magyarországi befektetéseinek 4 milliárd eurójából és a rezidensek külföldi befektetéseinek 2,7 milliárd eurós értékéből 2,5 milliárd euró átfolyó tőke volt, amelynek nincs köze a magyar gazdaság finanszírozásához.
Kevesebbet fektettünk részvénybe
A magyarok külföldi befektetésein belül a részvény befektetés 275 millió euróval csökkent, az újrabefektetett jövedelem értéke ugyanakkor 14 millió euróval növelte ezen befektetések értékét. Az egyéb tőkemozgásoknál 3010 millió eurós nettó kiáramlás volt megfigyelhető. A külföldiek magyarországi befektetéseinél a részvénybefektetések értéke 3878 millió euróval nőtt, az újrabefektetett jövedelem további 1069 millió euróval növelte a külföldiek befektetéseinek értékét, míg az egyéb tőke nettó kiáramlása 957 millió euró volt.
A portfólióbefektetések egyenlege összességében 1183 millió euró forráskiáramlást mutatott. A követelések 462 millió euróval csökkentek. Ezen belül 351 millió euró volt a 10 százalékot el nem érő részvény és egyéb részesedés befektetések csökkenése. A kötvény követelések csökkenése 108 millió euró, a pénzpiaci eszközöké 3 millió euró volt. A portfólió tartozások 1645 millió euróval csökkentek.
Év végén 44,7 milliárd euró volt a nettó adósságunk
Az egyéb befektetések egyenlege összességében 1424 millió euró forráskiáramlást mutat. A rövid követeléseknél 549 millió euró, a hosszú lejáratú követeléseknél pedig 175 millió euró a csökkenés (forrásbeáramlás). A rövid tartozások csökkenése 62 millió euró, a hosszú lejáratú tartozás csökkenése ugyanakkor 2087 millió euró volt a negyedik negyedévben, amiből 2 milliárd euró az Európai Bizottságnak törlesztett hitel.
Tavaly december végén a jegybanki tartalékok értéke 37,8 milliárd euró volt. A közvetlen tőkebefektetésen belül elszámolt egyéb tőkét nem tartalmazó nemzetgazdasági nettó adósságállomány 2011. december végén 44,7 milliárd euró, GDP arányosan 44,3 százalék volt. Az EU-transzferek eredményszemléletű elszámolása következtében elszámolt nettó rövid lejáratú tartozásként megjelenő állomány 842 millió eurót tett ki, amelyből a rövid lejáratú követelések állománya 1371 millió, míg a rövid lejáratú tartozások állománya 2213 millió euró volt.