A Quankang egyik gyártócsarnoka belülről. (Fotó: New York Times) |
Három évtized leggyengébb eredménye az idei
A kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal legfrissebb, ma nyilvánosságra hozott adatai szerint Kína gazdasága, ami a második negyedév teljesítményét illeti az elmúlt három évtized egyik leggyengébb eredményét produkálta – írja a The Guardian. Az okok között szerepel a kínai-amerikai kereskedelmi háború éppúgy, mint a világ második legnagyobb gazdaságát is sújtó globális keresletcsökkenés.
A statisztikai hivatal által közzétett számok, azaz a GDP 6,2 százalékos bővülése összhangban vannak az elemzők 6,4 százalékos előrejelzésével, és a kormányzat 6,0-6,5 százalékos céltartományán is belül vannak, ám elmaradnak a tavalyi év 6,5 százalékos éves növekedési ütemétől.
A lap értékelése szerint a frissen nyilvánosságra került statisztikai adatok hatással lehetnek Kína tárgyalási pozícióira és komolyan megnehezíthetik Hszi Csin-ping elnök helyzetét, hogy a folyamatban lévő kínai-amerikai kereskedelmi háborúban erőteljesen tudjon fellépni az Egyesült Államokkal igényeivel szemben. Mao Seng-yong, az elnökség szóvivője a globális gazdaság lassulásával és a külső bizonytalanság növekedésével indokolta a növekedés ütemének lassulását.
Próbálkozások a gazdaság felpörgetésére
Ellensúlyozandó a belföldi lassulást és a külpiacok beszűkülését, amit elsősorban az Amerikával folytatott kereskedelmi háború okozott, Peking már év közben megpróbálta a gazdaságot felpörgető intézkedésekkel ellensúlyozni. Ennek ellenére sem sikerült azonban dinamizálni a kínai exportot, ami csupán 0,1 százalékkal bővült az elmúlt év azonos időszakához képest.
Julian Evans-Pritchard, a Capital Economics vezető közgazdásza ugyanakkor kétségeinek adott hangot a kínai kormányzat által meghozott intézkedések hatékonyságát illetően, és nem hiszi, hogy Peking valóban szembe merne nézni a gyengülő gazdaság következményeivel. Ő a kínai gazdaság további gyengülésére számít, elsősorban az amerikai intézkedések, illetve a világgazdaságban jelentkező általános lassulás következtében.
Azért akadnak szép adatok is
Persze a statisztika számtengerében azért akadtak szép adatok is, az ipari növekedés júniusban 6,3 százalékkal bővült a májusi 5 százalékról, az infrastrukturális beruházások pedig közel 20 százalékkal növekedtek. A belső kereslet is fűtötte a gazdaságot, a kiskereskedelmi forgalom júniusban 9,8 százalékkal bővült a májusi 8,6 százalékról, köszönhetően az 1,3 milliárdnyi kínai fogyasztó nem lanyhuló vásárlási kedvének.
A kínai Autógyártók Szövetsége ugyanakkor egy elég lelombozó első féléves adatot közölt, eszerint az értékesítés 12,4 százalékkal csökkent.