Ha kell, akkor a kormány beavatkozik, a forint érdekében, jelentette ki Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter szerint a kormánynak nem érdeke a tartós forintgyengülés. Első miniszteri tájékoztatóján hozzátette: a forint jelenlegi gyengülése átmenetinek tekinthető, kormányzati reakció csak akkor szükséges, ha az árfolyam tartósan és jelentősen tér el a költségvetésben szereplő 285 forintos euróárfolyam-szinttől.
Úgy fogalmazott: a devizapiaci hullámzást mindig "az élet hozza magával"; van amikor belső, van amikor külső okai vannak. Leszögezte: miniszterként a rövid távú devizapiaci ingadozásokkal nem kíván foglalkozni, a kormány cselekvőképes, ha kell, reagál. Az a fajta kitettség, amellyel ma az ország rendelkezik, nem teszi érdekeltté a kormányt a forint tartós gyengülésében. Varga szavaira egyébként erősödni kezdett a forint. Részletek>>
Nem kell újabb mentőöv
A miniszter szerint nem kell újabb mentőöv a devizahitelesek problémájának kezelésére. Vagyis új eszközre nem, legfeljebb a már meglévők szélesítésére, illetve finomhangolására van szükség.
Az új nemzetgazdasági miniszter bemutatkozó sajtótájékoztatóján közölte, hogy a kérdésben már egyeztetett bankszövetség vezetőivel is. A megbeszélésen megerősítette, hogy csak olyan előterjesztések készülnek a minisztériumban, amelyekkel kapcsolatban a szövetség is kifejtheti álláspontját. Hozzátette: a pénzügyi biztos, az ügyben készült javaslatát még nem ismeri, de egyeztetni fog róla Doubravszky Györggyel.
Javítana a tárca megítélésén
Az új miniszter kijelentette, hogy Nemzetgazdasági Minisztérium vezetése a stabilitást, a kiszámíthatóságot és a bizalomerősítést tekinti munkája alapjának. Mindezt a minisztérium három irányban kell, hogy képviselje: a gazdasági szereplők, a külföldi befektetők és a szélesebb közvélemény felé. Varga Mihály szerint szükség van az Nemzetgazdasági Minisztérium szakmai munkájának megerősítésére, azaz precízebb tervezéssel el kell érni, hogy a minisztériumi előterjesztések olyan szakmai minőséget érjenek el, hogy arra mindenki nyugodtan tudja építeni munkáját.
A tárcavezető leszögezte, hogy most a legfontosabb a gazdasági növekedés beindítása. Azt mondta: örömmel látja, hogy a magyarországi gazdasági szereplőkre most az óvatos optimizmus jellemző, ami jó alap arra, hogy a cégvezetőkkel a jövőről lehessen beszélni.
A növekedéshez fontos, hogy a Magyarországon működő bankok növeljék hitelezésüket a beruházások beindításához. Mint mondta: nem állítja hogy csak a bankrendszeren keresztül tud nőni a magyar gazdaság, de az biztos, hogy ez az egyik kulcsszereplője. A minisztérium folytatja a korábbi vezetés alatt, februárban megkezdett tárgyalásokat a hitelintézetekkel.
A miniszter hozzátette, hogy ha a mostani 7 ezer milliárd forintos vállalati hitelállományt 1 százalékkal lehetne növelni, az fél százalékkal emelhetné meg a bruttó hazai terméket.
Varga Mihály elmondta, hogy a jegybankkal stratégiai együttműködést terveznek, hiszen a célokban egyetértenek. Matolcsy György jegybankelnök az elmúlt években tagja volt a kormánynak, így ismeri a kormányzati, gazdaságpolitikai célokat - tette hozzá a miniszter.
Lesznek új segítői
Varga Mihály bejelentette, hogy Gondos Juditot jelöli közigazgatási államtitkárnak. Gombos Judit a Nemzeti Adó- és Vámhivatal főtanácsadója volt. A miniszter kabinetfőnöke pedig Rákossy Balázs lesz, aki a Miniszterelnökségen is hasonló posztot töltött be.
A jelenleg hivatalban lévő államtitkárok munkájára továbbra is számít a miniszter. Korábban a Nemzetgazdasági Minisztérium hét államtitkára közül háromnak szűnt meg a megbízatása. Pleschinger Gyulát, a korábbi adó- és pénzügypolitikáért felelős államtitkárát a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagjává választották, Csizmadia Norbert tervezéskoordinációért felelős államtitkárt pedig a jegybank ügyvezető igazgatójává, továbbá Nagy Róza korábbi közigazgatási államtitkárt pedig főigazgatójává nevezték ki.