Várhelyi Olivér és Orbán Viktor. Forrás: MTI |
A várakozásoknak megfelelően számos kényes kérdést kapott az európai parlamenti (EP) képviselőktől Várhelyi Olivér magyar uniós biztosjelölt mai meghallgatásán az EP külügyi bizottságában.
"Nem fogok eltűrni beavatkozást"
A biztosjelöltet több képviselő is arról faggatta: miként tudja majd garantálni, hogy szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosként nem a magyar kormány bábja lesz. A kérdezők utaltak arra, hogy az elmúlt években a brüsszeli magyar Állandó Képviselet vezetőjeként lojális volt Orbán Viktorhoz, és a magyar kormányfő jelölte őt biztosnak.
Várhelyi válaszaiban nem említette név szerint az Orbán-kormányt, ugyanakkor többször megígérte:
Minden kormány vagy intézmény befolyásától mentesen, az Európai Bizottság képviseletében, az uniós érdekeket figyelembe véve fog dolgozni, nem fog eltűrni semmilyen beavatkozást a portfóliójába, és nem fog elfogadni utasítást más kormánytól vagy intézménytől.
Mint mondta, korábban már dolgozott az Európai Bizottságnál, és bizonyította, hogy képes függetlenül ténykedni. Megjegyezte azt is, hogy nem tagja semmilyen pártnak, a biztosokat pedig első körben minden országban a kormányok jelölik.
Orbán-beszéd: no comment
Várhelyi Olivér többszöri felvetésre sem kommentálta közvetlenül Orbán Viktor a közelmúltban Bakuban elhangzott kijelentését, miszerint Magyarország jelenleg azért harcol, hogy az új Európai Bizottságban a bővítés- és szomszédságpolitika portfólióját kapja.
Ha sikerülne (...) megszerezni, akkor a keleti partnerség ügyében szoros együttműködésünk lesz Azerbajdzsánnal, és a tagsági tárgyalás ügyében pedig Törökországgal. Ha sikerül megszerezni ezt a portfóliót, akkor örömmel állunk az önök rendelkezésére, hogy segítsük az önök törekvéseit
- mondta akkor a miniszterelnök. Az ezzel kapcsolatos kérdésre Várhelyi Olivér rendre azt válaszolta, hogy minden kormány befolyásától függetlenül fog dolgozni.
"Nem a kormányt képviselem"
A képviselők azon felvetésére, hogy mennyiben tudja majd biztosként hitelesen számon kérni a demokratikus alapelvek és jogállam betartását az EU-csatlakozásra váró országokban egy olyan kormány jelöltjeként, amely maga sem tartja be ezeket, azt válaszolta:
Itt nem a magyar kormányt, hanem önmagát képviseli, biztosként pedig az uniós, demokratikus alapelveket fogja számon kérni. A magyar demokrácia állapotának vizsgálata pedig nem az ő feladata, hanem más uniós biztosoké.
Arra a kérdésre, hogy elítéli-e a magyar kormányt amiatt, mert menedékjogot adott a hazájában elítélt volt macedón elnöknek, Nikola Gruevszkinek, szintén kitérő választ adott.
Mint mondta, a menedékjog megadása tagállami hatáskörbe tartozik. Ennek a kérdésnek megítélése szintén nem az ő, hanem a migrációért felelős uniós biztos kompetenciája.
Megrótta Törökországot
Várhelyi Olivér Törökország ügyében azt mondta: kiegyensúlyozott megközelítést alkalmazna.
Egyrészt szólt arról, hogy Törökország az elmúlt időszakban visszafejlődött a jogállamiság és a demokratikus alapelvek betartása terén, és emiatt meg is rekedtek vele az uniós csatlakozási tárgyalások. Egyúttal fenntartásait fejezte ki a török kormány észak-szíriai hadjáratával szemben.
Másrészt hangsúlyozta azt is, hogy a kereskedelem és a migráció terén közös érdekei vannak az EU-nak és Törökországnak, és Brüsszelnek továbbra is segítenie kell a Törökországban élő több millió migráns ellátását.
Melyek a legfőbb céljai?
Várhelyi a céljai közül kiemelte, hogy minél hamarabb meg kell kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat Albániával és Észak-Macedóniával.
A víziója, hogy öt év múlva ezek a tárgyalások nagyon előrehaladott állapotban lesznek, és a Nyugat-Balkán sokkal fejlettebb lesz a mostaninál. Azt is szeretné, hogy ekkorra Szerbia már készen álljon az EU-csatlakozásra, béke legyen Szerbia és Koszovó között, Koszovó pedig teljes vízummentességet kapjon.
A magyar biztosjelölt kitért arra is, hogy ki fog állni Ukrajna területi integritása mellett, valamin megújítja majd a partnerséget az észak-afrikai országokkal.
Beszélt arról is, hogy Magyarország 2004-es EU-csatlakozása óta azon dolgozik, hogy az uniós tagságunk sikeres legyen, és összességében erős és sikeres Európát szeretne.
Az EP-szakbizottság ma délután dönt majd arról, hogy jóváhagyja-e Várhelyi Olivér jelölését.
Elsőre elbukott Várhelyi az EP-ben
Korábbi háttéranyagunk a témában: Megizzaszthatják holnap Orbán Viktor bizalmasát Brüsszelben.