Másfél hónapos késéssel hallgatja meg holnap a magyar uniós biztosjelöltet az Európai Parlament illetékes szakbizottsága. Az eredeti jelöltet, Trócsányi Lászlót már a nulladik körben elkaszálta az EP, a mostani jelölt, Várhelyi Olivér viszont relatív simán vette ezt az akadályt. Holnap azonban ő is kemény próbatételre számíthat a kiszivárgott hírek szerint.
![]() |
Várhelyi Olivér és Orbán Viktor. Forrás: MTI |
Csütörtökön hallgatja meg Várhelyi Olivér szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős uniós biztosjelöltet az Európai Parlament (EP) külügyi szakbizottsága, valamint ugyanekkor "világítja át” a többi illetékes bizottság a francia és a román jelöltet, Thierry Bretont és Adina Valeant.
Az EP-testületek azt mérik fel, hogy szakmailag alkalmasak és rátermettek-e a jelöltek a nekik szánt portfolió irányítására.
Meg fogják szavazni?
Az szinte biztos, hogy Várhelyi – mint a magyar kormány delegáltja – nem számíthat könnyű menetre. A kiszivárgott hírek szerint néhány EP-képviselő már előzetesen aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy decembertől ő felelhet az EU szomszédság- és bővítéspolitikájáért.
Felhívták a figyelmet arra, hogy Orbán Viktor szoros kapcsolatokat ápol Vlagyimir Putyinnal és Recep Tayyip Erdogannal – az orosz elnök október végén, a török elnök pedig múlt héten vendégeskedett Budapesten –, valamint arra, hogy Magyarország beleavatkozik a balkáni politikába és időnként összeveszik Ukrajnával.
Küzdelmes meghallgatás lesz
Emlékeztettek arra is, hogy Magyarország októberben előbb megvétózta azt az uniós állásfoglalást, amely megrótta Törökországot a kurdok elleni észak-szíriai hadjárat miatt, és csak később fogadta el a közös deklarációt. (A magyar fél ezt azzal magyarázta, hogy meg kellett várni a magyar kormány döntését az ügyben.)
Várhelyi megerősítése küzdelmes lesz
- mondta a Politicónak egy néppárti képviselő. Kati Piri holland szocialista képviselő pedig kijelentette:
Ha a meghallgatás során Várhelyi biztosjelölt nem határolódik el egyértelműen Orbán Viktortól és kormánya ténykedésétől, akkor erős ellenállásra számíthat a szociáldemokrata frakció részéről.
Eközben egy, von der Leyen csapatához közeli tisztviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy minden biztos uniós hivatalnok, akinek az EU-t kell szolgálnia, nem pedig a kormányát – azaz uniós, nem pedig nemzeti politikát kell megvalósítania.
De ki az a Várhelyi Olivér?
A 47 éves biztosjelölt jogász, diplomata. Szegeden született, és a helyi jogi karon végzett. Kezdetben fogalmazóként dolgozott a Külügyminisztérium Integrációs Államtitkárságának Harmonizációs és Jogi Főosztályán, majd a Jogi Osztály vezetője, jogi attasé, később a Magyar Köztársaság EU melletti Állandó Képviselete Jogi Szolgálatának a vezetője lett.
2008-tól 2011-ig az Európai Bizottság Belsőpiaci és Szolgáltatási Főigazgatósága Iparjogvédelmi Osztályán dolgozott osztályvezetőként.
2011-től a brüsszeli magyar Állandó Képviselet helyettes állandó képviselői posztját töltötte be, 2015 óta pedig ő a képviselet vezetője.
Lojális Orbán Viktorhoz
A Financial Times Várhelyiről korábban annyit jegyzett meg róla, hogy nagy tiszteletnek örvend, az Európai Bizottság tisztségviselője is volt, az elmúlt években pedig Orbán Viktor migrációellenes politikáját védte Brüsszelben.
A Politico szerint Várhelyi nagyon jártas az uniós politikában, közismerten nagyon lojális Orbán Viktorhoz, és határozottan védelmezi a magyar kormány politikai prioritásait a nagyköveti találkozókon.
A brüsszeli lap ugyanakkor hihetetlenül durvának nevezi Várhelyit, aki állítólag keményen bánik alkalmazottaival, és nem éppen könnyű ember.
A kormányfő B-terve
Az eredeti magyar biztosjelöltet, Trócsányi Olivért a tervek szerint szeptember végén hallgatta volna meg az illetékes szakbizottság. Erre azonban végül nem került sor, mivel a volt magyar igazságügyi miniszter már az előzetes rostán kihullott – az EP jogi bizottsága üzleti összeférhetetlenségre hivatkozva kigolyózta.
Így került a képbe Várhelyi Olivér, Orbán Viktor kormányfő B-terve, akit Ursula von der Leyen október végén jelölt biztosnak, tegnap pedig az EP jogi bizottsága is egyhangúlag jóváhagyott, miután megvizsgálta pénzügyi érdekeltségeit és esetleges összeférhetetlenségeit.
Maratoni menetek
A holnapi, mintegy háromórás meghallgatások a jelöltek 15 perces bevezetőjével kezdődnek, amit 25 kérdés követ a képviselők részéről. Annak végén a frakciók koordinátorai akár rögtön jóvá is hagyhatják kinevezésüket, amihez kétharmados többség szükséges. Ha ez nincs meg, akkor a jelöltek további kérdéseket kapnak írásban, és ha az erre adott válaszaik sem győzik meg a képviselőket, akkor újbóli meghallgatás következik. Ezen – a szükséges koordinátori többség hiányában – már egyszerű többséggel is jóváhagyhatja őket a testület.
Várhelyi és társai azonban még ezután sem lesznek automatikusan biztosok, hiszen az EP házbizottságaként működő Elnökök Értekezlete még áttekinti az értékeléseket és ajánlásokat, végül pedig az EP plenáris ülése a teljes biztosi testületről szavaz november 27-én.
Ha elfogadja, akkor az új, Ursula von der Leyen vezette bizottság december elsején lép majd hivatalba – egy hónappal később az eredetileg tervezetthez képest.
Címlapon
Orosz gáz vagy LNG? Ez itt a kérdés

Hétfőn Szijjártó Péter belebegtette, hogy hosszú távú gázszállítási szerződést kötünk Oroszországgal, amire könnyű azt mondani, hogy a külügyi és külgazdasági miniszter a nyolcvanas évekbe repíti vissza Magyarországot. Az energiapolitika viszont sokkal bonyolultabb annál, hogy feketén vagy fehéren meg lehessen ítélni a szándékokat.
- Nyugdíjreform? Még mit nem! Visszarendeződés jön
- Karácsony kirúgja az FKF vezérigazgatóját
- Mától lebénul Franciaország – letörik Macron szarvát?
- Az államot milliárdokkal károsító cégháló működött a lakásában. És?
- Nagyot szív majd a következő kormány a mostani sporttaózás miatt
- Mészáros Lőrincékhez 2,7 milliárdos ajándékot vitt a Mikulás
- Megint felültek a befektetők a kínai gyorsra
- Orosz gáz vagy LNG? Ez itt a kérdés
- Itt az 5G: nem a jövő technológiai csodája, hanem a hétköznapjaink része lesz
További cikkek
-
Az autósoknak is fájhat a megugró olajár
A héten ütemesen növekedett az olaj ára, amely akár tovább folytatódhat, amennyiben a várakozásoknak megfelelően tovább csökkentik a kitermelést az OPEC tagországok. Ha nem jön éles fordulat, akkor rövid időn belül az áremelkedés a hazai kutaknál is visszaköszön. Tovább
-
Mától lebénul Franciaország – letörik Macron szarvát?
A ma kezdődő országos sztrájk kiszámíthatatlan lefutású, hiszen sok olyan elégedetlen francia is az utcára mehet, akiket egyébként hidegen hagy a nyugdíjreform ügye. A népesség többsége támogatja a kormány szándékait, de a franciáknak csak a 36 százaléka gondolja, hogy Macron azt végre is tudja hajtani. Káncz Csaba jegyzete. Tovább
-
Ismét a magyar határ felé veszik az irányt a migránsok
A visszafordulnak Boszniából, írja a Balk.hu Tovább
-
Elégedetlenebbek és bizalmatlanabbak lettek a magyarok
Valami történt a magyarok boldogságérzetével: elégedetlenebbek és bizalmatlanabbak lettünk, de a biztonságérzetünk is valamelyest csökkent tavalyhoz képest. Röviden ez olvasható ki a Központi Statisztikai Hivatalnak a magyarok életkörülményeit vizsgáló friss felméréséből. Hol érzik magukat leginkább biztonságban az emberek? Mennyire félnek este az utcán a nők? Tovább
-
Válságállók a magyar bankok
Még egy erőteljes negatív sokk esetén sem lépne fel náluk likviditás-, illetve tőkehiány – állapította meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma publikált pénzügyi stabilitási jelentése. Tovább
-
„A magyar diplomatákkal Brüsszelben sem osztanak meg bizalmas információt” – interjú Ara-Kovács Attila EP képviselővel
Ara-Kovács Attila, Európai Parlamenti képviselő, a DK külügyi kabinetjének vezetője szerint már évekkel korábban olyan utasítást kaptak Moszkvában vagy Pekingben dolgozó nyugati diplomaták, hogy magyar kollégáikkal ne osszanak meg semmilyen bizalmas információt, mert igen magas a kockázata annak, hogy azokat a magyarok megosztják az orosz-, vagy kínai hírszerzéssel. Nincs ez másként az európai struktúrákban sem. Káncz Csaba interjúja. Tovább
-
50 milliárddal kisebb EU-költségvetést javasolnak a finnek, még több pénzt bukhat Magyarország
1087 milliárd eurós államszövetségi keretet szeretnének a 2021 és 2027 közötti időszakra. Tovább
-
A nap képe: a Halálosztó kilovagolt Észak-Koreából
Kim Dzsongun ismét lóra pattant, és az elemzők szerint ez nem sok jót jelent. Tovább
-
Megszavazta az ujgurok elnyomása miatti Kína-ellenes szankciókat az amerikai képviselőház
Kína közben tajtékzik. Tovább
-
Nemcsak a nyugdíjakkal van itt baj, hanem a nyugdíj előtt állók fizetésével is
Gyakran használnak egy mutatót, ami azt jelzi, hogy a bérekhez képest hogyan alakulnak a nyugdíjak. Nyugdíjak emelkedése jóval elmaradt a bérekétől. Tovább
-
Halálzónák alakultak ki az USA-ban a tömeges gyárbezárások után
Jelentősen megnőtt a 25 és 64 év közötti korosztály halálozási rátája az USA korábban rendkívüli mértékben iparosodott négy észak-keleti államában. Egy tanulmány most arra keresi a választ, hogy a növekvő számú halálesetek vajon összefüggésbe hozhatók-e a térség általános gazdasági depressziójával. Tovább
-
Annak van oka rettegni, aki több KATÁ-s vállalkozásban érdekelt
Mintegy 360 ezer vállalkozás várja a híreket a kisadózó vállalkozások tételes adójáról, ennyien tartoznak ugyanis jelenleg a legkedveltebb adózási forma alá. Az elmúlt hetekben különféle hírek láttak napvilágot arról, hogy a kormány milyen irányba akarja terelni a katásokat. Érthető a kíváncsiságuk: év vége felé járunk, és a megfelelő döntéshez jó lenne tudni, mi lesz ezzel az adóval. Tovább
-
Mikor érkezik hamarabb a nyugdíj? Megmutatjuk
Jövőre öt alkalommal érkezik korábban az utalás, de kérdés, lesz márciust követően. Az azonnali átutalás bevezetése bekavarhat. Tovább
-
Az egész EU-t uszítja az USA-ra Franciaország az új büntetővámok miatt
Miután híre ment, hogy az amerikaiak 100 százalékos pótvámmal bosszulnák meg a francia digitális adót, azonnal meg is érkezett a hangaztos válaszcsapás ígérete. Tovább
-
Trump szavai miatt a szívükhöz kaptak a befektetők
Az eddig képviselt álláspontjához képest 180 fokos fordulatot vett az amerikai elnök, és immár nem törekszik arra, hogy minél előbb megegyezzen Kínával. Tovább
-
Kína megtörte Kanadát – kirúgták a harcias külügyminisztert
Az új kanadai diplomáciai kurzus közelebb húzódik Eurázsiához és támogatja a palesztin állam létrehozását. Káncz Csaba jegyzete. Tovább
-
Nagyon messze repül a héten Orbán Viktor
A miniszterelnök előbb Londonba utazik, a java azonban csak ezután jön. Tovább
-
Kína kitilthatja Hszincsiangból az amerikai diplomatákat egy készülő törvény miatt
Az amerikai kongresszus épp egy az ujgur átnevelőtáborokkal kapcsolatos intézkedést dolgoz ki. Tovább
-
Óriási pofonnal válaszol az USA a franciák digitális adójára
Trumpék az amerikai techcégek új sarca miatt bosszúból 100 százalékos büntetővámot készülnek kivetni egy sor francia termékre. Tovább
-
Zúzós decemberre számíthat von der Leyen
EU-csúcs, green deal, kereskedelmi háború, Brexit – néhány azon kihívások közül, amelyekkel még idén szembesülnie kell az Európai Bizottság új vezérének. Tovább

Ajánlatunk
Utánajártunk
Privátbankár Árkosár
Hírlevél
Feliratkozáshoz kérjük adja meg e-mail címét:
Exkluzív interjúk
-
Ahol a portfoliómenedzserek szabad kezet kapnak – Köves Benedek
-
Mit tegyen most az, aki lakásra szeretne spórolni? – Török Lajos
-
Ha nincs magyar reálkamat, fektessünk más devizába – Kovács Szilárd
-
Az orosz medvéből orosz bika lesz? – Pálfi György
-
2020-2021 vízválasztó lehet a hazai bankrendszerben – Jelasity Radován
-
Nem kell félni szembemenni a piaccal – Czifra Gábor
-
Nem sikervállalkozóból, hanem sikerbefektetőből van igazán kevés – Oszkó Péter
-
Száz vállalati bankot is elbírna a magyar piac – Kovács Levente