Az S&P egy fokozattal "BB plusz"-ra emelte az eddigi "BB"-ről a devizában és a forintban fennálló hosszú lejáratú magyar államadósság besorolását.
A nemzetközi hitelminősítő a péntek este Londonban bejelentett döntést egyebek mellett azzal a véleményével indokolta, hogy a magyar gazdaság külső egyensúlyi problémái jelentősen enyhültek az utóbbi években.
Forintosítás, EBRD-megállapodás a háttérben
A Standard & Poor's a hitelminősítés mellett kiadott jelentésében kiemelte, hogy Magyarország sokkal védettebb lett a külső pénzügyi sokkokkal szemben, köszönhetően többek közt a deviza alapú jelzáloghitelek forintosításának és a belső finanszírozás erősítésének. A hitelminősítő 2015-2017 között átlagosan 2,5 százalékos GDP-bővülésre számít, korábban 2 százalékos volt a várakozásuk. A dokumentumban kiemelték azt is, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal kötött megállapodásnak köszönhetően bővülhet a hitelezés - írja kommentárjában a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A monetáris politikai eszköztár egyes elemei - például a reálgazdasági hitelellátás hozzáférhetőségének és a hitelek költségeinek befolyásolása - így sokkal jobban használhatóak, mint a 2008-2014 köztötti időszakban.
A minisztérium már látja, hogy kikerülünk a bóvliból
A felminősítés nyomán mindhárom nagy hitelminősítő - az S&P mellett a Moody's Investors Service és a Fitch Ratings is - azonos, a befektetési ajánlású kategóriától egy fokozattal elmaradó besorolással tartja nyilván Magyarországot. Az NGM igencsak optimista: azt írják, a következő hónapokban a magyar gazdaság teljesítménye alapján várható, hogy a hitelminősítők pozitív kilátásról, illetve további felminősítésről döntenek, így befektetési ajánlást kaphat Magyarország.
A Takarékban gyorselemzése szerint a befektetői kategória legalsó fokára történő felminősítés legkorábban idén ősszel lehetséges, de nem kizárt, hogy a lépés a jövő év elejére csúszik át.
A teljesség igénye nélkül csak pénteken az alábbi szakemberek beszéltek arról, hogy ideje a felminősítésnek: Timothy Ash >> |