A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke 48,2, amely 2009 novembere óta a legalacsonyabb érték. Tavaly július óta folyamatosan bővült a feldolgozóipar, és ennek a növekedésnek az üteme 2010 novembertől kezdve tartósan magas volt egészen ez év áprilisáig. Azóta azonban először lassabb ütemre váltott a bővülés, majd pedig az elmúlt három hónapban kétszer is szűkült a feldolgozóipar (az augusztusi érték a szezonális kiigazítás miatt 49,9 pontra csökkent).
MLBKT Beszerzési Menedzser Index
Forrás: MLBKT
Az október havi index 2,5 százalékponttal alacsonyabb a szeptemberi értéknél (50,7). Október összességében az átlagosnál jobb hónap volt a korábbi években, és a hosszú távú októberi átlag 1996 óta (52,0) lényegesen felülmúlja az e hónapban mért értéket.
Kedvezőtlen kilátások: erősen visszaesett az új megrendelések indexe
Feldolgozóipar: a kevésnek is örülünk A romló nemzetközi körülményekhez képest optimistának tartja a haza feldolgozóipar kilátásait a K&H Alapkezelő. Horváth István befektetési igazgató azt mondta: ”Sem a magyar, sem az eurózóna beszerzési menedzser indexe nem mutat kedvező képet az év hátralévő hónapjait illetően. Habár a gyenge euró/forint árfolyam az exportunk szempontjából kedvező lehet, ez azonban csak akkor realizálódik, ha bővülni tud az export megrendelésünk, ami a megrendelések jelenlegi állományát tekintve nem valószínű”. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt hónapokban a kormány, és több gazdasági intézmény is csökkentette a Magyarországra vonatkozó jövő évi növekedési kilátásokat. A legutóbbi, az EBRD által októberben közzétett növekedési előrejelzés például már csupán 0,5%-os növekedéssel számol. A K&H Alapkezelő befektetési igazgatója szerint azonban már ez is optimista forgatókönyv ha figyelembe vesszük milyen mértékben romlanak az európai feldolgozóipari várakozások. |
Az MLBKT tanulmánya szerint az új rendelések indexe erősebben visszaesett, és a mostani a harmadik legalacsonyabb októberi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya tizenkilenc hónap bővülés után csökkent augusztusban, hogy szeptemberben még növekedjen.
Az októberi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett szeptemberhez képest, és az ütem enyhén nőtt. A korábbi októberi értékeket nézve az idei a második legalacsonyabb érték 1995 óta (2010 után). Az index értéke immár huszonharmadik hónapja van 50,0 pont alatt, ami példa nélküli.
Az elemzés alapján a vásárolt készletek növekedése ismét beindult a márciusi nagyon enyhe visszaesés, az áprilisi-júniusi bővülés, a júliusi esés, augusztusi emelkedés, szeptemberi csökkenés után. Az idei októberi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján átlag alatti. 2010-ben hét hónapban jelzett csökkenést az index, kérdés, hogy ez a trend folytatódik-e idén is (az arány eddig hat-négy a bővülésnek).
Csökkent a feldolgozóipari foglalkoztatottság
Októberben már csökkent a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban, és a foglalkoztatottsági index utoljára 2009 szeptemberében volt ilyen alacsony. A 2010 szeptemberi megtorpanástól eltekintve az index 2009 decembere és 2011 szeptembere között a feldolgozóiparban alkalmazott munkavállalói létszám növekedését jelezte, összesen huszonegy alkalommal.
A felmérés eredményei szerint a beszerzési mennyiség indexe csökkent szeptemberi értékéhez képest, és egyúttal a mennyiség csökkenését is jelzi. A beszerzési árak esetében az árak növekedésének üteme erősödött, ezzel együtt a beszerzési árak már huszonkilencedik hónapja növekednek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva az ötödik leggyorsabb októberi ütem.
Az importindex értéke csökkent, míg az exportindex bővülést mutat
A késztermékkészletek szintje októberben némileg alacsonyabb lett. A korábbi októberi értékeket nézve az idei így az ötödik legalacsonyabb 1995 óta. A mutató 2010 júniusa óta folyamatosan 50,0 pont alatt tartózkodott, a márciusi-áprilisi növekedés ezt a 9 hónapos csökkenő trendet szakította meg, hogy azóta folyamatosan ingázzon 50,0 pont körül.
Az MLBKT jelentéséséből kiderül, hogy a külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent szeptemberhez képest, és megszakította a 2010. áprilisa óta tartó bővülési trendet, mely tizenhét hónapig tartott. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében kedvezőbb folyamatról számol be az elemzés. Immár huszonharmadik hónapja tart a bővülő trend, és az index értéke enyhén nőtt az előző hónaphoz képest.
Privátbankár