A hétfőn reggel csődöt jelentő MF Global amerikai értékpapír-kereskedő társaság a nyomozók előtt elismerte, hogy hozzányúltak ügyfélpénzekhez is – írta meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva a Wall Street Journal. Egyelőre nem tisztázott, hogy hová kerültek ezek a pénzek, ki ezért a felelős és pontosan mekkora is a kár, az ügyet már az FBI, az amerikai szövetségi rendőrség próbálja kibogozni.
Korábbi becslések mintegy 700 millió dollárra tették a brókercég hiányát, és azt feltételezték, hogy a társaság saját rosszul sikerült ügyletei miatt került bajba, majd az így keletkezett lyukakat igyekeztek betölteni az ügyfelek értékeivel. Az MF Global elsősorban a pénzügyi szektorban tevékeny ügyfelei, például hedge fund-ok számára végzett értékpapír-ügyleteket, de úgy tűnik, saját számlára is aktívan spekulált.
A hírek szerint 6,3 milliárd dollárt, méretéhez képest túlontúl nagy összeget fektetett problémás európai államkötvényekbe, mivel abban bízott, hogy az EU-s mentőcsomagok nyomán ezek gyorsan talpra állnak, megdrágulnak majd. A hét eleji fejlemények, mint a görög népszavazás nyomán újjáéledő pesszimizmus viszont a mélybe lökték az árfolyamokat.
Az ügyfél vagyona tabu
Úgy külföldön, mint nálunk is tilos az értékpapír-kereskedők (befektetési szolgáltatók) számára, hogy az ügyfelek értékeivel sajátjukként rendelkezzenek - másképp megfogalmazva, szigorú előírás a befektetők és a cég vagyonának szétválasztása.
Magyarországon 2003 óta nem jelentett csődöt egyetlen brókercég sem, előtte viszont 5-6 év alatt mintegy tucatnyi társasággal történt ilyen, ami 4,3 milliárd forintjába került a Befektető-védelmi Alapnak (Beva). Vagyis lényegében az általuk fizetendő díjakon keresztül a többi brókercég, bank fizette meg a kárt. A csődhullámban jelentős szerepe volt a tőkepiaci turbulenciáknak (például az orosz válságnak, a dotkom-lufinak), a mainál elnagyoltabb jogi szabályozásnak és ellenőrzésnek, de lényegében minden esetben felmerült, hogy jogellenesen nyúltak hozzá ügyfélpénzekhez.
Hosszú szünet után 2009 végén egy kisebb befektetési alapkezelő társaság, a Fund De La Salle dőlt be, amely vagyonkezelési tevékenysége miatt volt biztosított. Emiatt a Beva mintegy 38 millió forintot fizetett ki a károsultaknak.
Privátbankár - Eidenpenz József