A Budapesti Értéktőzsde Zrt. tegnapi közgyűlése megtárgyalta a kereskedési rendszer cseréjének kérdését, és úgy döntött, hogy a rendszercsere-projekt csak 2012 januárjában kezdődik el. A bevezetendő új kereskedési rendszer nem feltétlenül az eredetileg tervezett XETRA, hanem az egyesülés előtt álló Deutsche Börse-NYSE/Euronext által választott kereskedési rendszer lesz. A közgyűlés a konkrét üzleti modell elfogadásáról egy későbbi időpontban dönt.
Ezt a határozatot a tulajdonosok 100 százalékban támogatták, így a brókercégek közül a legnagyobb BÉT részesedéssel rendelkező KBC Securities Magyarországi Fióktelepe is megszavazta.
A KBC Securities alapvetően semleges álláspontot képviselt a BÉT kereskedési rendszere körül kialakult vitában, hiszen hívei vagyunk a fejlesztésnek, így akár a magyar tőzsdét kiszolgáló MMTS rendszer lecserélésének is, ugyanakkor az időzítést több okból mi sem tartottuk megfelelőnek – hangsúlyozta Eddy D´Hertoge, a KBC Securities Magyarországi Fióktelepének vezérigazgatója, a BÉT Felügyelőbizottságának tagja. Hozzátette: úgy véli, a kereskedési rendszer jövőjével kapcsolatosan megfelelő döntés született meg a BÉT-en.
Amint a határozat szövegéből kitűnik, egyelőre az sem biztos, hogy a BÉT milyen új kereskedési rendszert vezet majd be. Az ütemezés és a bevezetés pontos módja pedig végképp ismeretlen. D´Hertoge szerint van esély rá, hogy 2012 januárjáig eldőljön, a BÉT-nek a Deutsche Börse és a Wiener Börse által is használt Xetra rendszert, vagy azt az UTP-t érdemes inkább bevezetnie, amely az NYSE-Euronext csoport tőzsdéin működik. Elhanyagolható az esélye, hogy ezeken kívül egy harmadik rendszerre essen a választás.
A KBC Securities csoport több más börze mellett a Deutsche Börse, a Euronext, valamint a Wiener Börse tőzsdéinek is teljes jogú tagja. Ez azt jelenti, hogy a Xetra és az UTP kereskedési rendszereket hosszú ideje használjuk, így a budapesti rendszer egy későbbi időpontban történő cseréje számunkra nem jelent majd kihívást, ügyfeleinknek nem kell fennakadásoktól tartaniuk - véli a brókercég vezetője, hozzátéve, hogy ezzel a KBC Securities szinte egyedülállóan kedvező helyzetben van a magyar tőkepiacon.
Miközben számos versenytársunk egyelőre ezen közvetlen rendszerkapcsolatok egyikével sem rendelkezik, addig a KBC Securities és a KBC Equitas ügyfelei már ma is naponta adnak be számos ajánlatot ezekbe a rendszerekbe telefonon, illetve internetes kereskedési platformjainkon egyaránt – mutat rá Eddy D’Hertoge.
A BÉT többségi tulajdonosa, a bécsi tőzsde a XETRA kereskedési rendszer bevezetéséről szeretett volna dönteni a keddi rendkívüli közgyűlésen, amely párhuzamosan működne a jelenleg is használt MMTS rendszerrel. A magyarországi befektetési szolgáltatók azonban azt kérték: a döntést halasszák el december 31-ig. A legfőbb kifogásuk az volt, hogy a két kereskedelmi rendszer egyidejű működtetése fölösleges többletköltségekkel járna, és lehetővé tenné a külföldi szereplők akadálytalan jelenlétét a magyar piacon.
A konkurens hazai brókercégek összefogtak, és levélben kérték a bécsieket a döntés elhalasztására, emellett a PSZÁF, az MNB és a kormány közbenjárását is kérték az ügyben. Hétfőn délután a tőzsde elnöke, Dr. Patai Mihály mondott le, kedden pedig Cselovszki Róbert, a BÉT felügyelő bizottságának elnöke állt fel székéből. A lemondott vezetők helyére újabb rendkívüli közgyűlésen választanak majd tisztségviselőket.
Privátbankár