A javaslat egyebek mellett azt tartalmazza, hogy a társadalombiztosítási nyugellátásban nem részesülő pénztártaggá vált természetes személy kezdeményezheti a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépését. A visszalépő tagok tagdíjkiegészítéssel csökkentett követelésének értékét a pénztár átadja a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap részére. A pénztár a tagsági jogviszony megszüntetésével kapcsolatos tényleges költségeket, legfeljebb azonban a tag követeléséből annak egy ezrelékét vonhatja le.
A magánpénztári tagok ismét nehéz helyzetbe kerülhetnek, mert arról kell dönteniük, hogy megtakarításaikat átadják-e az államnak és akkor cserébe szolgálati idejük tovább bővül (nagy kérdés, mi lesz a kiesett idővel, amíg szintén fizettek nyugdíjjárulékot a tagok); vagy bízva a nemzetközi jogorvoslati fórumok elmarasztaló ítéletében maradnak magánpénztáruknál. Ez azonban számukra óriási kockázatot jelenthet, hiszen amíg Strasbourgban döntés születik, addig évek telhetnek el - a jelenleg működő 8-10 kassza pedig biztos, hogy nem marad meg 102 ezer taggal, még kevesebb taggal pedig kérdés, marad-e egyáltalán magánpénztár a hazai piacon.
|
Az indoklás szerint összhangban a kötelező tagdíjfizetésre vonatkozó rendelkezések megszűnésével indokolt megteremteni a magánnyugdíjpénztári tagok visszalépési lehetőségét. Visszalépés esetén a tag pénztártagsága alatt összegyűjtött tagdíjkiegészítést a tag rendelkezése szerint részére ki kell fizetni, vagy önkéntes pénztárba, vagy a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe kell utalni.
A kötelező tagdíjfizetés megszüntetésével, valamint a visszalépési lehetőség megteremtésével egyidejűleg a kiszerződés jogintézményét (azt a leendő szabályt, amely szerint aki korábban pénztártag maradt, a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerből kilépett, így 2012. januárjától elért keresetei, jövedelmei nem számítanak be a majdani állami nyugdíjába) hatályon kívül helyezik, mivel a 10 százalék egyéni járulékfizetés a továbbiakban nyugdíj-jogosultságot keletkeztet.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter december 15-én, kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be, hogy a vártnál gyengébb GDP-növekedés és forintárfolyam miatt a jövő évi költségvetésből hiányzó 320 milliárd forint egyik forrása (48 milliárd forint) a még magán-nyugdíjpénztári tagok befizetéseinek átirányítása az állami kasszába. Azt is hozzátette, hogy valószínűleg 2013-ban is át kell irányítani a befizetéseket, és el kell gondolkodni a magán-nyugdíjpénztári rendszer jövőjén. Azt sem zárta ki, hogy újra megnyitják az átlépési lehetőséget is.
Még aznap a költségvetési bizottság olyan módosítót nyújtott be a pénzügyi stabilitásról szóló törvényhez, amelyben rögzítik, hogy természetes személy nyugellátás fedezetére fizetett járuléka kizárólag a Nyugdíjbiztosítási Alapot illeti meg.