A sajtót gyorsan bejárta a Takarékmatrica ötlete, amelyet sokan a régi iskolai takarékbélyegek feltámasztásának értelmeztek. Olvasóinkban is felmerült a kérdés, hogy vajon az új „takarékbélyegeket” terheli-e kamatadó, tranzakciós illeték és EHO. Meg kell-e a kölyöknek tanulnia, milyen az az egykulcsos adó, aminek keretében csak a bankszámla után háromféle adóterhet kell fizetni? Utánajártunk, kiderült, hogy igen is meg nem is.
Nem kamatozik, de ajándékot jelenthet
Az új matricákat ugyanis csak jó indulattal lehet Takarékbélyeg 2.0-nak tekinteni, ugyanis szinte csak annyi köze van a bélyegekhez, hogy lapos és színes. A Takarékmatricákhoz csak azok juthatnak hozzá, akik gyermeküknek „Csemeteszámlát” nyitottak a programban szereplő Takarékpont egységekben.
(Forrás: régi reklámfilm, Youtube.com) |
A számlanyitást követően azután minden erre történő, minimum 500 forintos személyes befizetés után egy csomag matricát kap a befizető a fiókban, amelyet a gyermeke az albumba ragasztva gyűjthet. (Átutaláskor tehát nem jár.) „Amennyiben gyermeke összegyűjti a 160 különböző matricát, ezeket beragasztja a számlanyitáskor kapott TakarékMatrica albumba, és azt bemutatja a számlavezető fiókban, úgy további ajándékkal jutalmazzuk a megtakarítást” - írják. Információink szerint hátizsák és tolltartó lehet az ajándék.
Csak szülői felügyelettel
Tehát csak a bankszámla mellett létező, önmagukban takarékoskodást, pénzkövetelést nem jelentő ajándékokról van szó, nem bélyegekről. Ettől még persze lehet hatásos a módszer, megismertetheti a gyermekeket a takarékoskodással. „A matrica gyűjtögetésének élménye mellett így a fiatalokat takarékoskodásra is neveljük” - állítja a Takarékpont.hu.
A megtakarítás tehát a bankszámlán, a Csemete-számlán keletkezik és marad, amelyet 6 és 14 év között lehet nyitni. „Nevükben törvényes képviselőjük jár el”, azaz befizetni is csak szülői felügyelettel tudnak. (Így az adók létéről vagy a kamat nagyságáról sem feltétlenül kell értesülniük a gyermekeknek.) A számla fenntartása havi 55 vagy nulla forint, az utóbbi családi kedvezmény esetén. Bankkártya tartozik hozzá, amivel havi egy készpénzfelvétel ingyenes.
Ennyiért lehet pénzt felvenni
A számla általános kondícióit nem mindig könnyű megtalálni, sokszor több száz másik régi hirdetmény közé van eldugva. A Fókusz Takaréknál talált lista szerint szeptember 1-től 1,8 százalék kamatot fizetnek a látra szóló Csemete-betétekre, pontosabban a mindenkori jegybanki alapkamat mínusz 2,0 százalékpontot. Egy átutalás bankon kívülre pedig 0,33 százalék, de minimum 220 forint.
(Forrás: Fókusz Takarék) |
A készpénzfelvétel, ha minden igaz, szintén 0,33 százalék, de legalább 165 forint (lásd képünket). Kérdés, meddig, hiszen a tranzakciós illeték ennél magasabb. Az első utáni további bankkártyás készpénzfelvételek bankkártyával 1,0 százalékba kerülnek, plusz hatvan forintba.
Ami az EHO-t és a kamatadót illeti, ez jogszabályban van rögzítve és minden kamattípusú jövedelmet érint, a Csemetékre is ugyanúgy vonatkozik – tudtuk meg a bankcsoporthoz közelálló forrásból.