A KBC-csoport tájékoztatja a piacot és az érintett feleket, hogy a magyar Parlament által július 4-én megszavazott és a teljes magyar bankszektorra hatással lévő törvény befolyásolja a bankcsoport 2014. II. negyedévi eredményét – írja a pénzintézet közleménye. A Kúria jogegységi határozatát figyelembe vevő törvény az államfő aláírása, és az ezt követő kihirdetése után nyolc nappal lép érvénybe.
Miért a második negyedévet?Hogy miért a II. negyedévi eredményt befolyásolja a törvény, a K&H-nál megkeresésünkre azt közölték: a Nemzetközi Számviteli Standardok előírásainak megfelelően a törvény várható következményeit a 2014. június 30-i pénzügyi kimutatásoknak tartalmazniuk kell. |
A törvény következtében a magyarországi lakossági hitelállományra képzett céltartalék szintjét megemelik, a KBC 2014. II. negyedévében (az „egyéb bevételek” soron, adózás előtt) mintegy 162 millió eurónyi (körülbelül 49-50 milliárd forintnyi) egyszeri nettó céltartalékot képez az árfolyamrés és az egyoldalú kamatmódosítások korrekciójára.
Mivel a felügyelő hatóság még nem foglalt állást az ügyfelek általi többletfizetések és az arra járó kamatok kezelése ügyében, további mintegy 70 millió eurós (22-23 milliárd forintos) adózás előtti hatást fejthet ki az, ha a Magyar Bankszövetség által javasolt és a K&H Bank által követett módszertant nem hagyják jóvá – teszik hozzá.
(Archív fotó) |
A fenti számítások nem foglalják magukban a lakossági devizakölcsönök teljes kivezetésének lehetséges többletköltségeit. A kormány tisztviselői szerint a kivezetés 2014 második felében várható – írják.
A K&H tőkehelyzete még a fent említett céltartalék-képzés után is kielégítő és a Magyar Nemzeti Bank tőkekövetelményeinek megfelelő marad. A Bank likviditása, amelyet a hitel-betét arány mutat, a vezető magyar bankok közt a legerősebb. A K&H továbbra is elkötelezett magyarországi ügyfelei mellett, és nem tervezi üzletpolitikájának módosítását – írja a közlemény. A KBC 2014. augusztus 7-én, a második negyedéves eredményeinek nyilvánosságra hozatalakor teljes körű üzleti információt nyújt a fejleményekről.
"Működési eredményünk várakozásainknak megfelelően alakul. Május végén a K&H 24 százalékos piaci részesedéssel bírt a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának második szakaszában, és növelte a KKV-k és nagyvállalatok számára nyújtott hitelei volumenét, ezzel tovább támogatva Magyarország gazdasági növekedését. A K&H az új jelzáloghitelek kihelyezésében is erős teljesítményt nyújtott, és az év első három hónapjában 11,5 százalékos piaci részesedést ért el” – írja a K&H Bank külön közleménye.
Ismét kifejezik elkötelezettségüket a magyar piaci részvétel iránt, és megemlítik, hogy a pénzintézet évi 1,5 milliárd forintot ruház be digitalizációhoz kapcsolódó fejlesztésekbe a 2014-től 2017-ig terjedő időszakban, összesen hatmilliárd forint értékben. Nemrég kiderült az is, hogy eközben néhány fiókot be is zár.
„A K&H Bank, a KBC magyar banki leányvállalata, 3,3 milliárd eurónyi vagyont kezel, hitelportfóliója 3,9 milliárd eurós (ami nyolc százalékos piaci részesedést jelent), betétállománya pedig 5,4 milliárd eurót tesz ki (kilenc százalékos részesedés). A K&H 220 bankfiókján keresztül 1,6 millió ügyfelet szolgál ki" - írják.