4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Iszonyatos korrekciós tételek, a bázisévnél visszafogottabb üzleti eredmény és mégis: a kockázati költségek csökkentése miatt a korrigált elemzői konszenzusnál jobb eredményt ért el az OTP Bank. Persze, a 153 milliárdos veszteség drasztikus mínusz akármihez mérjük.

Ahogy azt várni lehetett, az üzleti sorokon a vártnál sokkal jobban teljesített az OTP, ezért a tegnap megjelent - az OTP által kozmetikázott - elemzői konszenzusnál több, mint 10 milliárd forinttal alacsonyabb, ám így is durva mértékű, 153,146 milliárd forintos veszteségről adott számot a bank. A pénzintézet a korrekciós tételeknél a várt 182 milliárd forintnál 10 milliárddal többet bukott, miután az ukrán goodwill leírása a várt 5,4 milliárd forintos tétel helyett 11,6 milliárddal szerepel, s ezen felül extra tételként adódott a krími kitettségekre megképzett 8,1 milliárdos kockázati költség - amivel 90 százalékra emelte az OTP a fedezettséget. Az extra veszteségeket ugyanakkor 4,1 milliárddal csökkentette a Banco Popolare Croatia akvizíció hatása.

A devizahiteles törvény hatása

Miután az elemzők helyett a bank számolta ki a korrekciós tételek között az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelés MNB-irányelvek alapján elszámolt várható költségeit, így itt nagymértékű eltérésre nem lehetett számítani. Az árfolyamrés 32, az egyoldalú kamatemelések pedig 144,1 milliárd forintjába fájnak majd a legnagyobb banknak a társasági adó után, ha minden változatlan marad a perek után, amelyet a bank indít. Persze további kérdés, hogy vajon a végleges, Parlament által megalkotott elszámolási szabályok mennyiben térnek majd el az MNB által kiadottól - az azonban bizonyos, hogy a bank prudensen az egész összegre tartalékot képzett 2014. II. negyedévében.

Az elemzőket megverte, a bázisévet nem a bank

Az üzleti eredményeket áttekintve látható, hogy az OTP Csoport 2014 első félévében 74,3 milliárd forintos korrigált adózott eredményt ért el, mely 20 százalékkal marad el a bázisidőszak 93,1 milliárd forintos profitjától. Mind a nettó kamat-, mind a jutalékbevételek alulmúlták az elemzők által várt tételeket, így a 158,2 milliárdos nettó kamatbevétel és a 41,48 milliárdos díj- és jutalékbevétel  3 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt. Az egyéb bevételek soron a bank 11 milliárdos eredményt tudott felmutatni, ami ugyan ötödével alacsonyabb, mint egy éve, ám az elemzők ennél alacsonyabb, 9,1 milliárdos eredményre számítottak.

Az elemzők által várt 2 százaléknál kétszer nagyobb, 4 százalékkal kevesebb pénzt, 101,8 milliárd forintot kellett a bank üzemeltetésére költeni a hitelintézetnek, de ezek a tételek messze nem lennének elegendőek arra, hogy az OTP - persze a helyzethez képest - ilyen jól teljesítsen. Ami a számokat "visszahozta" az elemzői várakozások borúlátó tengeréből az a kockázati költségek vártnál kedvezőbb alakulása volt: a bank a második három hónap alatt az I. negyedévinél 8 százalékkal kevesebb, 2013. II. negyedévénél azonban 6 százalékkal magasabb, 63,3 milliárdos kockázati költséget számolt el. Ez ugyanakkor számottevően jobb, mint az elemzők által várt 71,77 milliárdos céltartalékolás.

Céltartalékon jött vissza a bank

A társaság gyorsjelentése szerint a második negyedévben a 90 napon túl késedelmes hitelek aránya 0,5 százalékponttal, 21,6 százalékra emelkedett, a problémás állományból egy komoly tételt, 25 milliárd forintot egy magyarországi projekthitel 90 napon túl késedelmes kategóriába történő csúszásához kapcsolódott. A hitelminőség az OTP Core-nál, Bulgáriában és Romániában is javult. A magyarországi érdekeltségeknél a kockázati költségek csökkenése 39 százalékos visszaesést mutat. Oroszországban ugyanakkor minden idők legmagasabb szintjére emelkedett a 90 napot meghaladó hitelek állománya - csak ide 28 milliárd forintos céltartalék megképzése vált szükségessé. Az ukrán üzlet hitelkockázati vesztesége 18 milliárd forint volt. A céltartalék fedezettség ugyanakkor csoportszinten még tovább javult, 83,9 százalékról 84,1 százalékra.

 

Önmagában rendben lenne Magyarország
Az első negyedévhez képest javult a külföldi leánybankok konszolidált korrigált eredményhez való hozzájárulása, ami elsősorban a bolgár DSK Bank teljesítményének tudható be (10,3 milliárd forint volt a második negyedéves profit), de jól jött, hogy az orosz és az ukrán bank vesztesége csökkent az év első 3 hónapjához képest. Továbbra is nyereséges a román, szlovák és horvát leánybank, míg a szerb és montenegrói filiálé kismértékű veszteséggel zárt.
A magyarországi érdekeltségek, az OTP Core 2014 első félévében a 2013-as év teljesítménynél 12 százalékkal nagyobb, 66,7 milliárd forintos adózott eredményt ért el.
A továbbiakról a bank ma reggel 9 órakor kezdődő sajtótájékoztatójáról szóló tudósításunkban olvashat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 10:53
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra.
Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG