7p
Nem jogegységi, csak egyedi döntés várható ma a Kúrián a Kásler-ügyben. A lapunknak nyilatkozó Lehmann György úgy véli, az árfolyamrés kapcsán nem várható, hogy a taláros testület alapjaiban megváltoztatná tavaly nyári álláspontját, sokkal fontosabb kérdés, hogy miként foglalnak állást abban, milyen szintig mehet el a bíróság a szerződések utólagos módosítása terén.

Nem jogegységi, egyedi határozat születhet ma a Kúrián, ahol nyilvánosan tárgyalják a Kásler-ügyet. Kásler Árpád, a Banki Adósok Érdekvédelmi Szervezetének elnöke és felesége 2008-ban vett fel devizaalapú lakáshitelt.

A mostani pert azért indították, mert úgy vélik, tisztességtelen az, hogy a bank a kölcsön folyósításakor devizavételi, míg az aktuális törlesztőrészlet kiszámításánál devizaeladási árfolyamot alkalmazott, s így az úgynevezett árfolyamrés miatt akkor is többet fizetnek vissza az eredetileg felvett hitel kamatokkal növelt összegénél, ha a forint árfolyama a futamidő alatt végig nem változik.

Mint ismert, a Kúria az Európai Bíróság állásfoglalását kérte, amely április végén úgy foglalt állást, hogy megítélése szerint vizsgálható az árfolyamrésre vonatkozó szerződési feltétel, tekintve, hogy a bíróság megállapítása szerint ez a szerződési pont nem számít a szerződés elsődleges tárgyának, amely esetben kizárt a bírósági felülvizsgálat, hiszen azok a Polgári törvénykönyv 523. szakasza szerint a kölcsönszerződés létrejöttének kötelező elemei.

A Kúria már vizsgálta az árfolyamrést

A mostani döntés kapcsán szakértők emlékeztetnek arra, hogy Kúria tavaly nyáron már hozott egy döntést az árfolyamréssel kapcsolatban. Abban a döntésben a Kúria a bank álláspontjával szemben (az alperes akkor is, most is az OTP volt) azt mondta ki, hogy az árfolyamrés igenis költség és így tisztességtelennek minősítette a kölcsönszerződést amiatt, hogy a bank egyoldalúan megemelte az árfolyamrés mértékét.

Mindez annak fényében volt érdekes, hogy a hitelintézeti törvény szerint ha a szerződés bármely eleme tisztességtelen, akkor az egész szerződés semmissé válik. A bíróság ugyanakkor az átfogóbb, Ptk. szabályozást tekintette irányadónak és intézkedésével korrigálta a tisztességtelen feltételt, így visszaállítva az eredeti szerződést. Mindezt úgy, hogy kimondta: a banknak az árfolyamrés kiszélesítéséből származó többletbevételt vissza kell térítenie az adósnak.

A szerződések helyreállításának prioritását azóta a Kúria jogegységi döntése és a mostani Európai Bírósági határozat is kimondta. A tavaly nyári döntés fényében ugyanakkor most a Kúria saját határozataival menne szembe, ha tisztességtelennek mondaná ki az árfolyamrés alkalmazását, hiszen törvényi kötelessége lett volna ennek vizsgálata a tavalyi ítélet során – még akkor is, ha az akkori per nem az árfolyamrés intézményének egészének felülvizsgálatára indult.

Ugyancsak furcsa lenne az árfolyamrés teljes elmeszelésére annak fényében, hogy a Kúria jogegységi határozatában leszögezte, hogy a deviza alapú hitel-, kölcsön- és pénzügyi lízingszerződések devizaszerződések, ahol a felek a hitelezőnek és az adósnak a kölcsönszerződésből fakadó pénztartozását egyaránt devizában határozták meg (kirovó pénznem), és azt mindkét fél forintban volt köteles teljesíteni (lerovó pénznem).

A bank érvelése szerint az árfolyamrés a devizaváltással kapcsolatos költségeket fedezi, az ügyfelek pedig azzal, hogy a szerződésben a vételi és az eladási árfolyamok alkalmazására egyértelmű utalás található, kellő tájékoztatást kaptak erről – ráadásul az eltérő árfolyamok alkalmazása a mindennapi életben közismert a pénzváltás esetében.

A mai tárgyalás előtt épp ezért nem számít az árfolyamrés egészének eltörlésére dr. Léhmann György, egyéb ügyekben devizaadósokat képviselő ügyvéd sem. A tisztességtelenség vizsgálata kapcsán ugyanakkor szerinte új helyzetet hozhat az, ha valóban igaznak bizonyulnak azok a pletykák, amely szerint a felperesek a most perelt hitelük előtt már vettek fel devizahitelt, amellyel elszámoltak a korábbi bankkal szemben.

Meddig mehet el a bíróság?

Híreink szerint nem kizárt, hogy a korábbi bírósági hírekkel szemben a Kúria nem ősszel, hanem még a nyári szünet előtt meghozza a még nyitott jogegységi döntéseit a devizahiteles ügyekben. Teszi ezt a taláros testület azért, hogy végre tiszta játékteret biztosítson a kormánynak az új, átfogó szabályozás elkészítésére. Az érvek között ott szerepel természetesen az is, hogy a Kúria számára kezd kínos lenni, hogy lényegében minden oldalról a bíróságok felelősségéről beszélnek, holott minden fórumon jelezték – és ebben az Európai Bíróság is azonos állásponton van -, hogy a kérdés rendszerszintű megoldására alkalmatlanok az egyedi ügyekben dönteni hivatott bíróságok.

Lehmann György épp ezért sokkal inkább arra kíváncsi, hogy a Kúria miként foglal állást a mai – vagy későbbi jogegységi - döntésében azzal kapcsolatban, hogy a bíróság meddig mehet el a tisztességtelennek minősített szerződési pontok módosítása tekintetében.

Az ügyvéd szerint ugyanis ez lehet döntő az egyoldalú kamatemelések kapcsán: amennyiben ugyanis a bíróság az egyoldalú kamatemelések esetében azt tisztességtelennek mondja ki, olyan helyzet áll elő, amikor a szerződés kötelező elemei (kamatszámítás, kezelési költség meghatározás) esetében kerül sor tisztességtelenség kimondására, amit Lehmann szerint a törvény értelmében bírósági úton nem lehet módosítani. Ha viszont ez a helyzet áll elő, akkor az ügyvéd álláspontja szerint a jogszabály alapján kiüresedik a szerződés kamatokra vonatkozó passzusa és így a szerződés teljesíthetetlenné válik.

Az ilyen szerződés ugyanakkor az ügyvéd szerint nem semmis, vagyis elvben érvényes marad – erre alapozza azt a vélekedését, hogy így a bank és az ügyfél közötti egyezkedés ideje jön el. (Ha a szerződés semmissé válik, abban az esetben 8 napon belül teljes elszámolásra kötelezettek az ügyletben résztvevők, ami – miként a luxemburgi testület is megállapította – az ügyfelek döntő része számára gyakorlatilag teljesíthetetlen helyezetet okozna.)A helyzetet másképp értelmezi az egyik,

Lehmann által képviselt ügyféllel szemben pert vesztő bank, az Erste, amely szerint abban az esetben, ha a bíróság kimondja az egyoldalú kamatemelés tisztességtelenségét (jogszerűtlenségét), a szerződés eredeti formájában (eredeti kamatokkal, költségekkel) még érvényes lehet és alapja lehet az elszámolásnak. Az áprilisi Európai Bírósági döntés ráadásul sokak szerint némileg átírta azt a korábbi vélekedést, amit a testület korábban a Banco Espanyol ügyében hozott, amely azt mondta ki, hogy a szerződés kötelező elemeit a bíróság nem módosíthatja a szerződésben.

A mostani, a Kúriának megküldött anyag ugyanakkor ezt úgy árnyalja, hogy alapvető cél a szerződés életben tartása, épp ezért, ha az érvénytelennek mondott bármely szerződésrész valamely kiegészítő, hézagpótló (diszpozitív) ponttal felváltható, akkor ilyen lépésre van lehetőség. Amennyiben a tisztességtelennek mondott elem semmilyen diszpozitív szabályponttal nem orvosolható akkor és csak akkor mondható ki a (teljes) szerződés érvénytelensége. A bíróság mindezt az álláspontot épp annak fényében tette, hogy jelezze: sokkal komolyabb társadalmi érdek a szerződések életben tartása, mind a hitelek tömegének lejárttá tétele és az azonnali elszámolás.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
Pénzügyi szektor Szebb arcát mutatja a szomszédunkban az infláció
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 15:46
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,0 százalék volt májusban, miután áprilisban 3,1 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG