Mintegy 23,2 milliárd forinttal 43,4 milliárd forintra emelkedik az MKB Bank alaptőkéje, árfolyamértéken pedig az emelés 62 milliárd forint tőkeinjekciót jelent– derül ki a pénzintézet tőzsdei bejelentéséből. A BayernLB kötelezettséget vállalt arra, hogy a kisebbségi tulajdonosokra eső tőkerészt is lejegyzi, ha azok nem vennének részt az emelésben.
Egyelőre állják a veszteségeket
Az MKB-be egyre nagyobb összegeket kell tulajdonosainak befektetniük, 2010 augusztusában 20,251, 2011 januárjában 49,5 milliárd forintot fordítottak tőkeemelésre. A 2010-es, konszolidáltan 108 milliárd forintos veszteség után 2011 első félévében mintegy 19 milliárd forint volt a veszteség, pedig akkor még szó sem volt végtörlesztésről. A pénzintézet még októberben jelentette be, hogy jelentős céltartalék-képzésre kényszerül, de tőkehelyzetét tulajdonosa március végéig rendezni fogja.
Repkednek a százmilliárdok
Az MKB persze nincs egyedül, a Raiffeisen Bank decemberben 106 milliárd forint tőkeemelésről döntött, az Erste pedig korábbi hírek szerint 180 milliárd forintnyi tőkeemelést irányzott elő. Úgy tűnik, hogy a magyar leányvállalat most bajor tulajdonosát is veszteségbe húzza. A Süddeutsche Zeitung szerint a BayernLB 2011-et veszteséggel fogja zárni, aminek oka az MKB-nál jelentkező masszív leírásokban keresendő.
Hogy pontosan mekkorák lesznek ezek a leírások, azt még nem lehet tudni, azt a lap szerint majd csak április végén, a mérlegkészítés után tudják megmondani a bankcsoportnál. A BayernLB pénzügyi igazgatója, Stephan Winkelmeier még novemberben úgy becsülte, hogy „közepes nagyságú euró-százmilliós” lesz ez az összeg. Ha 300 millió euróval és 300 forintos euróval számolunk, akkor 90 milliárd forintról lenne szó – a bank saját tőkéje 190 milliárd forint volt félévkor.
A bajorok finanszírozzák a végtörlesztésünket
A lap január közepi cikke arról is írt, hogy a korábban közpénzekből feltőkésített német bank által kibocsátott számos értékpapír – kötvények, alárendelt kölcsöntőke-kötvények és egyéb passzív részesedések – értékét lefelé kell majd módosítani, illetve kamatkifizetések maradnak majd el a veszteség miatt. Ezek az értékpapírok általában Bajorország, illetve különböző takarékpénztárak kezében vannak.
A lap azt is írja, hogy a korábban a pénzügyi válság idején főleg a Bajor Szabadállam pénzéből kimentett bank az EU-bizottság nyomására meg kell váljon egyes részesedéseitől, az ezzel kapcsolatos következő tárgyalási forduló a napokban esedékes. A fogyókúra keretén belül a BayernLB az MKB-tól is szeretne megválni, ám a magyarországi üzleti kilátások fényében felettébb nehéz lesz vevőt találni.