Szputnyik (Fotó: Wikimedia Commons, NASA) |
A mai EKB-ülésre már régen feszülten vártak a piacok, előtte kevés dolog történt, óvatos optimizmus volt az európai tőzsdéken. Amikor Mario Draghi jegybankelnök beszélni kezdett, megnyugtatott mindenkit, hogy szükség estén készek lépni, tovább lazítani. Célzott arra, hogy problémás a helyzet, és decemberben felülvizsgálják az eddig követett politikát.
Ez optimizmussal töltötte el az európai tőzsdéket, amelyeket a jegybanki lazítások éltetnek, a részvényindexek erőteljesen meglódultak felfelé. Ahogy a spekulánszsargon mondja, megjött a szputnyik. Az európai mutatók többsége 2,5 százalék körüli emelkedésben volt este, kivéve a britet, amely beérte 0,4 százalékkal. Az optimizmus átterjedt Amerikára is, az S&P 500 és a Nasdaq indexe 1,4 százalékos pluszban voltak. Ott egyébként kedvező lakáspiaci, munkaerőpiaci hírek is jöttek.
Száguldott az OTP
Itthon a BUX index eleve tisztességes, egy százalékos emelkedésben volt, amikor a hír érte, azután tovább kapaszkodott felfelé, 1,6 százalékig. A nagy nyertes az OTP, amely a nap elején még nullából indult, hogy a végére 2,6 százalékot menjen fel, 5600 fölé.
További árfolyamok>>>>>>> |
A Mol és a Richter 1,5 és 1,3 százalékot drágult, a Magyar Telekom csak felet. Esett az FHB, a CIG Pannónia és a kárpótlási jegy.
Ez is egy Draghi-put?
Az újabb „Draghi-put” nyomán erősen gyengülni kezdett az euró szinte minden más devizához képest. (A Draghi-put, azaz eladási opció arra utal, amikor 2011-ben Draghi kijelentette, hogy kész bármit megtenni az euró védelmében. Ezzel a tőkepiaci szereplők számára is egyfajta védelmet, bármikori kiszállási lehetőséget kínált és évekre fellendítette a részvény- és kötvénypiacokat.)
További árfolyamok>>>>>>> |
Így aztán ütemesen erősödött a dollár az euróval szemben, a keresztárfolyam, amely nemrég még az 1,14-et kóstolgatta, meredeken zuhant. Az este hatos állás szerint 1,1134-ig, 1,8 százalékkal, nem is volt jele, hogy meg akarna állni. A forint is erősebb lett, a délelőtti 311-311,50 körüli euró után estére már fél százalékkal a szerdai alatt, 310,20-on volt az árfolyam.
Erősödnek a feltörekvő devizák
Annak ellenére, hogy az erősödő dollár nem szokott jót tenni a nyersanyagoknak, az arany stagnált, az ezüst és a kőolaj, a réz még emelkedett is. Feltűnően sokat erősödött a török líra, a brazil reál és az orosz rubel. A svájci frank is szépen megindult, az EUR/CHF megközelítette az 1,08-at, pedig szeptemberben 1,10 is volt. (Az OTP Supra svájcifrank-üzleteiről itt írtunk.)