„Az OTP Supra Alap árfolyama csökkent szeptemberben. A Mol részvény áresése negatívan befolyásolta az eszközértéket, ugyanakkor a hosszabb távú kilátások véleményünk szerint kedvezőek, így a kitettséget tartjuk” – írja az alap szeptemberi hírlevele.
„Az Alap másik hangsúlyos pozíciója a forint short, elsősorban a lengyel zlotyval, az amerikai dollárral és az euróval szemben. A devizás kitettséget érintően fontos változás volt a hónapban, hogy a korábbi EURCHF long pozíciónkat 1,10 feletti szinten lezártuk és egy kisméretű short pozícióba fordítottuk át” – folytatják.
Jelenleg is van mit pótolni
A Supra ugyanis januárban, amikor a svájci jegybank elengedte a svájci frank árfolyamát, több magyar alappal és sok spekulánssal, kis- és nagybefektetővel együtt EUR/CHF long svájcifrank-pozíciókat tartott. Ez azt jelenti, hogy frankgyengülésre számítottak, ám az árfolyamküszöb megszüntetése épphogy ellenkezőleg, hatalmas frankerősödést okozott. (A veszteségeknek a brókerbotrány kitörésében is lehetett szerepe.)
A hazai alapok között a legnagyobb, közel 19 százalékos esést január 14-ről 15-re a Supra szenvedte el, bár rövid időn belül ennek egy részét már ledolgozta. Jelenleg ismét 12 százalékkal van az árfolyama a január 14-i alatt, de állt közben jobban is.
Zöld vonal: Supra, sárga: ZMAX állampapír-index (forrás: OTP Alapkezelő) |
Türelem frankgyengülést terem
A veszteségokozó svájcifrank-pozícióknak annak idején csak egy részét zárta le, más részével kivárt, a jelek szerint helyesen. Januárban ugyanis 1,0, tavasszal 1,04-1,05 körül járt az euró/svájci frank, szeptemberben 1,10 felett tetőzött, a héten pedig 1,08-1,09 között ingadozott. (Minél magasabb ez a szám, annál gyengébb a frank, annál többet ér az EUR/CHF long pozíció.)
„Minimális mértékben Micron részvényt is vásároltunk, illetve brazil részvények kerültek még a portfólióba” – írja még a jelentés.