Ma elindult az Altera-részvények jegyzése a Buda-Cash Brókerház és a Hungária Értékpapír mint forgalmazók közreműködésével, ami március 22-ig tart. Minimum 200 ezer, maximum 1,25 millió részvényt bocsátanak ki, amiből hozzávetőleg 400 millió és hárommilliárd forint közötti forrásbevonást remélnek.
A jegyzés lezárulta után megteszik a tőzsdei bevezetéshez szükséges adminisztratív lépéseket, és arra számítanak, hogy ha minden jól megy, három-négy héttel később elindulhat a kereskedés – hangzott el a cég sajtótájékoztatóján. Az alapítók is növelhetik a befektetésüket, a becslések szerint várhatóan megduplázzák majd az eddigi tulajdonukat. Amint elmondták, akció az elmúlt hat év második legnagyobb tőzsdei kibocsátása lehet – az első alighanem a CIG Pannónia volt.
Kötvényeket is szeretnének kibocsátani
Az nem éppen tegnap, a budapesti tőzsdét mostanában híresen elkerülik a részvénykibocsátások, főleg a számottevőek. Hosszú távon cél, hogy az Altera a régió meghatározó befektetési cégévé váljon. Egy 5-10 éves befektetési programot szeretnének a magyar tőkepiacon végrehajtani, ennek keretében terveznek kötvénykibocsátást is, és a nem túl távoli jövőben. A következő években 100-200 millió eurós (mintegy 29-58 milliárd forintos) mértet szeretnének elérni, és a tőzsde A kategóriáját, a BUX-indexbe való bekerülést is megcélozták.
Legyen inkább válságálló
Szabó Barnabás, az igazgatóság elnöke szerint (képünkön középen) a tőzsdei bevezetés nem a végpont lesz, hanem valaminek a kezdete. A cég 2012 januárjában indult, a 32 alapító között az igazgatóság tagjai is ott vannak saját tőkéjükkel, az indulótőke 200 milió forint volt. A táraság célja kihasználni a lehetőségeket, amelyek a gazdasági válság során nyíltak meg.
Bundik Csaba, Szabó Barnabás, Faluvégi Balázs (Fotó: Altera) |
Ami most zajlik a magyar és nemzetközi tőkepiacokon, az egy olyan egyedülálló lehetőség, amelyet bűn nem kihasználni – mondta. A cél minél nagyobb nyereséget elérni a részvényesek számára, pénzt csinálni a válságból. Építünk egy erős hajót, hogy az kibírja a viharokat is – mondta az elnök, akinek és kollégáinak szavaiban többször felbukkant a „válságálló” szó.
Nem mindig a méret a fontos
A hazai tőkepiacon láttunk már jobb időszakot is, de a lejtő alja talán már megvolt, lassan megindulhat a növekedés, középtávon kezdhetünk optimisták lenni. Nem az a magyar tőkepiac célja, hogy OTP-nagyságú cégek jöjjenek ide, de sok közepes, 5-10 milliárdos társaságnak igenis helye van. Egyik első fecskeként az Altera jöhet, és talán kaput nyithat a további bevezetések előtt – hangoztatta optimista véleményét az elnök.
A cég büszke arra, hogy az IPO (elsődleges nyilvános kibocsátás) mögé nagy nevek is odaálltak, mint Bodnár Zoltán, az Eximbank és a CIB volt vezérigazgatója, illetve Obláth Gábor, a Költségvetési Tanács és a Monetáris Tanács volt tagja.
Nyugodtan alvó részvényeseket szeretnének
A részvények ára darabonként 2250 forint, ami jó közelítéssel megfelel az egy részvényre jutó saját tőkének. Azért csak jó közelítéssel, mert a piaci árak függvényében a tőke napról napra változik. Az egy részvényre jutó saját tőke legnagyobb visszaesése havi szinten 0,9 százalék volt eddig, és ez jó hozam-kockázat összefüggést rejt – mondta el Faluvégi Balázs igazgatósági tag (a fenti képen jobbra). Szeretnék, ha a befektetők nyugodtan tudnának aludni, és nem ingadozna túlságosan az egy részvényre jutó saját tőke, ennek megfelelően kezelik majd a kockázatokat.---- A fejősteheneket is lehet szeretni ----
Az egy részvényre jutó saját tőke a 2012. február 10-i indulástól január végéig nettó 9,4 százalékos értéknövekedést mutatott. Amint Szabó a Privátbankárnak elmondta, ez azért nem nagyobb, mert eddig nagyon óvatos, visszafogott stratégiát követtek. A társaságnak a kibocsátási tájékoztató részeként a PSZÁF által elfogadott, sőt az útmutatásai által kiegészített befektetési szabályzata van. Ennek alapján a cégvezetés viszonylag szabadon fektethet be különböző piacokon, de korlátozások is vannak.
Korlátozott a tőkeáttétel, nincs devizaspekuláció
A maximális tőkeáttételt például a szabályzat 2,6-ban határozza meg az egész portfólióra vetítve. Egy befektetésbe – kivéve a kötvényeket – a tőke maximum két százaléka kerülhet, így legalább 10-50 féle befektetése kell legyen majd. (A kötvények mennyiségétől függően.) Egyes befeketési formák, például spekulatív deviza-keresztárfolyamok nem szerepelnek a lehetséges befektetések listáján. (Kockázatcsökkentő deviza fedezeti ügyletek viszont lehetségesek.)
Faluvégi Balázs (Fotó: Altera Vagyonkezelő) |
Korábban versenyképességi problémákat fedtek el hitelfelvétellel a világgazdaságban, ez vezetett az eladósodáshoz. Az államadósságok a növekedésre negatív hatással vannak, ez az időszak, a de-leveraging (tőkeáttétel-leépítés) még sokáig fog tartani, ebben az évtizedben biztos, de lehet, hogy tovább is – mondta Faluvégi Balázs. Vannak a piacokon jobb és rosszabb időszakok, mind most is az olasz választások után, amelynek hatásait szite az egész világon meg lehetett érezni.
Hedge fund-követő lesz a portfólió
Várhatóan ez a váltakozás ez után is folytatódik a tőkepiacokon. Erre a lehető legjobban reagáló befektetési stratégiával szeretnének felkészülni. Nem most van itt az ideje a nagyon agresszív stratégiának, de a defenzív stratégia is elvesztette értelmét az alacsony állampapír-hozamok és megnövekedett állampapír-kockázatok miatt. Így mérséklet kockázatú, de értékelhető hozamú befektetéseket kell keresni – mondta.
Megnézték az abszolút hozamú hedge fund-ok menedzsereinek viselkedését, és ennek alapján öt kategóriát, azaz eszközosztályt különböztettek meg. Az egyik a vállalati kötvényeké, amelyek hozama prémiumot hoznak az állampapírok felett. Az eszközeik nagyobb részét ebbe a kategóriába fektetnék.
A fejősteheneket is lehet szeretni
Az elmúlt években a növekedési részvényeket vették elsősorban a piacon, az osztalékhozam háttérbe szorult. Pedig az úgynevezett fejőstehén-cégek is nagyon jó kiegészítései lehetnek a portfóliónak. Az értékalapú, value részvények – mint Warren Buffett stratégiájábvan is – a leghosszabb futamidejű befektetések a palettán. A következő a növekedési részvények csoportja, folyamatosan bukkannak fel ma is olyan vállalatok, amelyek jelentős növekedést tudnak elérni, például piacot teremtenek maguk számára.
Az ötödik kategória a bonus certifikátoké, amlyek jellemzően részvényalapú derivatívák, de a derivatívák visszafogott formái. Ezek, ha a mögöttes termék nem túl nagy elmozdulású, jelentős éves szintű hozamot biztosíthatnak, némelyik lényegesen évi 20 százalék felett is hozhat.
Bundik Csaba, Szabó Barnabás, Faluvégi Balázs