4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Tőzsdére készül az az üzenetküldő mobilos applikáció, a Snapchat üzemeltetője. A cég erősen veszteséges, és nem is látszik egyelőre, hogy valaha nyereséges lehetne. A Wall Streeten persze jó a hangulat, az árak a magasban, mindent megvesznek. Eleinte a Facebooknál sem ártott az óvatosság, hát még a Snapnél!

Íme, egy újabb internetes kibocsátás, de ez a cég első ránézésre nagyon éretlennek tűnik a tőzsdei bevezetésre, legalábbis befektetői szempontból. A cég vesztesége még az árbevételénél is nagyobb, és egyelőre nem látszik, mi mozdítaná ki ebbel az állapotból. Még a beadott kérelemben is szerepel az a lehetőség, hogy a cég esetleg sosem lesz nyereséges, igaz, így legalább a befektetők tisztában lehetnek a kockázattal. A cég szempontjából persze érthető lehet a tőkegyűjtés ilyen formája, miután egyelőre finanszírozni kell a hatalmas veszteséget.

Meggazdagodó egyetemisták

A Snapchat egy mobiltelefonon futó applikáció, ahol másodpercek alatt eltűnő üzeneteket és képeket lehet küldeni. Ez hamar népszerű lett, jelenleg 160 millió napi szintű felhasználója van, akiknek fele a 13-24 éves korosztályhoz tartozik. A céget 2011-ben az amerikai Stanford egyetem két diákja alapította (ennyiben hasonlít Zuckerberg Facebookjához), akiknek a tőzsdei kibocsátás után nagyjából 5 milliárd dollárt érne a részesedése.

A cég tőzsdei kapitalizációja 20-25 milliárd dollár lenne, ami meglehetősen eltúlzottnak tűnik ahhoz képest, amit a cég jelenleg produkál. Ez a magas szám, azaz igen drága részvényár csak akkor lenne indokolt, ha idővel Facebook-szerű sikert érhetne el a cég, de erre azért kevés az esély, akad már olyan nagynevű tőzsdei kibocsátó a szektorban, akinek ez nem sikerült: a Twitter. Ráadásul kezdetben a Facebook sem volt sikeres: a 38 dolláron kibocsátott részvény 20 dollár alá esett, és csak akkor indult meg és hagyta maga mögött a kibocsátási árat, amikor látszott, hogy a cégnek egyre nagyobb nyeresége keletkezik.

Árbevétel, költségek

A cég bevétele jórészt reklámokból adódik. Az árbevétel tavaly 404 millió dollár volt, a veszteség 515 millió. Ez azt jelenti, hogy egyelőre irgalmatlan veszteséget kell finanszírozni, és ahhoz, hogy ez megváltozzon, vagy az árbevételnek kéne a többszörösére nőni, vagy a költségeknek drasztikusan csökkenni. Az árbevétel növekedési üteme eddig magas, de az alacsony bázis miatt nehezen értelmezhető: 2015-ben még csak 58 millió volt, az akkori veszteség 293 millió dollár.

A nagy működési költség abból adódik, hogy a cégnek nincs kiépített saját szerverparkja, hanem más szolgáltatóknak kell fizetni az infrastruktúráért, és miután nagy tárhelyet igénylő képeket és videókat küldözgetnek a felhasználók (ráadásul mindig újabbakat és újabbakat, hisz az előző eltűnik), óriási kapacitás szükséges. A Reuters szerint a következő két évben csak a Google-nek 2 milliárd dollárt fog fizetni a cég a felhőalapú szolgáltatásért (így mindjárt azt is értjük, miért olyan jó üzlet a felhő).

A versenytárs

A legnagyobb veszély a cég számára, hogy modellje könnyen lekoppintható. A Facebook tulajdonában lévő Instagram, melynek 600 millió felhasználója van, ugyancsak megkezdte a gyorsan eltűnő videók feltöltésének lehetőségét, és egyéb, a Snapchat által kínált alkalmazások elérhetővé tételét. A Facebooknak óriási saját infrastruktúrája van, melynek további, igény szerinti fejlesztése a hatalmas árbevétel és nyereség mellett nem okoz gondot. Egyébként három évvel ezelőtt Zuckerberg tett egy 3 milliárd dolláros vételi ajánlatot a Snapre, de ezt akkor a főtulajdonos elutasította.

Hátrányban az új részvényesek

A részvényeket a New York Stock Exchange-re fogják bevezetni, a ticker-kód SNAP lesz. A kibocsátásnak lesz egy igen furcsa, az új részvényt jegyzők számára kedvezőtlen részlete: 3 fajta részvényosztály lesz. A két alapító főtulajdonos minden részvénye 10 szavazatot ér, a többi meglévő részvényesé egyet, az új részvényeseké viszont semennyit, vagyis a jegyzőket a kibocsátások során még nem látott diszkrimináció éri. Az ilyen részvényt persze többnyire nem azért veszik a befektetők, hogy a közgyűlésen aktívak legyenek, de 1-1 nagyobb alap, vagy a részvényeket felvásárló nagybefektető számára ez már fontos lehet, így a most jegyzők részvénye kevesebbet fog érni, mint a többieké.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40390 39360 40400 +3,04% 40330 40390 3 225 243 710 HUF 2026-02-18 11:09:40
MOL 3568 3512 3596 +0,85% 3566 3568 1 596 553 872 HUF 2026-02-18 11:09:34
MTELEKOM 1996 1958 2005 +1,32% 1994 1996 228 798 667 HUF 2026-02-18 11:08:09
RICHTER 11730 11670 11780 +0,51% 11740 11760 603 210 650 HUF 2026-02-18 11:08:28
OPUS 533 527 537 +0,57% 531 534 9 957 767 HUF 2026-02-18 11:07:24
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A Covidnál is nagyobb sokk következik
Eidenpenz József | 2026. február 18. 10:21
Azt hitte, a mesterséges intelligencia terjedése önt nem érinti? Messze van az idő, amikor valóban helyettesítheti a dolgozókat? Vagy nem lesz elég kreatív, felelősségteljes, nem lesz képes felfogni az emberi érzéseket? Itt az ideje felülvizsgálni ezeket a gondolatokat, és újra megismerkedni az AI-jal, amit korábban félredobtunk. Óriási változások következnek.
Részvény / Deviza / Áru Elszálltak a sötét fellegek, ragyog a nap a pesti parkett fölött
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 09:38
Emelkedéssel indult szerdán a kereskedés a főbb európai értékpapírpiacokon. Az olaj ára emelkedett, az arany ára felfelé korrigált.
Részvény / Deviza / Áru Kiugrik az ágyból, ha meglátja, mi történik ma a forinttal
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 07:25
Jó erőben indította a napot a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ment az Apple hétfőn a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 06:05
Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsdék.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot lépett a 4iG: 100 százalékos tulajdonos lett
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 18:39
Lezárták az ACE Network Zrt. felvásárlását.
Részvény / Deviza / Áru Két oldalról rángatták a forintot
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 18:23
Csak a svájci frankkal bírt el a magyar fizetőeszköz. 
Részvény / Deviza / Áru Szenved a Mol a Barátság bizonytalanságától
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 17:36
A BUX pluszban, a Mol mínuszban fejezte be a napot. 
Részvény / Deviza / Áru Esik az olaj és az arany
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 16:01
A részvények vegyesen nyitottak az amerikai piacon. 
Részvény / Deviza / Áru Zuhan a Mol, az OTP és Richter még tartja magát
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 14:44
Mínuszban a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Öveket bekapcsolni: mennybe mehet az arany, de addig kíméletlen gyomrosokat tartogathat
Czwick Dávid | 2026. február 17. 13:23
Minden nemzetközi körülmény ellenére, vagy talán éppen amiatt, a legtöbb elemző egyetért abban, hogy még mindig van tér az arany, és egyáltalán a nemesfémek előtt. Az viszont új elem az elemzői megnyilvánulások sorában, hogy a helyzet mostanra árnyaltabbá, mi több rázósabbá vált. Egyre inkább úgy fest, hogy az új csúcsok meghódítása együtt járhat néhány kijózanító, rövid életű korrekcióval is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG