A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Brent spot kőolaj ára a héten 40-43 dollár között ingadozott, heti átlagban 4,5 dollárral, 12 százalékkal nőtt az ár. A múlt héten megindult erősebb áremelkedés hétfő-kedden folytatódott, szerda-csütörtökön ingadozott, péntekre pedig 4 százalékkal csökkent az ár a megelőző naphoz viszonyítva.
Dohán a világ szeme
Az olajpiaci ingadozást és az áremelkedést elsősorban a mai dohai konferenciával kapcsolatos várakozások okozták. Az elmúlt közel két hónapban az olajár több mint 50 százalékkal emelkedett, ezt a legdrágábban termelők leállása és a kereslet növekedésének lassulása okozta, de a kitermelés januári szinten való befagyasztásáról tervezett megállapodás hírére is emelkedésbe fordult az olajár. A mai dohai olajkonferencia nagyban befolyásolhatja az árakat, ha nem lesz egyezmény, az az árak gyors és erős csökkenését okozhatják, minden ennél jobb megoldás stabilizálhatja az árszintet. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten hárommal csökkent, az amerikai piacra vonatkozó kőolaj készletadatok gyorsabban bővültek, mint a várakozások átlaga.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 2% felett emelkedett az előző heti átlaghoz viszonyítva, a határidős ár hétfő-kedden még emelkedett, majd szerdától fokozatosan csökkent. A csökkenés feltételezhetően annak tudható be, hogy a kereskedők nem bíznak a dohai konferencia sikerében, s ezt kezdték beárazni. A spot ár a hét folyamán jóval a határidős ár alatt változott, pénteken a spot ár és a határidős ár különbsége 2 dollár feletti volt. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten nőtt, mivel a WTI határidős árának heti átlaga lassabban emelkedett, mint a határidős Brent ár emelkedése - írja a GKI Energiakutató elemzésében.
Megugrott a gázolaj ára
Az európai üzemanyagpiacokon a héten a benzin területén továbbra is élénk a forgalom, mivel az Egyesült Államok és Nigéria felé erős az export, Ázsia felé azonban leállt. Egyre több, jelentős finomítói kapacitással rendelkező ázsiai ország (Japán, Korea, Szingapur, Kína) felesleges kapacitásaival exportra termel. A gázolaj árának hét eleji növekedését az olajárak változásához lehet kapcsolni. A feldolgozott termékek európai készletei tovább emelkedtek.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a héten 1,9 százalékkal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon 4,4 százalékkal drágult, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 6,3 százalékkal nőttek az árak. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 12,5 százalékkal nőtt a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 11,4-12,5 százalékos volt az áremelkedés. Ezen a héten a gázolaj ára követte inkább az olajárak változását.
A forint árfolyama a héten 275 Ft/dollár körül ingadozott, fél forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. A forintárfolyam az euróhoz viszonyítva, heti átlagban erősödött, de a dollár árfolyama erősödött az euróhoz, s így a forinthoz viszonyítva is. A forint-árfolyam kis gyengülésre alig változtatta a dollárban számított átlagos árak változását. Fontos azonban az, hogy a hét második felében az árfolyam gyengült, ez mérsékelte a hét második felében jelentkező árcsökkenés hatását.
Mit jelent mindez a magyar autósoknak?
Mivel pénteken már egy 3 forintos benzinár és egy 4 forintos dízel áremelés megtörtént, ezért hétfőn, április 18-án várhatóan a benzin ára nem változik, esetleg 2 forinttal emelkedik, a dízel ára viszont 5-6 forint között emelkedhet. Így a benzin ára 330 forint körül, a gázolaj ára pedig 319 forint körül alakulhat jövő héten. Az árváltozások azonban jelentősen függnek a dohai konferencia kiementelétől.