source: tradingeconomics.com
Minden kétséget kizáróan a hét kulcseseménye a Fed csütörtök esti kamatdöntése és az azt követő sajtótájékoztató lesz - írja hétindító hírlevelében az Equilor.
A munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban jelenleg 5,1%-on áll - márpedig a Fed nyíltpiaci bizottsága, a FOMC az 5 százalékos értéket határozta meg annak a szintnek, amely alatt a foglalkoztatás inflációemelő hatása jelentkezik. Ugyanakkor egyre többen hívják fel arra a figyelmet, hogy a jelenlegi szituáció talán egyedi lehet és a bérnyomás nem fog jelentkezni még a teljes foglalkoztatás állapotában sem.
Emellett a külföldről érkező hatások is inkább az extrém laza monetáris kondíciók fenntartása irányába mutatnak: az európai gazdaság további monetáris stimulust igényel és evidenssé vált, hogy a kínai gazdaság növekedésének lassulása jelentős piaci turbulenciát okoz. Hasonló érvek alapján a német ZEW gazdasági kutatóintézet igazgatója nem tartja valószínűnek a kamatemelést - írja az Equilor.
Évek óta most először nem tudjuk, mi jön
Ami biztos: hosszú évek óta most először nem tudhatjuk, hogyan dönt majd az alapkamatról a Fed. A szokásos szerdai időpont helyet most csütörtökön tárja a nyilvánosság elé a piacokat lázban tartó döntését a testület.
A Commerzbank összefoglalója is azt írja: bár korábban nagy esélyt adott mindenki annak, hogy 9 év után emelni fogják a kamatot, mostanra messze nem ilyen egyértelmű a helyzet. A kínai események mellett arra is felhívják a figyelmet: tovább csökkenti a mostani kezdet valószínűségét az a tény, hogy az utóbbi időben egy-két hivatalos megnyilatkozástól eltekintve nem érkezett olyan jelzés a Fed-től, amely egy ilyen lépést készítene elő.
Mitől erősödhetne a forint?
A forintot most a külső hatások mozgatják, pénteken jelentősnek mondható erősödést mutatott az árfolyam az euróval szemben, kis híján elérte a 313-as szintet.
Friss árfolyamok >> |
Az Equilor szerint a kereskedési sávból a csütörtöki Fed döntés illetve a pénteki zárás után lehetséges S&P minősítési közlemény mozdíthatja ki a deviza árfolyamát. Az amerikai kamatemelés elmaradása erősíthetné a forintot, különösen ha az S&P esetleg felfelé módosítaná kilátásainkat. Ez esetben a 309 forintos szintig mehetne le az euró forintárfolyama első körben.
Kell-e félni a Fed-től?
Közel egy évvel a mennyiségi lazítás befejezését követően a Fed várhatóan most csütörtökön meglépi a kamatemelést - írja a K&H Alapkezelő elemzése.
„Habár még mindig nem lehetünk 100 százalékig biztosak az emelésben, hiszen a nyomott infláció és a kínai lassulás okozta aggodalmak miatt átmenetileg meghátrálhat a Fed, azonban semmiképpen sem halogathatja azt sokáig. Egyrészt az amerikai gazdaság stabil növekedése és a munkaerő-piaci adatok javulása is a kamatemelést sürgeti, másrészt az elmúlt egy év huzavonája után most már a Fed hitelességének fenntartása miatt is elengedhetetlen. Jelenleg azonban mindenképpen az árfolyam-ingadozás erősödésére számítunk, ezért azt látjuk a legokosabbnak, ha egyelőre kivárunk a részvénypiacokat illetően. Ez azt jelenti, hogy semmiképpen nem kell pánikban megszabadulni a részvényektől, csupán érdemes a korábbi részvénytúlsúly helyett a hosszú távon javasolt semleges súlyozásra visszatérni" - javasolta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.