(Fotó: 123rf.com) |
Elemzők szerint a költségcsökkentési akciók óriási hulláma leginkább a recesszió felé terelgeti a gazdaság nem olajalapú részét, azaz, ha lesz egyáltalán valami növekedés 2016-ban az is a rekord nyersolaj-kitermelésnek lesz köszönhető – írja a Bloomberg.
2015-ben Szaúd-Arábia az egy főre eső, vásárlóerőparitáson számolt GDP alapján a világ 11. leggazdagabb országa volt. |
Az elmúlt két hétben nagyon beindultak a költségcsökkentési intézkedések azért, hogy ne legyen nagyon csúnya vége az alacsony olajáraknak. A kormányalkalmazottak bónuszait felfüggesztették, nem pénzbeli juttatásaikat csökkentették, és a miniszterek fizetését is húsz százalékkal visszavették. Ráadásul a központi bank 20 milliárd riálos (kb. 1460 milliárd forint) tőkeinjekciót adott a bankrendszernek.
A hiány csökken, de megy vele a növekedés is
A megszorításoknak köszönhetően a szaúdiaknak sikerülni fog csökkenteni a teljes GDP 16 százalékát kitevő költségvetési hiányt, de ugyanakkor nagyon valószínű, hogy a gazdasági növekedés is jócskán lassulni fog a fogyasztás visszaesése miatt. A Bloomberg 1,1 százalékos össznövekedést vár csupán, és ezzel még optimistának számítanak: a Capital Economics és a BNP Paribas 2009 után most is a gazdaság csökkenésére számít.
A növekvő pesszimizmus Szaúd-Arábia gazdasági helyzetéről egyre komolyabb kihívás elé állítja a koronaherceg Mohammed bin Szalmant, aki kicsit túlságosan is nagy lendülettel vágott bele az ország felkészítésbe az olajgazdaság utáni időszakra. Már azelőtt, hogy bejelentették volna a Vision 2030 névre keresztelt tervét áprilisban, a kormány megemelte az üzemanyagok és közműszolgáltatások árát. A fiatal koronaherceg terveiről kollégáink videót is készítettek egyébként:
A kormány legnagyobb hitelezője, a dzsiddai központú NCB Bank jelentésében úgy fogalmaz, hogy a harmadik negyedéves vállalati bevételek már a „negatív oldalra” kerülnek, ráadásul a gyengécske gazdasági kilátások miatt egyre kevesebb vállalat fogja bevállalni a tőzsdére lépést.
Most hosszútávra kell tervezniük
A törvényhozók próbálják enyhíteni a megszorításokból származó visszaesést, például a központi bank utasította a hitelintézeteket az olyan hitelek átstrukturálására, amelyeket már nem tudnak fizetni. Emellett bin Szalman egy korábbi interjúban arról beszélt, hogy az állam készpénzalapú támogatást adna az alacsony és közepes bevételű szaúdiaknak.
A Szaúd-Arábiáról írt összes Privátbankáros cikket itt lehet megtalálni. >>> |
A nem olaj alapú GDP idei várható visszaesése egy hosszú növekedési időszakot fog megtörni, mindezt úgy, hogy tavaly már elérte az 55 százalékot a teljes bruttó hazai össztermékben.
Ugyanakkor ez a növekedés némileg csalóka, mivel a szénhidrogén eladásokból kapott bevételekből származó költés, illetve az állami beruházásokból létrejött munkák dobták meg a számokat.
Kemény lesz
Emírségekbeli elemzők szerint a megszorításokkal és a pénzügyi reformokkal teljesen esélytelen, hogy idén növekedni tudjon a gazdaság nem olajalapú része. Ezt a koronaherceg is elismerte, de mint mondta, hosszútávra terveznek, illetve szeretnék elérni, hogy 2020-ra a szaúdiak fele a versenyszférában dolgozzon az állami munkahelyek helyett.
A HSBC elemzői szerint bár hosszútávon mindenképpen hasznosak lesznek a reformok, rövidtávon azért nehéz helyzetben lehet Szaúd-Arábia. Az olajárak emelkedése is csak egy bizonyos pontig lehet megoldás a helyzetre, mivel az 50 dollár/hordó ár sem lenne elég a gazdasági növekedés beindítására, ez csupán a visszaesés sebességét tudná csökkenteni a szakértők szerint.